کسی به فکر نجات جنگل ها نیست

0
اخبار سبز کشاورزی: پیام ایرانیان به مقامات و مسئولان محترم محیط زیست ایران، گیلان و مازندران:
لطفا این مقاله را بخوانید اگر تاثیر گذاشت برای نجات جنگل ها‌ تدبیری بیندیشید.
از سطح بقایای به‌جا مانده از جنگل‌های هیرکانی شمال کشور سه هزار هکتار کاسته می‌شود. جنگل‌هایی که 90 گونه درختی و 211 درختچه‌ای را در برِ خود دارد
پروفسور «کِناپ» با تأکید بر اینکه جنگل‌های پهن‌برگ تقریبا در تمام دنیا از بین رفته و تنها در ایران باقی مانده است، جنگل‌های هیرکانی ایران را به عنوان یک میراث باستانی می‌داند که همچنان آخرین ذخایر جنگل‌های پهن ‌برگ را در خود حفظ کرده است. اما متأسفانه در حال حاضر سهم دو کارخانه چوب‌بری در شرق و غرب این محدوده، برداشت 400 هزار مترمکعب چوب در هر سال است؛ واحدهایی که قرار بود در بازه زمانی «تنفس جنگل» نیاز خود را از منبع تولیدات زراعت چوب تأمین کنند.

42 درصد جنگل‌های شمال کشور رو به قهقراست

در این اقلیم آسیب‌دیده 400 هکتار هم که به‌عنوان سایت دفع زباله در نظر گرفته شده از اراضی جنگلی بوده است. سایت‌هایی که با نشت شیرابه‌های آلوده بر پایداری 50 میلیون ساله این جنگل‌ها خط پایان می‌کشند.
42 درصد جنگل‌های شمال کشور رو به قهقراست و از سال 1375 تاکنون حدود 300 تا 350 هکتار تولید آفات و بیماری گزارش شده است.

تنها در چهار سال دو میلیون هکتار از جنگل‌های بلوط خشکیده شده‌اند

جنگل‌های زاگرس نیز از آنچه در شمال کشور می‌گذرد، بهتر نیست. تنها در چهار سال دو میلیون هکتار از جنگل‌های بلوط این خطه خشکیده شده‌اند. البته که این اشارات مجملی از حدیثی مفصل است.
نهادها و کنشگرانی که در این سال‌ها با دستانی بسته اما چشمانی باز، جریان تخریب را در جای‌جای عرصه‌های طبیعی و به‌طور خاص جنگل‌ها با هشدارهایشان نظاره می‌کنند، متأسفانه صدایشان در پژواکی بی‌پاسخ تنها به گوش خودشان برگشته است. شاید ‌در این سکوت فرساینده بهتر باشد که به جای فریادهای بی‌پاسخ از اهرم‌هایی که متولیان امر را به انسداد کشانده‌اند بخواهیم با شدت بیشتری بر سرعت تخریب‌تان بیفزایید.
پس اکنون که با تیشه‌تان به جای شکستن هیمه زندگی این‌گونه بر بنیان حیات می‌کوبید ای‌ کاش که با شتاب بیشتری بکوبید.
سلاله دل‌باختگان این مرزوبوم که با خون سرخ‌شان جنگل‌هایی سبز امانت داده بودند، این بار نیز در طراوت سبز دیگری تجلی خواهد کرد./ شرق

عبدالحسین طوطیانی – پژوهشگر کشاورزی

مقاله قبلیتغذیه آدم‌ها یا اتومبیل‌ها
مقاله بعدیریزگردها زمین‌های کشاورزی کرمان را خشک کرد

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید