میانکاله برای چهل و دومین بار در سال جاری سوخت

0

سوختن بهشت پرندگان در آتش سودجویی و خشکسالی

میانکاله در آتش سودجویی کینه توزان و خشکسالی طبیعت می سوزد و در تمنای جرعه ای آب مانده تا کام تشنه تالاب سیراب شود.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از مهر، امسال ۴۵۰ هکتار از پناهگاه میانگاه در آتش سودجویی و کینه توزی سوخت و تاکنون ۱۵ هزار هکتار از عرصه‌هایش به دلیل بی آبی خشک شد و این وضعیت درحالی است که بیش از ۸۰ گونه پرنده مهاجر و نادر در آن زیست و زادآوری می‌کنند.
مازندران مهد و میعادگاه تالاب‌ها است و تالاب‌های متنوعی از جمله میانکاله در آن وجود دارد و سالانه شمار زیادی پرندگان مهاجر به میانکاله سفر می‌کنند و این پناهگاه حیات وحش همواره دستخوش چالش‌ها و آسیب‌های فراوانی است.
از مرگ دسته جمعی پرندگان طی دو سال گذشته گرفته تا آتش سوزی و خشکی همیشه میانکاله را تهدید می‌کند و محیط بانان با دست خالی و امکانات ابتدایی از این ذخیرگاه زیست کره صیانت می‌کنند.
پارسال بوتولیسم و مرگ دسته جمعی پرندگان دغدغه محیط بانان در میانکاله بود و زمستان امسال هم آتش سوزی پناهگاه را طعمه خود کرده است.
در آخرین آتش سوزی ۱۴۰ هکتار از میانکاله در آتش سوخت و بررسی‌های کارشناسی رد عوامل انسانی و سودجویان را در بروز آن دخیل می‌داند، حسینعلی ابراهیمی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با اشاره به اینکه بررسی‌ها نشان از دخیل بودن عوامل انسانی در بروز حادثه دارد، افزود: متأسفانه کسی در این زمینه شناسایی نشده است.

آتش در منطقه حفاظت شده میانکاله

امسال ۴۲ بار میانکاله سوخت

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد آتش سوزی عمدی رخ داده است، از آتش سوزی اخیر به عنوان گسترده‌ترین حریق در سال جاری یاد کرد و گفت: امسال ۴۲ بار آتش سوزی در میانکاله رخ داد و در مجموع ۴۳۰ هکتار از پناهگاه حیات وحش دچار حریق شده است.
ابراهیمی با عنوان اینکه در آخرین حریق ۱۴۲ هکتار از عرصه میانکاله دچار حریق شد، گفت: وسعت و حجم حریق به گونه‌ای گسترده است و به دلیل تراکم بالا و خشک بودن عرصه، پناهگاه تحت تأثر آتش سوزی قرار می‌گیرد و مهار آن گاه چندین ساعت طول می‌کشد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با اظهار اینکه در برخی حوادث آتش سوزی شاهد بروز آسیب به گونه‌های حیات وحش و جانوری نیز بودیم، گفت: عرصه میانکاله وسیعی است و برخی از گونه‌ها دچار آسیب شدند.
وی با اشاره به حضور و استقرار سه دستگاه بالگرد در استان اظهار داشت: در آخرین حریق که اخیراً روی داد به دلیل فاصله جزیره‌ای دچار حریق شده بود، نتوانستیم از بالگرد استفاده کنیم.
تنها جزیره میانکاله به نام اسماعیل سای امسال در آتش سوخت و نبود تجهیزات و وجود نیروی انسانی محدود سبب می‌شود همواره بخش‌هایی از میانکاله خاکستر شود، این جزیره زیبا دهه ۷۰ و ۸۰ به دلیل افزایش تراز آب خزر به زیر آب رفته بود و طی دهه اخیر به دلیل کاهش تراز توسعه یافت.
علاوه بر آتش سوزی، خشکسالی نیز وجب به وجب در میانکاله پیش روی می‌کند و تاکنون بیش از ۱۵ درصد این تالاب بین المللی و زیست کره خشک شد و حق آبه تالاب تاکنون محقق نشده است.
برای احیای تالاب قرار بود هفت مترمکعب در ثانیه آب درنظر گرفته شود اما به دلایل مختلف، این مصوبه اجرایی نشد و سفر قریب الوقوع دولت به مازندران، احیای تالاب و تأمین حق آبه و تأمین نیرو و تجهیزات از مهمترین مطالبات دوستداران حیات وحش و محیط زیست به شمار می‌رود. از سوی دیگر بهره گیری از فناوری نوین و ایستگاه پایش هوشمند باید در دستور کار دولت در میانکاله قرار گیرد.
محمدی یکی از دوستداران حیات وحش و محیط زیست با اشاره به زیست گونه‌های نادر جانوری و حیات وحش در میانکاله، مهاجرت صدها گونه پرندگان مهاجر و پوشش و تنوع گیاهی بی نظیر در میانکاله، راه اندازی ایستگاه هوشمند پایش را در این ذخیره گاه الزامی دانست.
وی با عنوان اینکه بررسی آتش سوزی‌های میانکاله، شکار و صید رویه گونه‌های مختلف و دست اندازی به میانکاله عمدتاً جنبه انسانی و عمدی دارد، بهره گیری از فناوری نوین و ایستگاه هوشمند پایش را برای کنترل پناهگاه و جلوگیری از آسیب‌ها ضروری خواند.
تجهیز میانکاله به امکانات مجهز اطفای حریق، توقف صدور مجوز احداث سدها و استخر پرورش ماهی جدید و رعایت کردن و لحاظ حقابه تالاب باید در برنامه کاری دولت قرار گیرد تا از خشک شدن تدریجی تالاب و از بین رفتن آن جلوگیری شود.

مصوبه نجات بخشی میانکاله نیازمند توجه دولت است

در حال حاضر ۹۰ درصد آب تالاب از دریا تأمین می‌شود و این درحالی که آب منطقه‌ای یک ضلع پازل احیا و اجرای مصوبه نجات بخشی تالاب است، محمدابراهیم یخکشی مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران با اظهار اینکه به دلیل اختلاف شیب توپوگرافی تالاب و دریا، باید آب تالاب از دریا تأمین شود، بهره گیری از آب‌های سطحی را از جمله راهکارها برای نجات تالاب ذکر کرد.
وی اظهار داشت: طبق تصمیم شورای مدیریت بحران سال قبل نیز بخشی از آب سد برای احیای تالاب رهاسازی شد، گفت: برای احیای تالاب و نجات از خشکی به چند میلیارد لیتر آب نیاز است که تأمین آب تاحدودی دشوار است.
وی با اشاره به تهیه طرح احیا و نجات بخشی میانکاله گفت: برای احیای تالاب نیازمند حمایت‌های ملی و دولت هستیم.
میانکاله و دوستدارانش منتظر سفر دولت به مازندران است تا با مصوبه‌های سفر، کام تشنه تالاب و ذخیره گاه زیست کره برای همیشه سیراب شود و مشکلات دیرینه آنکه نتیجه کم توجهی، نبود تجهیزات و امکانات مورد نیاز است برطرف شود.

 

مقاله قبلیعلف‌کش‌های ماندگار
مقاله بعدیشایعه شیوع آنفلوآنزا صادرات بلدرچین را به صفر رساند

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید