کشتار دام‌های مولد با برخورد قهری متوقف نمی‌شود

0
برخی از مسئولان بر این باورند که با توجه به شرایط خشکسالی و کمبود و گرانی نهاده‌های دامی، دامداران چاره‌ای به غیر از کشتار دام‌های خود ندارند.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، با توجه به هشدارهای مکرر کشتار دام‌های مولد و آبستن در فضای مجازی، مسئولان سازمان دامپزشکی و دادستانی پای کار آمدند که با تشدید نظارت در کشتارگاه‌ها و اعمال ضوابط پیشگیرانه از ذبح دام های آبستن در کشتارگاه‌ها جلوگیری کنند. این در حالی است که مسئولان تشکل‌ها و اتحادیه‌ها ورود دستگاه‌های مسئول، اعمال نظارت و جلوگیری از کشتار در کشتارگاه‌ها را راه حل اساسی نمی‌دانند و معتقدند که اگر نهاده مورد نیاز دامدار تامین نشود، دام‌ها در واحدهای دامداری تلف می‌شوند.
بسیاری از مسئولان بر این باورند که با توجه به شرایط خشکسالی، کمبود و گرانی نهاده‌های دامی، دامدار به سبب افزایش هزینه‌ها چاره ای جز کشتار دام‌های خود ندارد که با برخورد قهری هم‌نمی‌توان موضوع را حل کرد.
آمارها نشان می‌دهد که از ابتدای سال قیمت نهاده‌های دامی چند بار به بهانه‌های مختلف تغییر قیمت داشته است و از آنجاکه بسیاری از دامداران توان خرید با نرخ‌های فعلی را ندارند، ناچار به ارسال بره های خود به کشتارگاه شدند، در حالی که دام‌مولد سرمایه دامدار محسوب می‌شود.
حال به سراغ مسئولان ذی ربط می‌رویم تا درباره آخرین وضعیت کشتار دام‌های مولد و تاثیر ورود دادستانی و سازمان دامپزشکی بر کنترل کشتار دام های مولد و آبستن با خبر شویم:

جلوگیری از کشتار دام‌های مولد در چند کشتارگاه راه حل نیست

افشین صدردادرس مدیر عامل اتحادیه دام سبک گفت: ورود دادستانی و دامپزشکی در کاهش کشتار دام‌های تاثیری ندارد؛ چرا که صرفا حضور در کشتارگاه و منع کشتار راه حل نیست.
او گفت: با توجه به کمبود و گرانی نهاده‌های دامی، دامدار چاره‌ای جز کشتار ندارد چرا که به دلیل هزینه‌های بالا توان نگه داری دام خود را ندارد.
صدر دادرس گفت: زمانی که نهاده دامدار تامین نمی شود، موضوع جلوگیری از کشتار دام‌های مولد به سهولت حل نمی‌شود و صرفا امتناع از کشتار در کشتارگاه راه حل نیست؛ چرا که براثر کمبود نهاده و عدم توان خرید هر کیلو جو با نرخ ۷ هزار و ۴۰۰ تا ۷ هزار و ۶۰۰ تومان از سوی دامدار، دام از شدت گرسنگی تلف می شود‌.
مدیر عامل اتحادیه دام سبک ادامه داد: سازمان دامپزشکی، معاونت امور دام و وزارت جهاد کشاورزی باید تمهیداتی برای حل بحران کشتار دام‌های مولد و تامین نهاده‌های مورد نیاز با نرخ مصوب بیندیشد.
به گفته این مقام مسئول، با وجود آنکه آماری از کشتار دام‌های مولد نداریم، از این رو تا پایان فصل زمستان باید منتظر آمار اعلامی کشتار دام در کشتارگاه ها از سوی مرکز آمار باشیم تا ببینیم چه میزان تعداد دام کاهش و کشتار افزایش پیدا کرده است.
او گفت: برخی افراد با بیان اظهاراتی مبنی بر خروج دام‌های مولد از طریق صادرات به دنبال ایجاد اخلال در روند صادرات هستند؛ چرا که صادرات منجر به تنفس دامدار، خروج مازاد دام‌پروار و افزایش قیمت می‌شود.
مدیر عامل اتحادیه دام سبک ادامه داد: با صادرات دام‌مازاد، امکان خروج دام مولد به سبب نظارت دامپزشکی در زمان قرنطینه و خروج از گمرکات وجود ندارد.
به گفته او، تجار بازارهای عراق و کشورهای حاشیه خلیج فارس خواهان بره های نر با رنج وزنی مشخص هستند.
صدر دادرس گفت: با وجود آنکه دام مولد سرمایه دامدار است و پس از یک سال زحمت بره از این دام مولد به دست می‌آورد، لذا کشتار آن تنها از روی ناچاری است؛ چرا که توان نگه داری آن را ندارد.
مدیر عامل اتحادیه دام سبک ادامه داد: تامین نهاده‌های مورد نیاز دام موجب شده تا خود به خود دام به کشتارگاه نرود.

کمبود و گرانی نهاده های دامی علت اصلی کشتار دام های مولد

مجتبی عالی مدیر عامل اتحادیه دامداران گفت: طی ۱۰ تا ۱۵ روز گذشته با مطرح شدن توزیع عادلانه ارز، کارخانه‌های سبوس، تخم پنبه و کلزا از فروش امتناع کردند که در نهایت دامدار مجبور به خرید با نرخ های بالاتر شد.
او گفت: قیمت هر کیلو سبوس در بازار آزاد از ۳ هزار و ۷۰۰ به ۵ هزار تا ۵ هزار و ۳۰۰ تومان و کلزا از ۶ هزار به ۹ هزار تومان رسید که سود اختلاف قیمت تنها به جیب دلال و واسطه می‌رود.
عالی ادامه داد: با کمبود و گرانی نهاده‌های دامی، کشتار دام‌های مولد همچنان در حال انجام است. با مجوز صادرات دام حدود ۱۰ درصد دام های مولد به صورت خطا صادر می‌شود.
به گفته او، با وجود کمبود نهاده با نرخ مصوب دامدار چاره‌ای جز ارسال دام به کشتارگاه ندارد.
این مقام مسئول گفت: گرچه آمار دقیقی از کشتار دام‌های مولد وجود ندارد، اما استمرار این روند منجر به نابودی تولید می‌شود.
به گفته عالی، با توجه به کشتار دام‌های مولد و آبستن، آینده روشنی پیش روی تولید نیست و به طور قطع استمرار این روند بر تولید سال آینده اثر گذار است.

کشتار بی رویه دام‌های مولد، تولید سال آینده را به چالش می کشاند

علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی گفت: امسال کشتار بی رویه دام‌های مولد ماده ذبح شده که با این وجود از نظر بره مولد برای سال آینده دچار مشکل هستیم که در صادرات باز هم دام‌های مولد می‌تواند بحث بازار داخل را به چالش بکشد؛ چرا که در این بین احتمال صادرات دام‌های مولد وجود دارد.
او افزود: صادرات دام یقینا بر بازار اثر گذار است، چرا که با مطرح شدن بحث صادرات، دامداران از ارسال دام به استان‌ها خودداری می‌کنند.
این مقام مسئول گفت: با مطرح شدن بحث صادرات، دامداران چشم انتظار صادرات هستند تا بتوانند درآمد بالایی داشته باشند که این امر در کنار شرایط کرونا و باز شدن رستوران و تالارهای پذیرایی می‌تواند بر قیمت‌های بازار اثر بگذارد.

انتهای پیام/

مقاله قبلیسنددار شدن اراضی کشاورزی، محوری ترین برنامه وزارت جهاد کشاورزی
مقاله بعدیمدیریت منابع آب، اولویت سازمان محیط زیست

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید