گرانی کالاهای اساسی در مرز هشدار

1
۱۸۰۰ گرانفروش به تعزیرات معرفی شدند
بدون تردید یکی از مشکلات اقتصادی کشور نرخ تورم بالاست که به بیشترین سهم را افزایش گروه خوراکی به خود اختصاص داده است. باید توجه داشت که تورم مواد غذایی تاثیر بسیاری شدیدی می تواند بر اقشار فرودست جامعه داشته باشد. با این وجود از اوایل سال جاری شاهد افزایش مواد غذایی و کالاهای اساسی هستیم.
اخبار سبز کشاورزی؛ برای نمونه، بازار گوشت نا به سامان‌تر از گذشته شده و با وجود کاهش قیمت دلار و طلا در این بخش از بازار افزایش قیمت‌ها مشاهده می‌شود. هر کیلو گوشت گوسفندی (ران) از ۴۸۵ هزار تومان در پایان هفته گذشته در ابتدا هفته جاری به ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. همچنین هر کیلو گوشت گوساله کم چربی از ۳۹۰ هزار تومان به ۴۰۰ هزار تومان در قصابی‌های مرکز شهر رسیده است.
همچنین، بازار گوشت مرغ هم با وجود عدم تغییر قیمت، بالاتر از نرخ مصوب ۷۳ هزار تومان عرضه می‌شود. پروتئین فروشی‌های مرکز شهر هر کیلو گوشت گرم مرغ را ۸۴.۸۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسانند این در حالی است که تنوع قیمتی در این بازار بالاست.
قیمت لبنیات نسبت به هفته گذشته در برخی اقلام تغییر قیمت داشته و بدون اعلام رسمی از سوی متولیان دولتی تغییرات در حال انجام است به طوری که بعضی محصولات برخی برندها مانند ماست همزده با نرخ ۱۱۵ هزار تومان عرضه شده است.
بر اساس قیمت روغن خوراکی روز،  قیمت روغن نباتی لادن ۵ کیلوگرمی ۳۶۵ هزار و ۴۰۰ تومان است. قیمت روغن مایع لادن ۲.۷ لیتری نیز ۱۹۱ هزارتومان اعلام شده است. قیمت روغن سرخ کردنی بدون پالم سمن یک لیتری به ۱۴۹ هزارتومان رسیده است.
در بررسی شاخه‌های مختلف در فروردین امسال مشاهده می‌شود تورم نقطه‌ای هتل و رستوران برابر با ۸۵ درصد، بالاترین تورم نقطه‌ای را در میان شاخه‌های مختلف داشته است. رده بعدی این رکوردزنی به گروه خوراکی‌ها تعلق دارد. تورم این بخش برابر با ۷۸.۵ درصد بوده و سطح بالایی را رقم زده است. به عبارت دیگر، بطور متوسط هزینه پرداخت‌شده برای خوراکی‌ها در سبد خانوار حدود ۷۸.۵ درصد بیشتر شده است.
در ادامه، حمل و نقل نیز با ۶۳.۹ درصد سومین رتبه را در تورم نقطه‌ای فروردین امسال دارا بوده است. در مقابل اما مشاهده می‌شود ارتباطات، آموزش و مسکن کمترین رشد قیمت را در این بازه یک‌ساله در قیاس با سایر گروه‌ها داشته‌اند.
عده‌ای از کارشناسان اقتصاد اما در مقابل معتقدند که این رکوردزنی‌ها دوامی نخواهد داشت؛ چراکه دولت در اقدامی موسوم به جراحی اقتصادی در کشور، با حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی موجب رشد قیمت کالاها شد و به همین دلیل، چون این رشد ریشه بادوامی ندارد، تقریبا ظرف یک سال تخیله شده و در نهایت تورم نقطه‌ای خرداد، مسیری نزولی را پشت سر خواهد گذاشت.
به نظر می رسد حذف ارز ترجیحی ۲۸۵۰۰ تومانی احتمال افزایش قیمت کالاهای اساسی را افزایش داده است. هرچند دولت اعلام کرد که برای جبران آن یارانه نقدی سه دهک پاییم جامعه را ۲۰ درصد افزایش خواهد داد.

منبع آرمان امروز

مطلب قبلیهجوم فروشندگان سکه و دلار به بازار
مطلب بعدیشتر دام فراموش شده

یک دیدگاه

  1. مرز هشدار؟ مگه مرزی هم داره؟ قیمت هر کالایی به رقم های افسانه ای رسیده که در هیچ کشوری دیده نمیشه.
    به جز کره شمالی، نیکاراگوئه و … که خوب می شناسیم!!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید