تعاونی‌ها جایگزین دلالان در بازار مرکبات شوند

0
زارعی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تاکید کرد که تعاونی‌ها باید جایگزین دلال‌های بازار میوه و مرکبات شوند تا شاهد سودجویی و افزایش قیمت نباشیم.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از بازار، منصورعلی زارعی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه هم اینک در بازار دو گروه شامل تولیدکننده و مصرف کننده نگران هستند، گفت: باغداران نباید دغدغه فروش داشته باشند.

تولید 5 میلیون تن مرکبات در کشور

وی با اشاره به آمار تولید ۵ میلیون تنی مرکبات در کشور و اعلام اینکه مصرف سرانه ما از میانگین جهانی ۵ برابر بالاتر است، اضافه کرد: در کشور دو میلیون تن اضافه تولیدِ مرکبات داریم ولی در این میان نقش اصلی را اتحادیه ها از سمت مردم و تعاونی ها از طرف تولید کننده ایفا می کنند.
زارعی آمار تولید مرکبات مازندران را ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن تخمین زد و در این میان تاکید کرد که تعاونی ها باید نقش دلال و واسطه ها را بر عهده گیرند.
این نماینده مجلس در عین حال به قدمت ۴۰ ساله برخی تعاونی ها در حوزه کشاورزی اشاره کرد و گفت: اگر تعاونی ها به صورت خودکار وارد میدان شوند و به فکر باشند، دیگر نیازی به کمک دولت ندارند. در حالیکه دولت صرفا باید سیاست گذاری کند.
زارعی در عین حال پیاده سازی چنین رویه ای را نیازمند اعتماد سازی میان باغداران و اتحادیه ها عنوان کرد و افزود: ما نسبت به تولید اضافی خوشنود هستیم ولی از طرفی باید نگران باشیم که این نوع تولید هیچ توجیه اقتصادی ندارد چون باغدار مجبور به بریدن در صدی از درختان میوه می شود.

انتهای پیام/

مقاله قبلیاراضی کشاورزی سند دار می شوند
مقاله بعدیافزایش ۸۰ درصدی قیمت ماهی در بازار

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید