فرصت اندک است ، کشاورزی را دریابید

2
دردنامه یکی از گاوداران فعال منطقه ورامین که به مزرعه سبز ارسال شده است . 
سلام
انتخاب حضرت آیت الله سید ابراهیم ریسی راتوُسط ملت شریف ایران تبریک عرض نموده و به استحضار می رساند  خشک سالی و کم آبی و گرانی نهاده های کشاورزی همراه با بیی توجهی به تولید کننده در سال ۱۴۰۰ طی  پنجاه ُسآل گذشته بی نظیر می باشد .
چرا که  میزان با زندگی ۵۰ درصد کاهش یافته یعنی تولیدات کشاورزی نیز  ۵۰ درصد  کاهش پیدا کرده است .این در صورتی است که مصرف مواد غذایی به دلیل افزایش جمعیت و ذخیره سازی به دلیل هراس از کمبود ها  نسبت به سال گذشته افزایش یافته .
توجه کنید  در سال جاری به علت کاهش بارندگی و البته چند برابر شدن هزینه خرید سموم و کود و . . . تولید یونجه ، کلش ، جو و  ذرت با کاهش روبروست. بنا بر این ضمن کمبود این نوع غذای دام و طیور  قیمت آنها ۵۰۰الی ۶۰۰درصد افزایش یافته یا گندم جایگزین برخی از آنه شده است که در نهایت قیمت گندم هم افزایش میابد و ناچار از واردات چند ملیون تنی ان هم خواهیم شد  . 
   متاسفانه به علت بی خیالی دولت به ویژه اینکه انگیزه ای در سال پایانی حکومت نداشت  هیچگونه فکری جهت تامین و راه چاره کمبود این نهاده ها نشده است و تامین غذا برای  ۸۰ و اندی میلیون جمعیت و چند ملیون مهاجر  با مشکل جدی مواجه می شود. به نظر کارشناسان کشاورزی امسال نیاز به بخش کشاورزی ودامپروری حداقل ۵۰۰ درصد افزایش یافته یا به عبارتی در اثر کمبودها چهار ماه ازسال گذشته ، همه اقلام واجناس ۵۰۰ درصد افزایش قیمت دارند الی شیر ،  این یعنی نابودی بخش دامپروری کشور که مسئولیت تامین مواد پروتئینی و گوشت قرمز را عهده دار است .این یعنی مهاجرت میلیونها کشاورز ، بهره بردار و روستایی دامدار به شهر ها ، این یعنی محروم کردن میلیونها نفر شهروند و به ویژه کودکان و حوانان در حال رشد  از مصرف لبنیات،  این یعنی وابسته کردن کشور .این یعنی بیکاری هزاران نفر  ( اشتغال ثابت و مولد ) در کشور ،این  یعنی کشتار دامهای مولد و شیر اوری  که ۵۰ سال صرف اصلاح نژاد و به گزینی  آنها شده است.

Lack of input in the livestock

هشدار من کشاورز دامدار به رییس جمهور و وزیر آینده کشاورزی این است که برفرض که گندم و جو را بتوانید وارد کنید آیا با آوازه بیش از ده ملیون تن تولید سالانه شیر و صادرات نزدیک یه یک ملیون تن فراوردهای شیر ، میتوانید شیر را هم وارد کنید یا به واردات شیر خشک تن می دهید ؟
حدود ۲۰ ملیون تن نهاده های کشاورزی و دام و طیور وارد کنید و شعار خود کفایی و خود اتکایی و شکستن تحریم ها به آرزو تبدیل شود .
در شرایط فعلی به نظر می رسد چراغ گاوداری های صنعتی خرد به سرعت در حال کم سو وخاموش شدن است زیرا نبود نقدینگی، به صرفه نبودن تولید و فروش، نسیه خریدن شیر و پرداخت قیمت آن طی سه ماه ( به نحوی که امکان خرید علوفه به قیمت ثابت روز برای دامدار وجود ندارد) و عدم حمایت وزارت کشاورزی از دامدار در مقابل کارخانجات فراوری لبنیات (زیرا شیر کیلویی 4800 تومان از دامدار خریداری و سه ماه بعد پول آن پرداخت می شود که همین شیر با احتساب تفکیک چربی و فراورده های مختلف تا کیلویی 20 هزار تومان وبه صورت نقدی به فروش می رسد.)
نبود تسهیلات ارزان قیمت بانکی برای خرید و دپو نهاده ها و از همه مهمتر کمبود نهاده های وارداتی قابل توزیع ( سامانه بازارگاه) کمکی به قطعات پازل کم سو شدن چراغ دامداری های کوچک و متوسط صنعتی است وهر روز شاهد ارسال گاوه های شیری بیشتری به کشتارگاه ها هستیم.
در همین حال گاوداری های بزرگ صرفا با هزینه کردن از محل ذخیره ها و پس اندازها به گذران امور می پردازند که هرآن احتمال آن می رود که ورشکستگی این دامداری ها نیز اعلام شود. وگر نه باید در سال زراعی پیش رو حتا بذر گندم را هم وارد کنید.
لطفا تا دیر نشده به خود آیید.

 

مهندس محمدرضا حسنی

مقاله قبلیمیوه، غذای آماده
مقاله بعدیزنجیره‌های غذایی، شاهراه نجات حیات بشر

2 نظرات

  1. عالیییی بود عالی ای کاش مسولین به خودشون بیان و دست تولید کننده رو بگیرن اوضاع خیلی بد کمک کنن که بدتر نشه به حرف نخبگان تولید گوش بدید و به اوضاع رسیدگی کنید سپاس فراوان از مهندس حسنی عزیز که حرف دل خیلی از دامداران رو زدن

    • دوست عزیز با تشکر از بذل توجه شما، پایگاه اطلاع رسانی مزرعه سبز با امید به حمایت جدی دولت به امنیت غذایی نظرات تولیدکنندگان را منعکس می نماید.

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید