کوه‌های مینیاتوری چابهار

2
مزرعه سبز: کوه‌های مینیاتوری چابهار مقصد جذابی برای گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت است و به‌دلیل نوع و وضعیت فرسایش و گونه رسوبی خاص، اشکالی شبیه ناهمواری‌های سطح مریخ دارد.
کوه‌های منحصربه‌فرد و زیبای مینیاتوری در چابهار در جنوب‌شرقی ایران به‌قدری جذاب و دیدنی است که چندسالی است گردشگران زیادی برای دیدن این مناظر عجیب و خاص، راهی این منطقه می‌شوند.
شهر چابهار به زیبایی‌های بسیارش شهرت دارد. هرساله گردشگران زیادی راهی سفر به چابهار می‌شوند تا گشتی در این اکوتوریسم رؤیایی داشته باشند. یکی از دیدنی‌ترین مناظر این منطقه، مربوط به جاده چابهار-بندرگواتر است. کوه‌های مخروطی‌شکل در یک‌سو و تالاب صورتی و ماسه‌های سرخ‌رنگ آن با درختچه‌های بیابانی در سوی دیگر، باعث شده این جاده را یکی از زیباترین جاده‌های استان سیستان و بلوچستان بخوانند.
در واقع سراسر منطقه را که طول آن ده‌ها کیلومتر تا سمت شرق ادامه دارد، ناهمواری‌هایی تشکیل داده‌ که شباهت زیادی به سطح سیاره مریخ دارند.
این کوه‌ها که به‌دلیل نوع رسوب و شرایط فرسایش، این شکل و شمایل را به خود گرفته‌اند، کوه‌های مینیاتوری یا مریخی ناميده مي‌شوند، اما محلی‌ها از آن‌ها به «کالانی» یا «آریا» یاد می‌کنند. جالب است بدانید که رسوبات آهکی بقایای بدن جانداران دریایی (سخت‌پوستان و ماهی‌ها) به‌همراه ماسه و خاک رس، مواد اصلی تشکیل‌دهنده رسوبات این کوه‌هاست.
کوه‌های منحصربه‌فرد و زیبای مینیاتوری در چابهار به‌قدری جذاب و دیدنی است که سال‌هاست گردشگران زیادی برای دیدن این مناظر عجیب و خاص، راهی این منطقه می‌شوند. قرارگرفتن کوه‌های مینیاتوری در دسته پدیده‌های بوم‌شناختی ویژه و یادکردن از آن به‌عنوان نمونه «بدبوم» یا همان «بدلند»، جذابیت آن را به‌ویژه در میان طبیعت‌گردان حرفه‌ای و محققان دوچندان کرده است.
وارد منطقه که می‌شوید، در برابر چشمانتان منظره‌اي از کوه‌های تراش‌خورده با ناهمواری‌های نامنظم، اما موزون دیده می‌شود. شاید آنچه می‌بینید، بیش از آن‌که به واقعیت شباهت داشته باشد، به تصاویر دیده‌شده در فیلم‌های علمی-تخیلی نزدیک باشد؛ منظره‌هایی که در ذهن ما همیشه غیرواقعی و عجیب بوده‌اند.
بیش‌تر شیارهای روی کوه‌ها، هشتی‌شکل‌هایی هستند که از قرار گرفتن چند لایه روی هم ایجاد شده‌اند. جدا از شکل عجیب این کوه‌ها، رنگ‌ها نیز شگفتی دیگر این منطقه هستند. کوه‌های خاکستری که نوعی رنگ نارنجی به طرح و شکل آن جان داده است.

اقامت در اطراف كوه‌هاي مينياتوري چابهار

دیدن این منظره شگفت‌انگيز و اقامت در آن شاید رؤیای بسیاری از طبیعت‌دوستان باشد. برای گردشگرانی که میل دیدار از کوه‌های مینیاتوری را دارند، در نزدیکی این منطقه، يك مجتمع گردشگری مهیا شده که امکانات لازم برای اقامت شبانه را نیز داراست. عاشقان نجوم به‌طور حتم می‌دانند که کوه‌های مینیاتوری یکی از جاذبه‌های منحصربه‌فرد و بسیار زیبای منطقه چابهار است که آسمان آن قابلیت رصد هم‌زمان ۱۴صور فلکی را دارد. در واقع با اقامت در اين منطقه می‌توان از سیر و سیاحت در آسمان شب نيز لذت برد.
مقاله قبلیشلیک نوروزی یک نماینده به وزارت جهاد کشاورزی
مقاله بعدی۳۰ امضاء برای تحقیق و تفحص از تعاون روستایی جمع شد

2 نظرات

  • شادی عزیز
   سلام
   ما نیز معتقدیم اکوتوریسیم و اگروتوریسیم با استفاده از نوآوری های موجود می تواند جمعیت زیادی از گردشگران داخلی و خارجی را جذب امکانات طبیعی ایران و ارزآوری و اشتغال زایی بنماید. اما در مقابل اقامتگاه های ابتدایی یا محدود و معدود، امنیت ناکافی برای حفظ سلامت و جان و مال گردشگران به ویژه گردشگران خارجی، نگاه تعصب آمیز مدیران به بهانه های ارشادی و دخالت در حریم خصوصی آنان همراه با بی توجهی به سر و سامان دادن مسائل تبلیغاتی جذب گردشگر موجب کمتر شناخته شدن امکانات طبیعی و تاریخی و سنتی ایران شده است.
   خواهشمند است در این زمینه با نظر و تجربیات خود مقاله، گزارش و تحلیلی بنویسید تا در این خبرگزاری منعکس شود. خاطرنشان می شود در صورت صلاح دید با نام خودتان یا اینکه با نام مستعار و امضای محفوظ منتشر خواهد شد

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید