لزوم جرم‌انگاری فروش آفتکش‌ها در فضای مجازی

0
سازمان حفظ نباتات کشور خواستار جرم‌انگاری فروش سموم کشاورزی در فضای مجازی شد.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر آفتکش‌های سازمان حفظ نباتات کشور به خبرنگار ما گفت: این سازمان طی نامه‌ای پیشنهاد جرم‌انگاری فروش سموم کشاورزی در فضای مجازی را به معاون دادستان کل کشور ارایه داده است و امیدواریم در آینده نزدیک این پیشنهاد مورد موافقت قرار بگیرد.
سید جواد نوروزیان، فروش اینترنتی سموم کشاورزی را برای حوزه تولید مخاطره‌آمیز دانست و افزود: تردید در اصالت آفتکش‌ها، امکان فروش سموم تقلبی، بی‌کیفیت و تاریخ گذشته از طریق فضای مجازی وجود دارد که می‌تواند علاوه بر هدررفت سرمایه، موجب طغیان آفت در یک منطقه و یا کشور شود و به تولید، امنیت غذایی و سلامت جامعه آسیب وارد کند.
وی با بیان این که فروش اینترنتی سموم کشاورزی از نظر قانونی ممنوع است، اظهار داشت: به رغم این ممنوعیت، فروش سموم کشاورزی در فضای مجازی، جرم تلقی نمی‌شود و از این رو برای متخلفان مجازاتی تعیین نشده است.
نوروزیان اظهار داشت: قانونگذار در قانون حفظ نباتات و آیین اجرایی آن، قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منایع طبیعی و همچنین دستورالعمل نظام صدور مجوز و پروانه واحدهای گیاهپزشکی، سازوکارهای خرید و فروش آفتکش‌ها را بیان کرده و به صراحت اعلام داشته است فروش آفتکش‌ها باید در بسته‌بندی‌های بدون تغییر با برچسب تایید شده و صرفا از طریق فروشگاه‌های مجاز آفتکش نباتی عرضه شود.
وی در همین حال اضافه کرد: تاکنون هیچ مجوزی از سوی مراجع تخصصی ذی‌ربط برای فروش سموم کشاورزی در فضای مجازی صادر نشده است.
مدیرکل دفتر آفتکش‌های سازمان حفظ نباتات کشور گفت: از سال گذشته تاکنون جلساتی را با پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ایران (پلیس فتا) برگزار و طی مکاتباتی با معاون دادستان کل کشور، تبعات و مخاطرات عرضه و فروش اینترنتی سموم کشاورزی در حوزه سلامت و امنیت غذایی کشور تبیین شد.
وی اذعان داشت: سازمان حفظ نباتات کشور از سال ۹۷ تاکنون به شرکت‌های بزرگ و فعال در فضای مجازی که دارای فروش اینترنتی بالایی هستند از طریق نامه‌نگاری اعلام کرده است که مطابق قانون و مقررات، مجاز به فروش آفتکش‌ها نیستند.
مطلب قبلیسود دلالی بازار برنج به جیب کشاورز نمی‌رود
مطلب بعدی۱۶ هزار متر از سواحل خزر آزاد شد

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید