آزادسازی ثبت سفارش برنج همچنان متوقف است

0
 به گفته دبیر انجمن واردکنندگان برنج هنوز هیچ مصوبه‌ای در خصوص آزادسازی ثبت سفارش برنج به واردکنندگان اعلام نشده است و وزارت جهاد کشاورزی باید برای آزادسازی ثبت سفارش برنج تصمیم بگیرد.
این در حالی است که عباس تابش، معاون وزیر صمت، در این باره گفته بود با توجه به ضرورت تامین نیاز کشور و تنظیم بازار آن و طی هماهنگی‌های انجام شده، ثبت سفارش برنج شروع شد و در این ارتباط واردکنندگان می‌توانند اقدام کنند. وی همچنین اعلام کرد با توجه به ممنوعیت ثبت سفارش و واردات برنج در فصل برداشت با هدف حمایت از کشاورزان و تولیدکنندگان برنج داخلی و نظر به فرایند ثبت سفارش و خرید، حمل و ترخیص برنج جهت تنظیم بازار بیش از یک ماه طول می‌کشد و با توجه به اینکه در این شرایط حساس کشور و کمبود منابع آبی و از طرفی ضرورت تامین امنیت غذایی کشور از اهم موضوعات مطروحه در دولت است، با رویکرد حمایت از مصرف کننده پیرو هماهنگی‌های انجام شده، مقرر شد ثبت سفارش کالای مذکور طی هفته جاری با هدف تامین مکفی کالا و تنظیم بازار این محصول شروع شود.
در این راستا مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: خبری مبنی بر آزادسازی ثبت سفارش برنج از ابتدای آبان ماه منتشر شد؛ یعنی وارد کنندگان می توانند نسبت به ثبت سفارش و خرید برنج اقدام کنند ولی این برنج‌های خریداری شده باید همچنان بعد از پایان دوره ممنوعیت به کشور وارد شوند.
وی ادامه داد: لغو ممنوعیت ثبت سفارش و اعلام این خبر در حیطه کاری معاون وزیر صمت نیست و وزارت جهاد کشاورزی باید برای آزادسازی آن تصمیم بگیرد که هنوز هیچ مصوبه ای در این خصوص در وزارت جهاد کشاورزی نیست و به واردکنندگان نیز اعلام نشده است.
دبیر انجمن واردکنندگان برنج اضافه کرد: در حقیقت نظر و پیشنهاد وزارت صمت این است که باتوجه به رصد بازار اگر اجازه واردات برنج در دوره ممنوعیت داده نمی شود حداقل ثبت سفارش آن آزاد شود تا با خرید برنج یکماه جلوتر باشیم.
وی با اشاره به اینکه پیشنهاد وزارت صمت برای تنظیم بازار برنج با این ادبیات اقدام درستی نبود، به ایسنا گفت: همین پیشنهاد که حتی مصوبه ای هم برای آن وجود ندارد باعث خواهد شد که طرف خارجی  قیمت ها را افزایش دهد و برنج خارجی دچار جهش قیمت شود. جهش قیمتی که ممکن است تا دوره آزادسازی واردات باقی بماند. همچنین وقتی لغو ممنوعیت ثبت سفارش برنج خارجی مطرح شود ولی بازار برنج داخلی شاهد هیچ تغییری در آن نباشد قطعا قیمت برنج ایرانی نیز افزایش خواهد یافت.
کشاورز در ادامه گفت: به نظر می رسد مسئولان باید در انتشار اخبار  دقت نظر بسیاری داشته باشند تا منجر به نابسامانی بازار نشوند.
گفتنی است، به نظر می رسد وزارت جهاد کشاورزی با واردات برنج در دوره ممنوعیت مخالف است و تصمیم وزیر جهاد کشاورزی بر ادامه این روند بیشتر سیاسی است تا اقتصادی و در نهایت تنها دستاورد آن افزایش قیمت برنج ایرانی و خارجی خواهد بود.
مقاله قبلیعقب ماندن تجارت خارجی کشور در صادرات غیرنفتی
مقاله بعدیعملکرد ضعیف صنعت گردشگری ایران در اکسپو دبی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید