فعالیت ۴۵۰ پهپاد در بخش کشاورزی

0
رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت: با رشد ۲.۵ برابری تعداد پهپادها در بخش کشاورزی، آشنایی کشاورزان و دست اندرکاران با قوانین و مقررات کاربری، تامین و تولید آن ضروری است.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، کامبیز عباسی در حاشیه همایش مجازی قوانین و مقررات پهباد های غیر نظامی به خبرنگار ما گفت: در این همایش تخصصی و آموزشی که با حضور دست اندرکاران حوزه پهپادی، سازمان هواپیمایی کشور، شرکت های دانش بنیان و تولید کنندگان برگزار شده است، کشاورزان و کارشناسان با انواع پهپادها، کاربرد، قوانین و مقررات تامین، تولید، عرضه و حدود و ثغور کاربری این دستگاه های هوشمند در بخش کشاورزی آشنا می شوند.
وی افزود: هر وسیله ای که از روی زمین پرواز کند تابع قوانین و مقررات پروازی قرار می گیرد و سازمان هواپیمایی کشور، حدود و ثغور کاربری هر دستگاه پرنده را تعیین می کند.
عباسی با بیان این که ارتفاع پرواز پهپادهای مورد استفاده در بخش کشاورزی باید کمتر از ۳۰ متر باشد، تصریح کرد: استفاده از پهپادها در نزدیکی مناطق حساس مانند فرودگاه ها و مراکز نظامی ممنوع است.
رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی با اشاره به وزن پهپادها نیز گفت: وزن پهپادها از زیر دو کیلو گرم تا حدود ۶۵۰ کیلوگرم است و با افزایش وزن، پهپادها به سمت نظامی شدن حرکت می کنند. وزن پهپادها با کاربری کشاورزی زیر ۵۰ کیلوگرم است.

پهپادها، سرعت عمل عملیات در بخش کشاورزی را افزایش داده است

عباسی اذعان داشت: در حال حاضر حدود ۴۵۰ دستگاه پهپاد در بخش کشاورزی در زمینه های مختلف همچون سمپاشی، محلول پاشی، مه پاشی، مبارزه با سرمازدگی، کود پاشی، سنجش از راه دور، تصویربرداری و پایش عملکرد کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند.
عباسی با بیان این که پهپاد ها، سرعت عمل عملیات در بخش کشاورزی را بسیار افزایش داده است، اظهار داشت: یک پهپاد می تواند ظرف یک روز ۵۰ هکتار مزرعه را سمپاشی کند.
وی اضافه کرد: پهپاد ها در بخش شیلات و برای پرورش ماهی در قفس و همچنین در حوزه جنگل ها و مراتع برای اطفای حریق به ویژه در مناطق صعب العبور کارایی دارند و قابل توسعه هستند.
رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی با توجه به تاکیدات و حمایت وزیر جهاد کشاورزی در زمینه هوشمندسازی بخش کشاورزی، ما به دنبال توسعه فناوری و از جمله کاربرد پهپاد در این حوزه هستیم و طی سه سال اخیر نیز توانستیم نزدیک به ۶۳ مدل پهپاد را برای استفاده در حوزه کشاورزی شناسایی کنیم.
وی با اشاره به این که بیش از ۱۲ شرکت انواع پهپادها را در کشور عرضه می کنند، گفت: نام این شرکت ها و مدل های شناسایی شده در سایت مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی بارگذاری شده است.
عباسی در همین حال اظهار داشت: عرضه پهپادهای کشاورزی با هماهنگی بانک کشاورزی و سیستم های اطلاعاتی و امنیتی کشور صورت می گیرد.
وی یادآور شد: برای خرید پهپادهای کشاورزی، تسهیلات ۸۰ درصدی با کارمزد ۱۵ درصدی و دوره بازگشت ۵ تا ۷ ساله از سوی بانک کشاورزی پرداخت می شود.
عباسی گفت: چین، آمریکا و روسیه را بزرگترین کشورهای تولیدکننده پهپاد در جهان عنوان کرد.
مطلب قبلیعامل گرانی 80 درصدی کود شیمیایی
مطلب بعدیهدررفت آب در ایران ۵ برابر آلمان

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید