کشت موز گلخانه ای در بوشهر

0
کشت موز گلخانه ای در بوشهر
جنوب کشور به‌ویژه استان بوشهر یکی از مهم‌ترین مناطق تولید میوه‌های گرمسیری در کشور است. موز با سطح زیر کشت حدود 4000 هکتار رتبه دوم از لحاظ سطح زیر کشت و با تولید سالانه 100 تا 120 هزار تن مقام اول از نظر تولید بین سایر میوه‌های گرمسیری را در کشور دارد.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی؛ امروز نیز دو طرح پایلوت موز از ارقام ازمان (پابلند) و کاواندیش (پاکوتاه) در دو شهرستان استان بوشهر به صورت پایلوت کشت شده بود که خوشبختانه با مدیریت فنی این دو سایت هر دو طرح به مرحله برداشت با عملکرد بالا رسیده اند.

کشت موز گلخانه ای در بوشهر

دانا مدیر امور باغبانی استان بوشهر اظهار نمود؛ سطح گلخانه های استان بوشهر ۴۰۰ هکتار می باشد که در سنوات گذشته تاکنون عمدتا اقدام به کشت سبزی وصیفی شده و با توجه به نوسانات قیمت سبزی وصیفی بخصوص گوجه فرنگی وخیار و همزمان بودن با کشت خارج از فصل استان درمرحله برداشت اکثر بهره برداران ما متضرر می شدند و نیز بعلت عدم تقاضا دربازار داخلی و همچنین به علت عدم ثبات صادرات و بالا رفتن تعرفه های صادراتی که این عوامل طی دو سال گذشته باعث خارج شدن گلخانه از چرخه تولید شده بود که به همین رو ، اجرای الگوی کشت درگلخانه ها سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اقدام به کشت گیاهان استوایی و دارویی از جمله پاپایا، آناناس، آپونتیا و موز نمود که اکثر گیاهان باعملکرد بالا برداشت شده است.
 وی تصریح نمود؛ باتوجه به عدم راه اندازی کارخانه های فرآوری دراستان از توسعه کشت پاپایا و اناناس منصرف و توسعه کشت موز بدلیل تقاضای بازار استان و کشور بصورت مشروط (با مدیریت فنی بالا در گلخانه ها) در دستور کار توسعه قرارداده شد و پیش بینی می شود درسال جاری ۳۰ درصد ازگلخانه های استان زیر کشت این محصول برود.
مطلب قبلیمعاون تولیدات دامی اصفهان: عسل‌ تقلبی را به رسمیت بشناسید!
مطلب بعدیقیمت مرغ به پایین‌تر از نرخ مصوب رسید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید