سازمان حمایت شفاف سازی کند+سند

0
مزرعه سبز: قیمت گذاری و توزیع میوه تنظیم بازار کشور به سازمان سازمان حمایت مصرف کننده و تولیدکننده واگذار شد؛ اما مردم امید به شفاف‌سازی ضررها و خسارت‌های غیرمتعارف خرید میوه تنظیم بازار شب عید دارند.
به گزارش مزرعه سبز، اخیراً نامه‌ای به امضای قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی و نماینده وی در قرارگاه امنیت غذایی در مورخ 21/ 12/ 1400 خطاب به مدیر عامل سازمان مرکزی در خصوص نحوه تعیین قیمت و مسئول قیمت‌گذاری در استان‌ها مرقوم و ارسال شده که اگرچه با دستورالعمل تنظیمی دارای مغایرت است؛ ولی جای بسیار امیدواری ایجاد کرده که حداقل یک نفر که از خوبی روزگار دارای پیشینه قابل ستایش و ارزشمندی است (قائم مقام وزیر در قرارگاه امنیت غذایی) صدای دلسوزان را شنیده ‌و نسبت به اصلاح روند، اقدامی فوری ‌و انقلابی انجام داده است.
اما سوال این است که آیا سازمان حمایت مصرف کننده و تولیدکننده می‌پذیرد در آخر طرح و در زمان توزیع و فروش با قیمتی بسیار کمتر از ارقام هزینه شده، مسئولیت بپذیرد؟ (در حالی که آقای تابش اخیراً در مصاحبه‌ای گفته بود: در تنظیم بازار میوه شب عید ورود نکردیم و دخالتی نداریم).

بارقه‌ای از امید

– با توجه به سابقه طولانی و اعتماد مردم نسبت به مجموعه سازمان حمایت مصرف کننده و تولیدکننده، اینک بارقه‌ای از امید ایجاد شده، لیکن عدم حضور این سازمان در زمان خرید و اعلام مدیر توانمند این مجموعه در مصاحبه قبلی به صراحت که هیچ مسئولیتی در این موضوع ندارد نیز اکنون جای تأمل دارد.
– از همه مهم‌تر حذف دبیر و رئیس کارگروه تنظیم بازار شبهات زیادی ایجاد کرده که به راستی چرا سازمان تعاون روستایی دیگر در تصمیم‌سازی فروش نقشی ندارد؟
– به راستی آیا عملکرد مدیران باعث شده نگاه دولتمردان از این مجموعه روی گردان شود یا منظور، نجات آمران و فاعلان بی‌انضباطی‌های مالی و تخلف‌های محرز (به تشخیص ناظران) بوده تا مدتی بعد حدود 500 تا 600میلیارد تومان ضرر و زیان توسط آقای تابش به حساب دیگران نوشته شود و سازمان برنامه بی‌خبر از همه جا فقط به صورت دستوری آن را تقبل کند.

چگونه اعتماد از دست رفته را می‌توان باز گرداند

– چگونه می‌توان اعتماد افکار عمومی، مسئولین نظارتی، مجلس انقلابی ‌و نهادهای امنیتی را به این مجموعه مردم نهاد بازگرداند؟ این سوالی است که وزیر باید پاسخگو باشد و بدنه تشکل‌ها و کارکنان صدیق سازمان تعاون روستایی کشور مدعی آن هستند تا در جلسات استانی و کشوری با برخورد با متخلفین با سربلندی شرکت کنند.
– آیا ممکن است سازمان حمایت چشم روی تخلفات ببندد و خدا را ناظر و حاضر بر اعمال خود نبیند و ضرر و زیان صوری را تایید کند تا خاطیان آسوده خاطر شوند؟
– جالب اینکه در انتهای مرقومه انشاء شده که ضرر و زیان پس از تایید سازمان حمایت از طریق برنامه ‌بودجه پرداخت خواهد شد، اینکه آن سازمان محترم مسئول برسی و تایید یا عدم تایید شده بسیار جای امیدواری است؛ لیکن این نامه نباید موجبات کمرنگ کردن و یا فرار رو به جلو سازمان مرکزی تعاون روستایی از گزارشات دیوان محاسبات و بازرسی کل کشور و مجلس شورای اسلامی باشد.

مسببین باید به دست عدالت سپرده شوند

قطعاً مسئولان محترم سازمان حمایت زمان و نحوه ورود و مسئولیت ایجاد شده و ضرر و زیان احتمالی صدها میلیارد تومانی را تایید نخواهند کرد و مسببین قطعا باید به گفته شفاف رئیس کمیسیون کشاورزی به دست عدالت سپرده شوند.
– با این همه سوال این است که سرانجام این ضرر و زیان چه می‌شود؟
– تشکل ها و به خصوص سازمان مرکزی تعاون روستایی به عنوان مباشر طرح که براساس مصاحبه رئیس کمیسیون کشاورزی به‌دلیل حضور در کار گروه تنظیم بازار اجازه مباشرت طرح را نداشته، آگاه باشند که این ضرر صدها میلیاردی در جهت پوشش و عدم انعکاس به حساب آنها منظور نگردد؛ ولی با اوضاع و احوال مدیریت ملی این تشکل‌ها در سطح ملی دور از انتظار نیست که سورت مجدد، کرایه حمل و کیفیت حاصل از عملکرد بازرس کیفی احتمالا غیرقانونی و غیره را به صورت تاوانی سخت بپردازند؛ زیرا تجربه نشان داده کارشناسان سازمان حمایت بر اساس قانون و مدرک عمل کرده و اجازه ورود زیان غیرمتعارف و خارج از قانون به دولت را نمی‌دهد
همچنین مصاحبه مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی، آقای دکتر قادری‌فر، درباره فروش حداقل ۲۰ تا ۳۰درصد میوه زیر قیمت بازار در صدا و سیمای ملی موجود است و ‌همگان به خاطر دارند ‌به دلیل پیش بینی ضرر بسیار بالا شایسته نیست که این میزان طبق همین مرقومه به ۵ تا ۱۵ درصد برسد، آن زمان باید محصولی تحت عنوان تنظیم بازار که قرار باشد ۵ درصد زیر بازار خرده‌فروشی به مردم به عنوان ولی نعمت تحویل داده شود، چه ضرورتی داشته، شاید هدف پاداش احتمالی و حق ماموریت ‌قراردادهای صوری و غیرقانونی بوده است؟

نامه قادری فر

انتهای پیام/

مقاله قبلیتامین صد درصدی کودهای یارانه‌ای در سال ۱۴۰۰
مقاله بعدیافزایش سرمایه‌گذاری در مکانیزاسیون کشاورزی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید