نکات مهم درباره مدیریت پسماند

0
مدیریت پسماند یکی از موضوعات محیط زیستی است که همواره با چالش‌هایی در این زمینه داشته‌ایم. برای بازیافت انواع پسماند شیوه‌هایی وجود دارد البته که برخی آن‌ها قابلیت بازیافت ندارند.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از ایسنا، مدیریت و بازیافت پسماند موضوعی مهم و مدیریت صحیح آن بر سلامت کره‌زمین موثر است. براساس صحبت‌های سهیل اولادزاد، – کارشناس محیط زیست – به هفت نکته مهم درباره انواع پسماند و شیوه بازیافت آن‌ها اشاره می‌کنیم.
* ظروف چرب و روغنی و حاوی باقیمانده غذا قابلیت بازیافت ندارند و باید مراحل پاکسازی و تفکیک آن‌ها انجام سپس وارد مرحله بازیافت شوند.
* ۷۰ درصد زباله‌ها مواد آلی و مواد غذایی و ۳۰ درصد زباله‌های خشک و قابل بازیافت هستند.
*به لحاظ اقتصادی موادی مانند آهن، آلومینیوم، باتری، لوازم کامپیوتر و ظروف نوشابه که جزو فلزات باشد، ارزش بالایی دارند و قیمت آن‌ها به‌صورت کیلوگرمی محسوب می‌شود. این زباله‌ها به بازار زباله می روند و در فرایند بازیافت قرار می‌گیرند.
*برخی ازباله‌ها مثل پوشک بچه و پلاستیک‌های فریزر امکان بازیافت ندارند که این نوع زباله‌ها وارد مرحله دفع و یا زباله سوزی می‌شوند.
*متاسفانه درباره چگونگی جداسازی زباله های تر و خشک، اهمیت بازیافت و استحصال انرژی از طریق زباله‌ها هیچ آموزشی نداشته‌ایم.
* شیوه‌های بازیافتی که در کشور داریم، اصلا شیوه‌های مناسبی نیست و از طریق مجاری غیرقانونی و دوره‌گردها و سازمان‌های سیاهی که شکل گرفته است، انجام می‌شود ولی اگر به صورت سالم و خانگی انجام می‌شد مطمئنا می‌توانست نتیجه بهتری داشته باشد و شغل‌های بهتر و سالمی را فراهم کند.
*بحث بازیافت زباله سرتاسر فایده است اما یک عامل تهدید کننده وجود دارد و آن شبکه‌بندی‌هایی است که در محل دفع زباله و یا در سطل زباله شهری وجود دارد و زباله‌های با ارزش را جدا می‌کند و زباله‌های بی‌ارزش و مواد غذایی در آن جا باقی می‌مانند که فقط شیرآبه تحویل می‌دهد.
مقاله قبلیتخصیص اعتبار ۱۵ میلیارد تومانی به طرح دامدار کارت
مقاله بعدیاستقبال از هشتمین نمایشگاه تولیدکنندگان کود و سم

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید