کنسرو ۲۰۰ درصد گران می‌شود

0
دبیر اجرایی سندیکای صنایع کنسرو ایران با بیان اینکه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی روغن، قیمت کنسروها تا حداقل ۲۰۰ درصد افزایش خواهد یافت، گفت: سهمیه روغن دی ماه این صنف هنوز تامین نشده است، لازم است دولت هر چه سریعتر تکلیف ارز ترجیحی روغن را مشخص کند تا با کمبود آن مواجه نشویم.
به گزراش مزرعه سبز به نقل از ایمنا، سید محمد میررضوی اظهار کرد: پیش از این، تأمین روغن سهمیه سندیکای صنایع کنسرو ایران در اختیار وزارت صمت بود، در آن زمان روغن به موقع توزیع میشد و بر اساس مستنداتی از جمله سامانه بهین یاب و انبار و همچنین معرفی وزارت صمت به اعضا سندیکا تعلق میگرفت و مشکلی در تأمین روغن وجود نداشت.
وی افزود: از زمانی که اختیارات ستاد تنظیم بازار به وزارت جهاد کشاورزی داده شده، تأمین روغن مورد نیاز صنایع کنسرو با تأخیر مواجه شده و اکنون فقط سهمیه آذر ماه توزیع شده که کمتر از ۵۰ درصد کل سهمیه تعیین شده بوده است، سهمیه دی، بهمن و اسفند هنوز اعلام و توزیع نشده است.
دبیر اجرایی سندیکای صنایع کنسرو ایران گفت: برای تأمین این سهمیه لازم است دولت ارز دولتی لازم را تخصیص داده تا روغنی که در بنادر وجود دارد آزاد شده و برای انجام فرایندهای تولید به کارخانهها برسد، این کار هنوز انجام نشده و مشخص نیست ارز دولتی به این روغنها تعلق میگیرد یا خیر. اگر دولت سریعتر این موضع را مشخص نکند کارخانجات تولیدی با کمبود روغن مواجه خواهند شد.
میررضوی اضافه کرد: در پایان سال ۱۴۰۰ ماه مبارک رمضان را پیش خواهیم داشت؛ بنابراین لازم است دولت سریعتر تصمیمات لازم در این زمینه را بگیرد تا با کمبود روغن و کنسرو در فروشگاهها مواجه نشده و بتوان نیاز مردم را تأمین کرد.
وی با بیان اینکه پایه تولیدی صنایع کنسرو روغن است، ادامه داد: روغن مورد نیاز صنف و صنعت باید تأمین شده و دولت باید برای تأمین آن اهمیت ویژهای قائل باشد. اگر دولت سریعتر در این مورد تصمیمگیری کند، برای سه ماه آینده روغن مورد نیاز صنایع تأمین خواهد شد و خط تولید تعطیل نخواهد شد.
دبیر اجرایی سندیکای صنایع کنسرو ایران گفت: با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی روغن، قیمت کنسروها تا حداقل ۲۰۰ درصد افزایش خواهد یافت.
میانه دی ماه سندیکای صنایع کنسروسازی در نام های به رئیس جمهوری با اشاره به اینکه بعد از ارائه لایحه بودجه و مباحث اصلاح نرخ ارز برای بعضی از مواد اولیه وارداتی از جمله روغن خام سویا، سهمیه روغن صنایع تحت نظر این سندیکا تحویل نشد و خطوط تولید ۱۶۰ واحد صنعتی عضو سندیکا از جمله برندهای ملی و مطرح کشور یا تعطیل شدهاند یا در حال تعطیلیاند، در خصوص تعطیلی این کارخانهها و بیکاری صدها هزار کارگر هشدار داد و گزارشها حاکی از ادامه این وضعیت است.
مطلب قبلیفرسایش خاک در کشور ۵ برابر متوسط جهانی
مطلب بعدیچرخش صنعت مهم‌تر از سلامت مردم نصف جهان

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید