سفته‌بازی، بلای جان اقتصاد

0
سفته بازی به معظلی برای اقتصاد کشور بدل شده است این در حالی است که صادرات و سرمایه‌گذاری در بخش تولید از مولفه‌های اصلی در پیشبرد اهداف اقتصادی کشور به شمار می‌رود و با توجه به این اصل اثبات شده که رونق تولید، نسخه شفابخش اکثریت قریب به اتفاق مشکلات اقتصادی است به‌تبع سرمایه‌گذاری و رونق صادرات در حوزه تولید نیز یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

اقتصاد کشور در مسیر سفته بازی حرکت می کند

در این باره جمشید نفر، دبیر کنفدراسیون صادرات ایران، معتقد است اگر ما در کشور ریل اقتصادی خود را تغییر ندهیم و تولیداتمان سوددهی بالایی نداشته باشند، سیر تورمی ادامه خواهد داشت. اقتصاد کشور ما سال‌ها در مسیر سفته‌بازی حرکت کرده و سودهای کلانی در سفته‌بازی وجود داشته است؛ اگر این مسیر تغییر نکند تورم را به صورت پایدار در آینده هم خواهیم داشت که مشکلات اقتصادی بسیار زیادی را برای کشور ایجاد می‌کند. اقتصاد ما باید تولید محور و صادرات ‌محور باشد و نقدینگی به سمت تولید و خدمات برود و از مسیر سفته‌بازی خارج شود.
نفر در مورد وعهده‌های افزایش صادرات غیرنفتی گفت: هدف‌گذاری‌هایی که در حوزه افزایش صادرات غیرنفتی انجام می‌شود با توجه به ظرفیت‌های کشور چندان هدف‌گذاری‌های بزرگی نیستند، چون از ظرفیت‌های بسیار بیشتری برخورداریم؛ اگر بتوانیم تحریم‌های داخلی را کنار بزنیم و مثل تمام دنیا از صادرات خود حمایت کنیم و مانعی برای صادرکنندگان خود ایجاد نکنیم، بلکه هر کاری هم که می‌توانیم برای آنها انجام دهیم، به رقم‌های بسیار بیشتری در صادرات غیرنفتی خود دست خواهیم یافت.
وی افزود: مطمئن هستم که هدف‌گذاری افزایش شش میلیارد دلاری صادرات کشور در سال‌جاری تحقق پیدا می‌کند؛ اما افزایش شش میلیارد دلاری صادرات هم رضایت صادرکنندگان ما را جلب نمی‌کند و نیاز به گسترش حمایت از آن است. در صادرات اقلامی مانند محصولات کشاورزی، صنعت، معدن، گردشگری، خدمات فنی و مهندسی و IT برای هر یک از آنها بیش از ۱۰ تا ۱۵ میلیارد ظرفیت صادراتی داریم و می‌توانیم به ارقام بسیار بهتری دست پیدا کنیم؛ ولی باید موانع را از سر راه صادرکنندگان برداشته و زیرساخت‌های صادراتی را مهیا کنیم. به نظر می‌رسد دولت جدید در مورد صادرات جدی است و امیدواریم به نتایج خوبی برسیم.
نفر در مورد محدودیت‌های وارداتی اقلام مختلف گفت: ما صادرکنندگان مخالف ایجاد محدودیت برای واردات هستیم؛ چراکه زمانی تولیدکننده می‌تواند موفق باشد که در عرصه رقابت حضور داشته باشد و بتواند تنه به تنه تولیدکنندگان خارجی بزند. باید تولیدکننده بتواند در فرایند رقابت به تولید یک محصول با کیفیت و قیمت مناسب برسد. باید محدودیت‌های وارداتی را کنار بگذاریم؛ چراکه حمایت غلط از تولیدکننده باعث می‌شود که تولیدات ما سرنوشتی مشابه با خودروسازی داشته باشند علی‌رغم این میزان از حمایت هنوز کیفیت و قیمت لازم دست پیدا نکرده‌ایم.
عضو هیئت مدیره کنفدراسیون صادرات ایران در ادامه به ایلنا گفت: در حوزه مالیات ما درست برعکس آنچه باید باشد عمل می‌کنیم، از تولیدکنندگان شناسنامه‌دار مالیات می‌گیریم؛ اما از سفته‌بازانی که هیچ زحمتی نمی‌کشند و با خرید یک کالا در دوره تورمی سود کلان می‌برند هیچ مالیاتی دریافت نمی‌کنیم. سیاست‌های اقتصادی باید در مسیری حرکت کند که نقدینگی وارد تولید و صادرات شود. اگر این اتفاق رخ دهد می‌توانیم امیدوار باشیم که تورم را کنترل کرد. صحبت‌هایی که امروز در مورد کنترل تورم می‌شود در مسیر درستی است؛ اما باید دید تا چه اندازه می‌توانند این مسیر درست را حفظ و حمایت کنند.
امیدواریم مسئولان با اتخاذ تدابیر لازم، بستر و زمینه مناسب را برای رونق صادرات و تولید فراهم آورند، امری که با تعریف مشوق‌های لازم و اجتناب از قوانین خلق‌الساعه می‌توان تا حدود بسیاری به توفیقات لازم در این حوزه نائل شد.
مقاله قبلیتعلیق استاندارد اجباری؛ توقف صادرات عسل
مقاله بعدیکارخانه‌داران، مسبب گرانی رب گوجه

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید