20درصد میگوی تولید شده در بازار داخل مصرف می شود

0

58 هزار تن میگو در سال گذشته تولید شد

مدیر کل دفتر امور میگو و آبزیان آب شور خاطرنشان کرد: 70 تا 80 درصد میگو تولید شده صادر و 20 تا 30 درصد آن در بازار داخلی مصرف می‌شود؛ عمده‌ترین مشتری خارجی میگو، چین است و در گام‌های بعدی کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس و برخی کشورهای اروپایی خواهان میگو ما هستند.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از ایلنا، وحید معدنی با بیان اینکه چشم‌انداز تولید 160 هزار تن میگو در افق 1404 را در برنامه تحول شیلات ترسیم شده است، گفت: الزامات و برنامه‌ریزی‌های خاصی در این زمینه در حال تدوین است که بتوان میزان تولید سالانه میگو را افزایش بدهیم.

بیشتر بخوانیم:

وی میزان تولید میگو در سال گذشته را حدود 58 هزار تن دانست و افزود: زلزله اخیر استان هرمزگان و بیماری جدید در این استان تولید میگو را دستخوش تغییرات کرد اما امیدواریم نتایج قابل توجهی را در پایان دوره تولید شاهد باشیم.
معدنی در پاسخ به این پرسش که رقم تولید میگو در سال جاری آیا تولید 160 هزار تن میگو در افق برنامه 1404 را دور از انتظار نکرده است، گفت: سازمان شیلات در حوزه پرورش میگو 2 سیاست را دنبال می‌کند نخست، افزایش بهره‌وری در واحد سطح و دوم، افزایش سطح مزارع زیر کشت. امیدواریم با عملیاتی کردن این سیاست‌ها و الزامات مربوطه به نتیجه دلخواه دست بیابیم.
وی با اشاره به استان‌های پرورش‌دهنده میگو، گفت: استان‌های جنوبی هرمزگان، بوشهر، خوزستان و سیستان و بلوچستان و یک استان شمالی گلستان تولید کننده میگو در کشور هستند که البته سهم قابل توجهی از تولید میگو یعنی حدود 90 درصد تولیدات متعلق به استان‌های هرمزگان و بوشهر است.
مدیر کل دفتر امور میگو و آبزیان آب شور، میگو را یک محصول صادرات محور معرفی کرد و افزود: 70 تا 80 درصد میگو تولید شده صادر و 20 تا 30 درصد آن در بازار داخلی مصرف می‌شود؛ عمده‌ترین مشتری خارجی میگو، چین است و در گام‌های بعدی کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس و برخی کشورهای اروپایی خواهان میگو ما هستند.
به گفته این مقام مسئول؛ 100 درصد میگو صادراتی پرورشی است. وی با بیان اینکه مسئولیت پیشگیری، مدیریت و مبارزه با بیماری‌ها سازمان دامپزشکی است، افزود: واحدهای تولیدی بنا به دستورالعمل‌های بهداشتی سازمان دامپزشکی اقدام به تولید می‌کنند یکی از عمده‌ترین بیماری‌ها که در تمام دنیا برای میگو تلفات زیادی ایجاد کرده بیماری ویروسی وایت اسپات است که امکان ریشه‌کن کردن این بیماری در کشورهای پیشرفته نیز دشوار شده است اما ما در همکاری با سازمان دامپزشکی کشور در مبارزه با این بیماری به‌گونه‌ای عمل کردیم که طی سال های اخیر کمترین آسیب به تولید میگو کشور وارد شود.
معدنی در پاسخ به این پرسش که آیا برای تصاحب بازار روسیه تلاشی انجام دادیم؟ گفت: بسترسازی لازم برای تصاحب بازار روسیه در حال انجام است و تلاش داریم که فضا را برای ورود بیشتر بخش خصوصی در این زمینه فراهم کنیم.
مقاله قبلیآبیاری شالیزارها با فاضلاب به بهانه خشکسالی
مقاله بعدیتب و تاب برای برداشت انحصاری‌ترین محصول کشاورزی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید