محک زدن کمیسیون کشاورزی مجلس توسط کشاورزان

0
به دلیل مماشات یا عدم برخورد قاطع در مقابل تخلفات محرز مدیریت سازمان مرکزی تعاون روستایی این روزها به مردم ایران، کشاورزان ایران و پرسنل با صداقت و زحمکتش سازمان مرکزی تعاون روستایی در سراسر ایران بسیار سخت و ناگوار می‌گذرد.
به گزارش مزرعه سبز، از یک سو سازمان مرکزی تعاون روستایی اعلام کرده 50 هزار تن پرتقال و سیب درختی را سر درخت و از باغدار خریداری کرده؛ در حالی که محصول هیچ باغداری بدون حضور دلال، واسطه و رانت‎خوار خریداری نشده است.
از طرفی، زمانی‌که باغدار محصول خود را برداشت، درجه‌بندی، شست‌وشو و جعبه‌گیری کرده و آن را هر کیلو 7 الی 8 هزار تومان فروخته، سازمان مرکزی تعاون روستایی با قراردادهای صوری (بنا به اعلام رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس) 13 هزار و 800 تومان (نزدیک به دو برابر قیمت واقعی) خرید نموده است.
مهم‌تر از همه اینکه خرید دو قلم میوه شب عید به میزان تقریبی 50 هزار تن می‌بایست در دو نوبت در سامانه ستاد ایران دات‌آی آر (setadiran.ir) در همان زمان ثبت و اعلام می‌شده که این هم در سایت وجود ندارد.
در کنار این مسائل می‌بایست در بین شرکت‌های بازرسی میوه دارای نشان تایید ملی از سوی سازمان استاندارد ایران با فراخوان و اعلام مناقضه برای بازرسی و دقت نظر در قیمت خرید و جلوگیری از تخلف، کیفیت و کمیت میوه انتخاب می‌شده، اما یک شرکت ثبت شده 100هزار تومانی در روستا یا شهر مدیرعامل که 5 روز پیش از همکاری زمینه فعالیت خود را تغییر داده، مسئولیت بازرسی 50 هزار تن میوه را به عهده گرفته؛ در صورتی که حتی یک تجربه ملی بازرسی میوه در چنین سطحی یا کمتر را نداشته و مجوز از سازمان ملی استاندارد را هم ندارد؛ ولی اداره کل حقوقی سازمان مرکزی ظاهراً همه این قراردادهای بازرسی، خرید و مبادله و جابه‌جایی اعم از پرتقال، سیب درختی، زعفران، خرما و… را امضاء کرده که هنوز هیچ نهاد نظارتی به جز رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در مورد این تخلفات امور حقوقی اظهارنظر صریح نکرده است.
حال باید دید آیا کمیسیون کشاورزی مجلس با اعلام نظر صریح و قاطع خود از این محک سربلند بیرون می‌آید؟ و از آرای حدود 2 میلیون کشاورز که در سراسر ایران به نمایندگان رأی داده‌اند به درستی صیانت می‌کند؟
مقاله قبلیآتش سوزی های مخرب ثمره تغییرات اقلیمی
مقاله بعدیبرنج پاکستانی در بسته‌های ایرانی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید