گرانی عامل حذف حبوبات از سفره مردم

0
حبوبات یکی از محصولات پروتئینی است که مانند دیگر اقلام در بازار از موج گرانی جا نمانده و در ماه‌های اخیر با افزایش پی‌در‌پی قیمت‌ها روبه‌رو بوده است. با افزایش قیمت انواع گوشت و مرغ در بازار، حبوبات تنها پروتئینی بود که در سبد خرید بعضی از مصرف‌کنندگان وجود داشت که آن هم با گرانی اخیر اقلام مختلف حبوبات و افزایش قیمت چند برابری، از سفره مردم خداحافظی کرد. این راستا، سیدکمال خیام، عضو هیئت رئیسه اتحادیه خوار و بار و خشکبار استان اصفهان با اشاره به افزایش قیمت حبوبات در ماه‌های گذشته اظهار داشت: افزایش قیمت حبوبات وابسته به چند عامل مختلف از جمله خشکسالی و کاهش برداشت حبوبات از مزارع کشور و استان و هم چنین صادرات بعضی اقلام از جمله نخود است.
وی ادامه داد: تمامی حبوبات موجود در کشور نیز پاسخ‌گوی نیاز نیست و بعضی از حبوبات مانند عدس و بعضی از اقلام لوبیا از کشور‌هایی مانند کانادا و کشور‌های آسیای میانه وارد می‌شود. ارز نیمایی از فروردین امسال رو به افزایش بوده و بنابراین اقلام وارداتی حبوبات افزایش یافته است.
عضو هیئت رئیسه اتحادیه خوار و بار و خشکبار استان اصفهان بیان کرد: همچنین هزینه‌های تولید و برداشت، هزینه کارگر، سم و کود نیز نسبت به گذشته با افزایش چندین برابری روبه‌رو بوده که در افزایش قیمت تمام شده اقلام تاثیر‌گذار است. وی با اشاره به تفاوت قیمت حبوبات بسته‌بندی با عمده فروشی تصریح کرد: قیمت عمده حبوبات نسبت به بسته‌بندی کمی پایین‌تر است. قیمت حبوبات بسته‌بندی شده نسبت به عمده براساس هزینه‌های بسته‌بندی و جنس حبوبات، سورت‌بندی چند درصد گرانتر است.

بهره‌گیری از کشاورزی مکانیزه در کشت حبوبات

در ادامه پیمان فیروزنیا، مدیر امور زراعت اداره کل جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به میزان سطح زیرکشت حبوبات در استان اصفهان در سال زراعی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ اظهار داشت: اگر حبوبات را شامل نخود دیم و آبی، عدس دیم و آبی، لوبیا‌های قرمز، چیتی، سفید، چشم‌بلبلی و سایر آن، باقالا و ماش تعریف کنیم، سطح زیر کشت امسال ۸ هزار و ۳۱۱ هکتار بوده است.
فیروزنیا افزود: حبوبات تقریبا به جز در ۴ یا ۵ شهرستان در تمامی شهرستان‌های استان از سطح زیرکشت کمی برخوردار هستند؛ یعنی مناطق سرد مانند سمیرم، چادگان، فریدن، فریدون‌شهر و مناطق معتدل سرد مثل تیران، گلپایگان، دهاقان، شهرضا و حتی قسمت‌هایی از کاشان، نائین و شاهین‌شهر همه حبوبات کشت می‌کنند. میزان برداشت حبوبات در کشت دیم و آبی متفاوت است و در کل امسال ۲۰ هزار و ۶۰۰ تن تولید حبوبات در استان را شاهد بودیم.
وی پیرامون بهره‌گیری از کشاورزی مکانیزه در کشت حبوبات تصریح کرد: بخشی از این کشت با آبیاری تحت فشار به صورت قطره‌ای، بخشی آبیاری بارانی، بخشی سیستم‌های کشت به صورت غرقابی جوی و پشته و بخشی نیز به صورت غرقابی و کرتی است. بعضی از شهرستان‌هایی مانند دهاقان که سیستم آبیاری، غرقابی و کرتی است به علت کمبود آب و وسعت قطعات، امکان اجرای سیستم‌های آبیاری تحت فشار وجود ندارد. اما با سیستم کرت‌بندی ۹۰ سانتی‌متری سعی می‌کنند آب را مدیریت کرده و از هدر‌رفت آن جلوگیری کنند.
مدیر امور زراعت اداره کل جهاد کشاورزی استان اصفهان ادامه داد: در هرحال سیستم‌های آبیاری تحت فشار رو به گسترش است. شهرستان‌های مناطق سرد، سیستم‌های آبیاری تحت فشار برای همه محصولات به صورت بارانی در نظر گرفتند و حبوبات و لوبیا را نیز تحت آبیاری بارانی قرار دادند. همچنین سیستم آبیاری قطره‌ای نیز در حال گسترش و توسعه است.
وی با اشاره به کاهش کشت حبوبات نسبت به سال زراعی گذشته تصریح کرد: حدود دو سال پیش سطح زیر کشت لوبیا به تنهایی به حدود ۵ هزار هکتار رسیده بود که امسال با توجه به موضوع خشکسالی، کل سطح زیر کشت لوبیا در استان به ۳ هزار و ۳۰۰ هکتار رسید و در محصولات دیم شامل نخود و عدس، با کاهش بارندگی در زمان مناسب به شدت با کاهش عملکرد روبه‌رو بودیم.
فیروزنیا به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: ما حداکثر تلاش خود را به‌کار می‌گیریم تا کشت حبوبات مخصوصا حبوبات دیم را از کشت بهاره به پاییزه منتقل کنیم تا از بهره‌وری مصرف آب بالاتری برخوردار باشند. سیستم‌های بهره‌وری تولید در کشت و تولید لوبیا را هم در سطح ملی و هم استان در موضوعاتی، چون کاهش مصرف آب، سیستم‌های کشت در دو طرف پشته‌ها و تغذیه در حال انجام است و امیدواریم بتوانیم با راندمان بالاتری از آب، عملکرد مناسب‌تری داشته باشیم.
گفتنی است، خشکسالی در سال‌های اخیر، میزان کاشت حبوبات و عملکرد برداشت نیز با کاهش قابل ملاحظه‌ای روبه‌رو بوده و این عوامل دست به دست هم داده تا دست بعضی از مردم از حبوبات مانند دیگر اقلام پروتئینی کوتاه شود.
مقاله قبلیحفظ جایگاه زعفران ایران در انتظار تدبیری اجرایی
مقاله بعدیامنیت غذایی= امنیت اجتماعی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید