تجهیز ۵۵ هزار هکتار از اراضی به سیستم‌های نوین آبیاری

0
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک گفت: در سال جاری تاکنون ۵۵ هزار هکتار از اراضی کشور به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شده است و ۱۱۰ هزار هکتار دیگر نیز در دست اجراست.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان ایلام، علی‌مراد اکبری در سفر دو روزه خود به ایلام به منظور افتتاح پروژه‌های آب و خاک شهرستان‌های مهران، چرداول و هلیلان به مناسبت دهه فجر، در اولین روز سفر خود در آیین افتتاح سامانه ۱۲۰ هکتاری آبیاری نوین شهرستان مهران، با بیان این که توسعه سامانه‌های نوین آبیاری از مهمترین اولویت‌های دولت سیزدهم و وزارت جهاد کشاورزی است، افزود: برای تجهیز سیستم‌های نوین آبیاری تاکنون ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته و ۳۰ درصد آن تخصیص پیدا کرده است.
وی بیان داشت: همزمان با دهه فجر امسال، به فرمان وزیر جهاد کشاورزی یکهزار و ۷۱۵ پروژه با سرمایه‌گذاری هفت هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در زیربخش‌های کشاورزی نقاط مختلف کشور افتتاح می‌شود که ۵۳ درصد این طرح‌ها با اعتبار یک هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان در حوزه آب و خاک است.
اکبری با بیان این که یکی از موثرترین برنامه‌های دولت برای مصرف بهینه آب و افزایش بهره‌وری، توسعه سامانه‌های نوین آبیاری است، خاطرنشان کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سیستم‌های نوین آبیاری توسعه و ارتقای بیشتری پیدا کرد و از ۳۸ هزار هکتار سطح زیر کشت سیستم‌های نوین آبیاری پیش از انقلاب به بیش از ۲.۵ میلیون هکتار رسیده است.
وی تاکید کرد: با توجه به کاهش محسوس نزولات جوی و انباشت خشکسالی، سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی در راستای توسعه گلخانه‌ها و انتقال گیاهان آب‌بر به محیط کنترل شده گلخانه‌هاست.
معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه میزان گلخانه‌های کشور ۲۷ هزار هکتار است، افزود: پتانسیل‌های گلخانه‌ها موجب افزایش ۱۰ برابری اشتغال و تولید محصولات و کاهش چشمگیر مصرف آب می‌شود.
وی اضافه کرد: استان ایلام در زمینه توسعه سیستم‌های نوین آبیاری بعد از خوزستان در رتبه دوم کشوری قرار دارد و از ۱۵۰ هزار هکتار اراضی آبی استان بیش از ۱۰۰ هزار هکتار آن به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شده است.
این مقام مسئول ادامه داد: استان ایلام پتاسیل‌های خوبی از نظر اقلیمی، جغرافیایی و مرز مهران دارد که می‌تواند در زمینه توسعه گلخانه‌ها و صدور محصولات گلخانه‌ای به کشورهای همسایه به ویژه عراق بهره ببرد.

اجرای ۹۰ درصدی سهم ۳۰ هزار هکتاری طرح سامانه گرمسیری در استان‌های کرمانشاه و ایلام

اکبری در این سفر در دیدار با استاندار ایلام‏ گفت: وزارت جهاد کشاورزی بیش از ۹۰ درصد سهم خود از ۳۰ هزار هکتار طرح سامانه گرمسیری در استان‌های کرمانشاه و ایلام را انجام داده است.
وی افزود: از ۳۰ هزار هکتار طرح سامانه گرمسیری، سهم استان ایلام ۱۷ هزار و ۵۰۰ هکتار معادل ۴۵ درصد است که تا حدود سد کنجانچم رسیده ولی متوقف شده است در حالی که باید به سد دویریج در شهرستان دهلران برسد.
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، با بیان این که تعلل در تکمیل این پروژه باعث مستهلک شدن و آسیب دیدن تاسیسات و انشعابات سامانه می‌شود‏، گفت: تا زمان تکمیل پروژه و تامین آب از سوی وزارت نیرو، برای حفظ و نگهداری آنها مبلغ پنج میلیارد تومان نیاز است.
وی ادامه داد: همچنین پنج هزار میلیارد تومان برای تکمیل نهایی این طرح نیاز است و در بودجه سال آینده اعتباری برای آن در نظر گرفته شده است که باید از طرف مسوولان استان برای تخصیص اعتبار در این زمینه رایزنی و پیگیری شود.
اکبری اضافه کرد: در استان ایلام ۲۰ هزار هکتار پروژه پمپاژ آب کوچک در قالب ۱۸ پروژه وجود دارد که از محل منابع استانی باید تامین اعتبار شود.
گفتنی است؛ در اولین روز سفر معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، طرح ۱۲۰ هکتاری آبیاری نوین تلفیقی (مجتمع کشت و صنعت نگین سبز آببر) با اعتبار پنج میلیارد تومان و اشتغال‌زایی مستقیم و غیرمستقیم ۳۰ نفر در مهران به بهره‌برداری رسید. همچنین مجتمع گلخانه‌ای با سطح کل ۱۸ هزار و ۵۸۰ مترمربع و مساحت ۶۷ هزار و ۱۹۲ مترمربع با اشتغال‌زایی ۶۷ نفر و تولید سالانه ۲ هزار و ۲۰ تن با بهره‌برداری و سرمایه‌گذاری هشت سرمایه‌گذار افتتاح شد. در این مجتمع، محصولات جالیزی چون خیار، گوجه فرنگی و فلفل تولید و به بازارهای مصرف داخل و کشور عراق صادر خواهد شد.
مقاله قبلی۳۰ درصد روغن مصرفی کشور پالم است
مقاله بعدیلزوم به‌کارگیری فناوری‌های نوین برای حفاظت از محیط‌زیست

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید