شور و حال در بیستمین نمایشگاه صنعت دام و طیور

0
بیستمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت دام و طیور و صنایع وابسته روز یک‌شنبه هجدهم مهر با حضور مهندس حسین دماوندی‌نژاد، سرپرست معاونت امور دام وزارت جهادکشاورزی و علی‌صفر ماکنعلی، رئیس سازمان دامپزشکی کشور افتتاح شد.
این نمایشگاه در پنج سالن و 160 غرفه و با حضور سه کشور آلمان، ترکیه و چین در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار گردید.
حضور شرکت‌های فعال در این حوزه و بازدیدکنندگان که به قول بسیاری از غرفه‌داران به‌صورت هدفمند از نمایشگاه بازدید می‌کردند و نیز شور و اشتیاق شرکت‌کنندگان در نمایشگاه، نوید روزهای خوب اقتصادی بعد از مشکلاتی مانند تحریم و کرونا را می‌داد و به‌گفته بسیاری از غرفه‌داران، استقبال از این نمایشگاه فراتر از انتظار بود.
در گفت‎وگو با برخی از شرکت‌های حاضر در نمایشگاه زمینه کاری و چگونگی برگزاری نمایشگاه را جویا شده‌ایم:

«خزر الکتریک»؛ شرکتی با توان صادراتی

سهیل نوایی، قائم‌مقام مدیرعامل شرکت صنعتی «خزر الکتریک» در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما توضیح داد: این شرکت از سال 1359 فعالیت دارد و در حال‌حاضر بیش از 170 نفر در این مجموعه شاغل هستند. این مجموعه در استان مازندران واقع است و در زمینه تولید ماشین‌های صنعتی و ماشین‌های موردنیاز کارخانجات تولید خوراک دام، طیور و آبزیان و همچنین ماشین‌های خشک‌کن صنعتی فعالیت می‌کند. از این ماشین‌ها برای خشک‌ کردن محصولاتی مانند ذرت، کلزا، سویا و شالی استفاده می‌شود.
نوایی ادامه داد: برای فعالیت‌های کشاورزی، ماشین‌ها و دستگاه‌های مختلف کاشت، داشت و برداشت را تولید می‌کنیم؛ مانند: ماشین‌های نشاکار و کمباین‎های مخصوص برداشت برنج، ذرت، چای و … که آن‌ها را تولید یا وارد کرده و در اختیار کشاورزان قرار می‌دهیم.
قائم‌مقام مدیرعامل شرکت «خزر الکتریک» در مورد تجارت خارجی شرکت متبوع خود نیز گفت: امسال به کشورهای عمان و اندونزی کارخانجات تولید خوراک دام، طیور و شیلات، ماشین‌های خشک‌کن را به کشور عراق صادر کرده‌ایم.

«پرتو تاپ رایان» و کشاورزی هوشمند

سمیه حسینی، مدیر بازرگانی شرکت «پرتو تاپ رایان» در گفت‌وگو با خبرنگار ما می‌گوید: «پرتو تاپ رایان»، یک شرکت دانش‌بنیان مورد تائید معاونت علمی و فناوری نهاد ریاست جمهوری و پارک‌های علم و فناوری است که در زمینه تولید و نصب سامانه‌های هوشمند کشاورزی فعالیت دارد. این سامانه‌ها توسط متخصصان فنی شرکت بومی‌سازی شده که آنها را به بهره‌برداران ارائه می‌دهیم. سامانه‌های فوق در حوزه‌هایی مانند باغداری، دامداری، آبزی‌پروری و هواشناسی هوشمند به فعالان این بخش‌ها و متقاضیان عرضه می‌شود.
خانم حسینی در پاسخ به سوال درباره چگونگی هواشناسی هوشمند گفت: ایستگاه هواشناسی در باغ و مزرعه نصب می‌شود و بسته به نیاز مشتریان و کاربران، سنسورهایی روی آنها نصب شده که دما، رطوبت، سرعت باد، جهت تابش آفتاب، میزان بارش باران و … را اندازه‌گیری می‌کنند. اطلاعات این ایستگاه‌های هواشناسی با اپلیکیشن‌هایی که در موبایل‌ یا کامپیوتر نصب می‌شود، ارسال می‌گردد که براساس آن کشاورزان و باغداران می‌توانند برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهند.
مدیر بازرگانی شرکت پرتو تاپ ‌رایان با اشاره به اینکه سامانه‌های ما توصیه‌گر هستند، گفت: در این سامانه‌ها براساس اطلاعات و دیتاهایی که جمع‌آوری می‌شود به بهره‌برداران برای انجام اقدامات فنی توصیه‌هایی ارائه می‌گردد. در مزارع و باغداری هوشمند به وسیله سنسورهایی که در خاک نصب می‌شوند، اطلاعات مورد نیاز مانند رطوبت، دما، میزان املاح و … جمع‌آوری و تحلیل و نتیجه آن به بهره‌برداران ارائه می‌شود تا اقدامات مناسب را انجام دهند. حتی از سیستم‌های پهپادی و تصاویر ماهواره ای نیز می‌توان کمک گرفت و آفات و بیماری‌ها را شناسایی کرد. وی گفت: در دامداری هوشمند نیز با تگ‌هایی که به دور گردن دام‌ها نصب می‌شود، چند پارامتر را می‌توان پایش کرد؛ موقعیت مکانی، نظارت بر سلامت دام، تشخیص بیماری‌ها و فحلی، همچنین دما و رطوبت بهاربند‌ها را می‌توان با این وسیله اندازه‌گیری و مدیریت کرد.
مدیر بازرگانی شرکت پرتو تاپ رایان افزود: در زمینه شیلات نیز بسته به نیاز و درخواست بهره‌بردار، سنسورهایی برای اندازه‌گیری پارامترهایی مانند: دما، اکسیژن، اُزن، آمونیاک، دی‌اکسیدکربن و … در حوضچه‌ها و محل پرورش آبزیان نصب و اطلاعات لازم جمع‌آوری می‌شود. حتی رفتارشناسی آبزیان را با سنسورهای ویژه تولید داخل، می‌توان رصد کرد.

رفاه آوران مازند؛ بی‌رقیب در خاورمیانه

عباس رجبی، مدیر تولید شرکت «رفاه‌آوران مازند» یکی دیگر از شرکت‌های هلدینگ «رشد پروتئین شمال» در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: رفاه‌آوران مازند اولین و تنها تولیدکننده دستگاه‌های «پلیت دامی» در ایران و خاورمیانه است و همچنین در زمینه تولید «رولر» نیز فعالیت می‌کنیم که از قطعات بسیار مهم مورد استفاده در کارخانجات خوراک دام، طیور و شیلات است. رجبی در مورد نمایشگاه نیز گفت: بازدیدکنندگان نسبتا زیادی امسال از نمایشگاه دیدن کردند و بعد از دو سال شاهد برگزاری نمایشگاه خوبی بودیم. همچنین با توجه به اینکه محصولات ما در نمایشگاه از تخفیف‎های مناسبی برخوردار بود، شاهد درخواست‌ها و تقاضای خوبی از سوی مشتریان بودیم. مدیر تولید شرکت رفاه‌آوران مازند گفت: در صنعت خوراک دام و طیور اگر تجهیزات لازم با واردات تامین شود، هزینه بالایی را طلب می‌کند. بنابراین استقبال به محصولات ایرانی بسیار بالا است، به‌ویژه در مورد محصولاتی که کیفیت مناسب را داشته باشند و شرکت ما با توجه به برخورداری از تکنولوژی و توان بالا، از امکان تولید چنین محصولاتی برخوردار است. رجبی گفت: اکنون تقاضا برای تأسیس خطوط جدید بالا است و به دلیل فرسوده بودن بعضی کارخانه‌های خوراک دام‌وطیور، تقاضا برای تعویض قطعات نیز وجود دارد، بنابراین بسیاری از مشتریان برای نوسازی قطعات کارخانه‌ها اقدام می‌کنند.
وی اظهار داشت: امیدواریم که مردم و مشتریان نسبت به تولیدات داخلی، توجه ویژه داشته باشند؛ چرا که بسیاری از آنها کیفیت و قیمت بسیار مناسبی دارند.

«پایدار ماشین طبرستان»

نامی شناخته شده در کارخانجات خوراک دام و طیور

یاسر تقوی، مدیر شرکت «پایدار ماشین طبرستان»، یکی از شرکت‌های هلدینگ «رشد پروتئین شمال» نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما توضیح داد: در واقع این هلدینگ یک زنجیره کامل است که در زمینه‌های مختلفی از تولید دستگاه‌های خوراک دام و طیور؛ در چند کارخانه؛ ایجاد مزرعه‌های مرغ‌مادر و تولید جوجه یکروزه؛ فارم‌های مرغ گوشتی؛ کشتارگاه‌های مجهز؛ کارگاه‌های تولید کنسانتره و مکمل‌سازی و … فعالیت می‌کند و یک زنجیره کامل در زمینه تولید مواد پروتئینی و کارخانجات مربوط به آن را تشکیل داده است که «پایدار ماشین طبرستان» یکی از شرکت‌های زیرمجموعه این هلدینگ است.
تقوی گفت: شرکت «پایدار ماشین طبرستان» در زمینه تولید ماشین‌های خوراک دام، طیور و آبزیان فعالیت دارد و دستگاه‌هایی که در این کارخانه تولید می‌کنیم، بنابر استانداردهای روز دنیا و با استفاده از تکنولوژی شرکت TPN هلند است که در بسیاری از استان‌های کشور، کارخانه‌های این شرکت را نصب و راه‌اندازی کرده‌ایم.
علاوه‌بر آن، چند کارخانه در سلیمانیه، بصره و در دیگر نقاط کشور عراق ساخته‌ایم. همچنین، محصولات شرکت ما از خدمات پس از فروش و تامین قطعات بالایی نیز برخوردار است و مشاوره‌های فنی برای احداث و ارتقای کارخانه‌ها نیز ارائه می‌دهیم.
وی افزود: به‌طور مثال کارخانه «رفاه‌آوران مازند» که یکی دیگر از کارخانجات هلدینگ «رشد پروتئین شمال» است، محصولاتی تولید می‌کند که در ایران و خاورمیانه، خاص و بی‌رقیب هستند و هلدینگ «رشد پروتئین شمال» در حال ساخت چنین کارخانه‌ای در کشور ترکیه نیز است.
مدیر شرکت «پایدار ماشین طبرستان» ادامه داد: پرورش مرغ‌مادر در دو واحد این زنجیره انجام می‌شود که علاوه‌بر نیاز مرغداری‌های گوشتی، بخش زیادی از تقاضاهای بازار به جوجه یکروزه را پاسخ می‌دهد.
تقوی در ادامه صحبت‌های خود در مورد نمایشگاه گفت: با وجود شیوع بیماری کووید 19 و مشارکت نداشتن بخشی از فعالان این حوزه، اما بازدیدها مناسب بود و افرادی که به نمایشگاه مراجعه می‌کنند، بیشتر هدفمند بودند که می‌توان این مورد را یکی از نقاط قوت نمایشگاه به‌حساب آورد.

ماهنامه دام و کشت و صنعت – شماره ۲۵۷-  مهر سال ۱۴۰۰

مقاله قبلی۹۸ درصد سموم مصرفی کشاورزی وارد می‌شود
مقاله بعدیصفر تا صد آشنایی با صنعت گوشت

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید