البرز هم مقصد هم معبر

0
البرز را به واسطه سکونت اقوام ، ایران کوچک نامیده اند، استانی پرجمعیت که در شاهراه ارتباطی کشور قرار گرفته و بدون اغراق بیشتر هموطنان اهل سیر و سفر در طول سال به ویژه نوروز خاطراتی از زیبایی های طبیعی و تفریحی این استان درپستوی ذهن خود دارند.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از ایرنا، مهمان نوازی دیار البرز به بلندای تاریخ است؛ آنجا که مسافران و گردشگران خسته جاده ابریشم، شب ها و روزها در لطافت آب و هوا و تماشای مناظر زیبای طبیعی مانند رودخانه ها ، جویبارها و درختان سر به فلک کشیده در کاروانسراهای شاه عباسی و ینگی امام می آُسودند و خاطره های به یادماندنی را به قاب اذهان خود می سپردند.
مسافرانی که سال ها زیبایی های جاده ابریشم را به نظاره نشسته بودند به یک باره در سال ۱۳۱۰ شمسی با عبور جاده ای از ارتفاعات البرز محو تماشای رودخانه ای خروشان در بالاترین نقطه این کوه شدند که به قول بسیاری از قدیمی ها و امروزی ها دروازه بهشت شمال شد.
پس از آن جاده های دیگر در البرز ساخته شد و از آنجا که جاده های البرز به واسطه همجواری با پایتخت به شاهراه ارتباطی بین شمال – جنوب و شرق و غرب کشور تبدیل شد شاید خاطره های خوش و به یادماندنی از مناظر شگفتی ساز طبیعت و موقعیت خاص جغرافیایی بود که صدها خانوار را از گوشه و کنار ایران گردهم آورد و همنشینی و همنوایی زیبای اقوام را در البرز رقم زد.
اینک اگرچه کثرت جمعیت و ازدحام و ترافیک خودروها بسیاری از جلوه های زیبای البرز را ناپدیده ساخته اما شکوه و جلال کوه البرز و داشته های خدادادی دشت و دامن این دیار طوری نیست که بتوان به سادگی آن ها را محو کرد.

جاذبه های گردشگری البرز

هنوز درختان سر به فلک کشیده در شهرهای کرج، اطراف شهر هشتگرد، چهارباغ، محمد شهر و ماهدشت پرچم نگین سبز البرز را برافراشته نگه داشته و باغ تاریخی سیب مهر شهر نوروز و بهار طبیعیت را با شکوفه های سفید خود به گردشگران نوید می دهد.
رودخانه کرج که در سال های گذشته آماج ساخت و سازها قرار گرفته بود این روزها به همت مسوولان عالی کشور و استان البرز کم کم از آثار آجر و سیمان شانه خالی می کند و لبخندی با طراوات برای میهمانان خود دارد.
از زیبایی و دلنوازی طبیعت و رودخانه های البرز هرچه بگوییم و بنویسم ، باز جای سخن فراوان است؛ زمانی که قندیل های غار یخ مراد در همه فصول سال چشم نواز است و به هر گوشه استان می نگری جلوه های دیگر نگاهت را به سوی خود جلب می کند.
به ارتفاعات و دشت جنوبی البرز که پا می گذاری ، غار آهکی ۲۶۵ میلیون ساله هیو، دریاچه سد طالقان ، رودخانه شاهرود، رودخانه کردان، رودخانه برغان و تالاب صالحیه نظرآباد هریک نشانه هایی از شاهکار طبیعت است که باید ساعت ها به آنها اندیشید و از این همه شکوه طبیعت لذت برد.
کتاب راهنمای گردشگری شهرستان های البرز را که ورق می زنید، هریک دارای ذخایری از داشته های طبیعی، فرهنگی و گردشگری است که هیچ مسافری را معطل جستجو نمی گذارند.
از شهرستان ساوجبلاغ همین بس که طبیعت بکر، رودخانه های برغان و کردان تا کاروانسرای تاریخی ینگی امام هر نظاره گری را به وجد می آورد ؛ ایام نوروز تا چشم کار می کند گردشگر و مسافر در کوچه و پس کوچه های شهرها و روستاهایش ترافیک به راه انداخته اند.
شهرستان تاریخی نظرآباد را که می نگرید، تپه ازبکی تاریخ ۹ هزار ساله را پیش پایت می گشاید، همان تپه ای که ما ایرانیان به نمونه خشت تاریخی آن در سر در سازمان ملل متحد افتخار می کنیم.
ایام نوروز جاده نظرآباد از هر سو مملو از مسافرانی است که خود را به این اثر باستانی می رسانند تا شکوه و عظمت فرهنگ ایران را به نظاره بنشینند و سفری به اعماق تاریخ داشته باشند.
طالقان ، سرزمین خوش آب و هوا که در مرتفع ترین نقطه استان البرز قرار گرفته و به شاهرود ، سد و اسطوره های فرهنگی و حماسی خود می بالد، همان خطه ای که نام آورانی همچون آیت الله سید محمود طالقانی ، جلال آل احمد ، سرلشکر شهید ولی الله فلاحی و شهدای گرانقدری را در خود پرورش داد و زیبایی بام البرز را باید از هجوم گردشگران و ترافیک سنگین خودروها در ایام نوروز و روزهای تعطیل حدس زد.
اشتهارد دیگر شهرستانی است که اگرچه در کویر قرار دارد اما ناظره کوه های رنگی و سفره رنگارنگ محصولات کشاورزی و باغی آن در کنار طقب صنعتی ایران یعنی بیش از ۲ هزار و۵۰۰ کارخانه برای گردشگران خاطره انگیز است.
چهارباغ ، نگین سبز البرز با درختانی سر به فلک کشیده که دهکده ورزشی البرز چراغ گردشگری آن را پرفروغ کرده است.
استان البرز با گستره پنج هزارو ۸۰۰ کیلومتر مربع دارای ۴۵۰ هزار هکتار اراضی ملی و مرتعی و حدود ۷۰ هزار هکتار زمین های مستعد کشاورزی و باغی است.
این استان دارای آثار تاریخی و طبیعی ارزشمندی است که تاکنون ۵۵۰ اثر آنها شناسایی شده ضمن آنکه ۳۰۰ اثر تاریخی و طبیعی استان البرز در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

پای نهادن به بساط شادی البرز

گردشگری غبار گرفته در سایه کرونا، این بار گردشگران درحالی پای به البرز می گذارند که بساط شادمانی در قامت جشنوارهای اقوام و کارناوال شادی نوروز ۱۴۰۱ را به مهمانان شادباش می گوید.
اینجا همه متولیان سیر و سیاحت دست به کار شده اند تا نوروزی متفاوت از ۲ سال پیش رقم بزنند و سیاهی خاطرات کرونایی را از اذهان بشویند هرچند که هنوز این دیو نیمه خفته هم در کمین است.
اینجا در آیین جشن و شادمانی نوروز هیچ مسافری غریبه نیست چرا البرز از گوشه و کنار کشور نشان از اقوام ایرانی دارد.

آنچه میراث فرهنگی برای مهمانان تدارک دیده است

دستگاه متولی سیر و سفر و میراث باستانی البرز در این روزها سخت مشغول به کار است تا روزهای به یادمانی و متفاوت از پارسال و ماقبل آن را برای مسافران و هموطنان رقم بزند.
این روزها به پاس آمدن مهمانان نوروزی مکان های شاخص تاریخی یک به یک به گل آراسته شده و غبار تنهایی ناشی از جهش کرونا از سیمای آنها زدوده شده است.
کاخ تاریخی مراورید مهرشهر را که می نگرید ، جمعیتی سخت در تلاشند تا بساط جشنواره اقوام ایرانی با نمایش غذاها و سوغات استان ها را بگشایند و جذابیت و تنوع به نمایش بگذارند.
آنطور که در فهرست بلند « فریدون محمدی » مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی البرز آمده است، برنامه های نوروز ۱۴۰۱ البرز آنچنان متنوع و متکثر بوده که برای گردشگران خاطره برانگیز باشد.
برقراری تورهای گردشگری، گشایش جشنواره های فرهنگی در مکان های تاریخی ، طبیعی و فرهنگی تا آماده سازی هتل ها ، رستوران ها، سفره خانه ها و خانه های بومگردی همه و همه پا دررکاب هموطنانی هستند که قدوم سبز آنها توتیای چشم البرز است.
محمدی در این حال برپایی جشنواره ها و برگزاری تورهای گردشگری را فرصتی برای مهمان نوازی و شناساندن قابلیت های گردشگری البرز برشمرد که اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان خود را موظف به انجام آنها می داند.
مقاله قبلیتوصیه‌های بهداشتی خرید و نگهداری ماهی قرمز
مقاله بعدیچاروق‌دوزی در زنجان

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید