خطر در کمین حیوانات در حال انقراض

0
در فصل سرما حیوانات وحشی شامل گرگ، خرس، پلنگ، آهو و… به علت گرسنگی و برای تهیه غذا به مناطق روستایی حمله ور شده و موجی از نگرانی را برای روستائیان به وجود آورده به‌گونه‌ای که اهالی به علت ترس از جان خود با جانوران مقابله و درنتیجه جان بسیاری از این موجودات از بین رفته است.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از فارس، در فصل سرما حیوانات وحشی شامل گرگ، خرس، پلنگ، آهو و… به علت گرسنگی و برای تهیه غذا به مناطق روستایی حمله ور شده و موجی از نگرانی را برای روستائیان به وجود آورده به‌گونه‌ای که اهالی به علت ترس از جان خود با جانوران مقابله و درنتیجه جان بسیاری از این موجودات از بین رفته است.
به گفته یکی از روستائیان حیوانات جزئی از زندگی ما انسان‌ها هستند و نباید براثر بی‌توجهی جان آنان گرفته شود و نیز باید بستری فراهم شود تا بتوانند به حیات خود ادامه دهند.
رئیس اداره حیات‌وحش سازمان محیط استان فارس نیز در شیراز اظهارداشت: نزدیکی حیوانات به مناطق انسانی به دلایل مختلف از جمله بارش سنگین برف در زیستگاه‌های حیات‌وحش و پیدا کردن غذا انجام می شود.
لیلا جولایی با اشاره به اینکه در فصل زمستان جانوران علف خوار مانند آهو و کل برای پیدا کردن غذا از منطقه حفاظت‌شده پارک ملی بمو خارج می‌شوند، افزود: برای جلوگیری از خارج شدن و پراکندگی حیوانات علف خوار از منطقه حفاظت‌شده، اداره کل محیط‌زیست اقدام به تهیه و علوفه کرده و این حرکت گام مثبت برای مقابله با گرسنگی حیوانات است.
وی خاطرنشان کرد: به دلیل عدم مدیریت دهیاری‌ها، پسماند‌ها منبع خوبی برای جذب حیوانات شامل شغال و کفتار و به‌ویژه جانوران وحشی شده و در نتیجه مشکلات، نارضایتی و وحشت را برای روستائیان ایجاد کرده است.
جولایی تصریح کرد: به مسئولان و متولیان دهیاری‌ها توصیه می‌شود، پسماند‌ها به‌صورت بهداشتی دفع و از محدوده روستا خارج کنند تا بستر جذاب برای حیات‌وحش نشود.
رئیس اداره حیات‌وحش محیط‌زیست استان فارس بیان داشت: برای حفظ جان حیوانات و به‌ویژه پلنگ، خرس و گرگ که در معرض انقراض هستند از روستائیان درخواست می‌شود هنگام مشاهده حیوانات، به مأموران گشت و کنترل محیط‌زیست اطلاع دهند تا بلافاصله اقدام به تله گیری کنند.
جولایی تلف و کشته شدن حیوانات در معرض انقراض براثر برخورد با اتومبیل در جاده‌ها را گریز ناپذیر دانست و گفت: در سال جاری هیچ‌گونه برخورد اتومبیل با حیوانات در حال انقراض نداشتیم اما در طول سال‌های گذشته چنین مواردی مشاهده‌ شده و متأسفانه بسیاری از جانوران وحشی براثر برخورد با اتومبیل و قطار جان خود را ازدست‌داده‌اند.
مقاله قبلی۲۲ هزار مترمربع ساحل‌خواری در چالوس
مقاله بعدیثبت یک رکورد در قیمت برنج ایرانی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید