پنبه گلستان و رویای بازگشت به روزهای طلایی

0
استان گلستان در دهه‌های گذشته شاهد کشت پنبه در صدها هزار هکتار، اشتغال ده‌ها هزار نفر و فعالیت چندین کارخانه پنبه‌پاک‌کنی و واحدهای تولیدی وابسته بود که طی سال‌ها و به دلایل گوناگون از جمله عدم حمایت بالادستی و عدم پرداخت یارانه به کشاورزان و همچنین عدم به روز شدن صنایع نساجی، کشت این محصول به چند هزار هکتار کاهش یافت.
اخبار سبز کشاورزی؛ محمد اسماعیل اسدی، پژوهشگر بین المللی کشاورزی پایدار| بالابودن هزینه تولید و دوره طولانی رشد گیاه و برداشت محصول (حدود هشت ماه)، خشکسالی، پایین بودن قیمت خرید، حمایت ضعیف از این محصول راهبردی، جایگزین کردن کشت‌های مقرون به‌صرفه و واردات بی‌رویه وش، توسعه کشت پنبه را در گلستان محدود کرد و از آن روزهای طلایی فقط نام و نشانی محو و کم رنگ باقی ماند.

بیشتر بخوانید: کشاورزی حفاظتی بهترین راه برای مدیریت خاک و آب

سطح بالای زیرکشت پنبه در گلستان باعث شده بود کارخانه‌های پنبه‌پاکنی و روغن‌کشی زیادی در منطقه راه‌اندازی شود و زمینه اشتغال هزاران نفر را به‌طور مستقیم و غیرمستقیم فراهم کند.
سطح زیرکشت پنبه گلستان در دهه‌های گذشته بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار هکتار بود، اما استمرار مشکلات و کمبودهای مطرح‌شده این مقدار را به مقدار زیادی کاهش داد.

بیشتر بخوانید: رونمایی از پنل تولیدکنندگان گل و گیاهان دارویی استان گلستان

پنبه یکی از مهم‌ترین گیاهان زراعی در ایران است. اهمیت پنبه در اشتغال‌‌زایی به‌گونه‌ای است که با ایجاد یک شغل در زراعت پنبه می‌توان پنج شغل در صنایع مرتبط با آن ایجاد کرد.
پنبه گلستان و رویای بازگشت به روزهای طلایی
مزرعه کشت پنبه خودرنگ در شهر سرخنکلاته استان گلستان مزرعه کشاورز پیشرو و خلاق آقای هادی جرجانی
مطلب قبلیخودکفایی در تولید دانه‌های روغنی طی یک برنامه ۵ ساله
مطلب بعدیضرورت استفاده از فناوری‌های جدید در حوزه غذا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید