وزیر: اجازه نمی‌دهیم برنج روی دست کشاورز بماند

0
وزیر: اجازه نمی‌دهیم برنج روی دست کشاورز بماند

آغاز خرید برنج هاشمی و طارم در هفته آینده

وزیر جهاد کشاورزی از آغاز خرید برنج هاشمی و طارم توسط زنجیره ها و بازرگانان در هفته آینده خبر داد.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمدعلی نوبخت وزیر جهاد کشاورزی در سفر یکروزه به استان گیلان و در شورای کشاورزی استان، گفت: بخش عمده‌ای از محصولات کشاورزی کشور را استان های شمالی تولید می‌کنند؛ این استان‌ها دارای اهمیت، ظرفیت، پتانسیل و استعداد قابل ملاحظه‌ای در کشور بوده و در تامین غذای سالم و ایجاد امنیت غذایی نقش موثری را ایفا می‌کنند.

بیشتر بخوانید: تخصیص ۲.۵ همت به خرید برنج از کشاورزان

وی با اشاره به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، افزود: تحقق سیاست ها  می‌تواند در خطه شمال محقق شود؛ این استان ها در محصولاتی مانند گندم، برنج، پنبه ، صید و صیادی و آبزی پروری، دام و طیور، زیتون و نوغانداری جایگاه خاصی را به خود اختصاص داده‌اند.

استان گیلان ۳۵ درصد برنج کشور را تامین می کند

به گفته وزیر جهاد کشاورزی، استان گیلان ۳۵ درصد برنج کشور را تامین می کند، همچنین ۳۰درصد اشتغال مردم استان در بخش کشاورزی بوده و ۸۰درصد مساحت این استان به فعالیت های بخش های مختلف کشاورزی اختصاص دارد.
وی با اشاره به اهمیت استان گیلان در حوزه کشاورزی، یادآور شد: از مهمترین فعالیت های دارای ضرورت در استان گیلان برای افزایش بهره وری، طرح “جامع آب و خاک ” است و تلاش می‌کنیم این طرح را زودتر عملیاتی کنیم.
وی بر لزوم توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی و فرآوری کشاورزی در این استان تاکید کرد و افزود: این مهم میتواند بخش عمده ای از ضایعات را کاهش دهد.
نیکبخت تصریح کرد: تامین منابع مالی نیز با همه محدودیت های مالی با توجه به اهمیت فعالیت های کشاورزی در حوزه های مختلف مخصوصا آبزی پروری، صید و صیادی و صنایع تبدیلی تکمیلی در استان گیلان باید مورد توجه قرار گیرد و این مهم در توزیع منابع مدنظر خواهد بود.
نیکبخت با تاکید بر واگذاری امورات، کاهش تصدی گری و برون سپاری، گفت: باید به سمت توانمندسازی تشکل ها حرکت کنیم.
وی افزود: امسال گام به گام به این سمت حرکت میکنیم تا وزارت جهاد کشاورزی به وظایف حاکمیتی خود باز گردد.

لزوم توسعه کشت قراردادی

وزیر جهاد کشاورزی بر لزوم توسعه کشت قراردادی و تولید قراردادی نیز تاکید کرد و ادامه داد: در سال گذشته ۱.۵ میلییون هکتار در محصول گندم کشت قراردادی انجام شده و در سال زراعی پیش رو حداقل به ۲ برابر خواهیم رسید.
وی بر لزو توجه به تولید داخل اشاره و یادآور شد: نگاهمان در تامین کالا برای جمعیت ۸۵ میلیون نفری ایران باید نگاه بر حمایت از تولید و تولیدکننده داخلی باشد، مسیر تنظیم بازار از تولید داخل خواهد بود و قول خواهیم داد که در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها این مهم را در دستور کار قرار دهیم.
وی در خصوص خرید برنج در استان های شمالی نیز، گفت: خرید برنج پرمحصول آغاز شده و در گام دوم طی هفته آینده خرید برنج ” هاشمی” و ” طارم” توسط زنجیره ها و بازرگانان انجام میشود.
وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: برای حمایت از تولید داخل به نسبت واردات برنج باید برنج داخل خریداری شود.
نیکبخت افزود: در حوزه چای نیز باید حمایت های لازم انجام ‌شود؛ بدهی باقیمانده دولت به چایکاران نیز به زودی پرداخت می‌شود.
وی درباره خرید تضمینی گفت: در حال حاضر خرید تضمینی گندم حدود ۶.۵ میلیون تن است و پیش بینی میکنیم امسال خرید تصمینی از ۸ میلیون تن عبور کند.
وی در پایان تصریح کرد: با سیاست های اجرایی و با افزایش بهره وری و راندمان به سمت خودکفایی پایدار گندم حرکت میکنیم.
مطلب قبلیافزایش درآمد غول تنقلات و نوشیدنی‌ها
مطلب بعدیقیمت انواع مرغ در ۲۴ تیر ۱۴۰۲

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید