صدور مجوز صادرات عسل و میگو به چین، به زودی

0
صفری، معاون اقتصادی وزیر خارجه با اشاره به اجرایی شدن قرداد ۲۵ ساله میان ایران و چین گفت: طرف چینی اعلام کرده به زودی مجوز صادرات عسل و میگو صادر می شود.
به گزارش مزرعه سبز بازار، مهدی صفری معاون اقتصادی وزیر خارجه با اشاره به برگزاری جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی با موضوع مناطق آزاد گفت: امروز به بررسی سرمایه گذاری در مناطق آزاد و بررسی مشکلات و اینکه چگونه می‌توان به رفع چالش‌ها کمک کرد نشستی را با آقای سعید محمد رئیس مناطق آزاد کشور برگزار کردیم.
صفری افزود: مناطق آزاد می‌تواند برای ما یک منبع ارزی بالایی برای صادرات و تولید و صدور خدمات مهندسی بشمار رود و آقای محمد رئیس مناطق آزاد کشور گزارشی را از سرمایه گذاری و موانع و چالش‌ها و همچنین امتیازاتی که این مناطق دارد را ارایه دادند و ارگان‌های مختلف نیز نقطه نظرات خود را اعلام کردند.
وی قوانین مخدوش شده در مناطق آزاد را مشکل اساسی صادرات خواند و گفت: مشکل اساسی این است که مناطق آزاد ما بسیاری از قوانین آن مخدوش شده است و تشویقی برای افرادی که در خارج زندگی می‌کنند بیایند و در این مناطق سرمایه گذاری کنند.
او تولید و صادرات در مناطق آزاد را یکی از اهداف اقتصادی عنوان کرد و افزود: پیش از این مناطق آزاد برای واردات بود الان فشارمان در این جهت است که تولید در این مناطق انجام شود و آن تولید را صادر کنیم نه اینکه آن را وارد کشور کنیم.

اولویت ما همکاری با کشورهای همسایه است

معاون اقتصادی وزیر خارجه به گزارش آقای سعید محمد رئیس مناطق آزاد کشور اشاره و تصریح کرد: گزارش‌ها نشان می‌دهد که اقدامات خوبی در این زمینه و به موازات آن در وزارت امورخارجه انجام شده است.
صفری با تاکید بر اینکه اولویت ما همکاری با کشورهای همسایه است، گفت: هفت کشور غیرهمسایه از اهداف ما محسوب می‌شود به خصوص اگر مناطق مشترک آزاد داشته باشندبه این صورت که ما شرکت‌های مشترک با این کشورها درست می‌کنیم و طرفین می‌توانند افراد خودشان را در جهت فعالیت بیاورند، تکنولوژی و ماشین آلات برای ما است، تولیدی که می‌شود که به جای اینکه ما مستقیم صادر کنیم به آن کشور از آن مناطق صادر می‌کنیم.
وی با بیان اینکه شاید این سوال ایجاد شود که چرا اینگونه اقدام می‌کنید، باید گفت: اغلب کشورها به دنبال خودکفایی هستند و خودشان تمایل به تولید کالا دارند. اگر می‌خواهید صادراتی را انجام دهید باید در کشور ما حضور داشته باشید و ما به این نتیجه رسیدیم ما یک قدم عقب‌تر حرکت کنیم که آن نیز اگر علاقه‌ای داشته باشند این مناطق را ایجاد کردیم مناطق مشترک با پاکستان، ارمنستان، ترکمنستان و کشورهای مختلف مانند امارات ایجاد کرد.

مناطق آزاد ایجاد شده از تحریم مستثنی است

صفری ادامه داد: همچنین با کشور غیرهمسایه کشور چین است که این کار در انجام شدن است، مسایل و مشکلات بررسی شد و یکی از مسالی که مناطق آزاد می‌تواند اثرگذارد باشد و ترانزیت و حمل و نقل که چند مشکل داشتیم در بندر کاسپین در شمال و در جنوب و چابهار که آن‌ها صحبت‌هایی شد که چگونه بتوانیم رفع موانع کنیم و به دلیل اهمیت این موضوع جلسه بعدی کمیته حمل و نقل بین الملل در چابهار جمعه آینده این نشست برگزار می‌شود و ارگان‌های مختلف نیز در این نشست حاضر خواهند شد.
وی با بیان اینکه مناطق آزاد ایجاد شده از تحریم مستثنی است، تصریح کرد: مسایل از نزدیک بررسی خواهد شد و ما می‌توانیم از این امتیاز بهره‌ای ببریم و در جهت ترانزیت کالا از کشورها مانند هند و چین، سریلانکا و بنگلادش به سمت شمال استفاده کنیم.
معاون اقتصادی وزیر خارجه افزود: کشورهایی علاقه‌مند هستند به منطقه چابهار برای ترانزیت کالاهایشان که هم اکنون هیاتی از ازبکستان امروز یا فردا به ایران می‌آید و یکی از مکان‌هایی که خواهند رفت چابهار برای ایجاد انبار و دپوی کالایشان چه صادرات و چه واردات است.
صفری با اشاره به اجرایی شدن قرارداد ۲۵ ساله با چین از روز گذشته افزود: پس از ملاقات‌های وزیر امور خارجه به چین و مذاکرات با اطرف چینی دوطرف اعلام شد این قرارداد از امروز کلید اجرایی شدن آن خواهد خورد و کار آغاز شده وزارتخانه‌های بهداشت، گردشگری و شیلات مشغول به اجرایی شدن این قرارداد هستند و ظرفیت بسیار بالایی به خصوص برای صادرات آبزیان، عسل و کالاهای گیاهان دارویی به چین داریم. این موضوع به تحریم‌ها ارتباطی ندارد و بسته به همت و پیگیری ما دارد.
صفری گفت: محصول عسل ایرانی یکی از مواردی است که در چین مورد بررسی قرار می‌گیرد و طرف چینی گفته است به زودی مجوز آن را می‌دهد همچنین مجوز آبزیان نیز به زودی صادر خواهد شد اگر ما بتوانیم بر روی این موضوع کار کنیم صادرات غیرنفتی خودمان را به خصوص در بخش شیلات، صیفی جات و این چنین کالاها به دو یا سه برابر افزایش دهیم.
وی با اشاره به جمعیت بالای کشور چین تصریح کرد: این کشور دارای جمعیت بالا و مصرف آن نیز بالا است و به طور نمونه در محصول آبزی میگو اگر ما توان تولید را بالا ببریم یکی از مجوزهایی که چینی‌ها به ما داده است در بخش میگو است و می‌توانیم آن را تا چهار برابر صادر کنیم.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر خارجه روز گذشته (شنبه) را شروع خوبی برای صادرات دانست و گفت: وزارت بهداشت هم می‌تواند در زمینه‌های علمی، فنی و پارک‌های فناوری مشترک اقدامات خوبی داشته باشد.
او افزود: وزارت صمت هم تفاهم نامه‌ای با طرف چینی داشت که اقلام زیادی پیگیری خواهد شد و حرکت خوبی صورت گرفت.
صفری با بیان اینکه باید زیر ساخت‌های تولید بهبود یابد، گفت: اگر همت کنیم با این مجوزها بین دو تا سه میلیارد دلار حجم صادرات خواهیم داشت. الان تقاضا در بخش محصول آبزیان و میگو چهار تا پنج برابر است و ما توان تولید نداشتیم این باید زیرساخت‌های آن ایجاد شود.
وی به صادرات آبزیان، عسل و محصولات کشاورزی تاکید کرد و گفت: به وزارت کشاورزی اعلام کردم در این زمینه تمرکز داشته باشند اگر ما روی هفت تا هشت کشور مانند روسیه، آسیای مرکزی، قفقاز، هند و چین بر روی کالاهای کشاورزی و آبزیان داشته باشیم رقم‌های بالایی را صادر خواهیم کرد.
مطلب قبلیمصرف کود کاهش یافت
مطلب بعدیاجرای کشت قراردادی برای همه محصولات اساسی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید