گیاهان خانگی خود را با مواد طبیعی تقویت کنید

0
مزرعه سبز: آبیاری پیوسته نمی‌تواند به تنهایی مواد مورد نیاز گياهان را تأمین کند. از همین رو باید از کود و مواد تغذیه‌کننده برای رشد و پایداری گیاهان استفاده کرد. تهیه کود خانگی به‌منظور تغذیه گیاهان، یکی از بهترین رو‌ش‌هایی است که سلامت گیاهان را تضمین می‌کند.
اگر قصد دارید از مواد طبیعی به‌منظور کود گیاهی استفاده کنید، در ابتدا باید طرز تهیه کود طبیعی را فرا بگیرید. پس از استفاده از این ترکیبات سالم فکرتان آسوده خواهد شد که دیگر در معرض خطر مواد شیمیایی سمی قرار ندارید و از طرف ديگر نیز نیازی به پرداخت هزینه اضافی براي خرید کود هم نخواهید داشت. در زير به چند مورد از انواع كودهاي خانگي اشاره شده است:
1- کود پوسته تخم‌مرغ: پوسته تخم‌مرغ یکی از مواد طبیعی ایده‌آل و سرشار از مواد معدنی است که می‌تواند به‌عنوان کود برای گیاهان خانگی مورد استفاده قرار گیرد. پوسته تخم‌مرغ از پوسیده‌شدن گیاه نیز جلوگیری می‌کند. مقدار کلسیم بالای موجود در پوسته تخم‌مرغ، تقریباً برای هر گیاهی مناسب است.
براي تهیه اين كود ابتدا اجازه دهید پوسته تخم‌مرغ کاملاً خشک شود. سپس آن‌ها را خرد و پودر کنید. در نهایت می‌توانید این پودر را روی سطح خاک گلدان بریزید.
2-كود پوست موز: موز و پوست آن سرشار از پتاسیم است. این ماده معدنی برای افزایش و تقویت رشد گیاهان بسیار عالی است. علاوه‌بر این، پس از افزودن این ماده معدنی به خاک گیاه، به‌راحتی توسط گیاه جذب می‌شود. موز همچنین حاوی مقدار زيادی فسفر است؛ درنتیجه پوست موز، گیاهان را به‌خوبی تقویت می‌کند و سبب بهبود فرآیند فتوسنتز می‌شود؛ ضمن اين‌كه این کود خانگی کاملاً با محیط‌زیست سازگار است.
براي تهيه اين كود ابتدا پوست موز را به‌صورت نگینی خرد کنید و سپس درون یک ظرف بریزيد. سپس مقداری آب به ظرف اضافه کنید و روی اجاق گاز قرار دهید و مواد را برای مدت ۱۵دقیقه بجوشانید. اجازه دهيد مواد کاملاً سرد شود و سپس آن را از صافی رد کنید. در آخر نيز تقریباً دوبرابر ماده به‌دست آمده، آب به آن اضافه کنید تا کود رقیق شود. حال می‌توانید این کود را به خاک گلدانتان اضافه کنید. علاوه‌بر این می‌توانید پوست موز را خشک و سپس آن را به‌عنوان کود گیاهی استفاده کنید.
3-کود دوغاب گزنه: دوغاب گزنه یک عصاره محرک زیستی تخمیر شده است که سبب رشد، استحکام و تقویت گیاه می‌شود و مقاومت طبیعی آن را بالا می‌برد. این ماده می‌تواند کل نیتروژن مورد نیاز گیاه را برای رشد کافی آن فراهم آورد. علاوه‌بر این به‌عنوان آفت‌کش و قارچ‌کش بسیار عالی نیز عمل می‌کند.
براي تهيه اين كود ابتدا نیم‌کیلو گیاه گزنه را در یک ظرف بریزید و ریشه‌هایش را جدا کنید. سپس گیاه را به تکه‌های کوچک خرد کنید و برای چند ساعت درون چهارليتر آب بدون کلر قرار دهید. در نهایت آب را از صافی عبور دهید و به گیاه بدهید.
4-کود تفاله قهوه: بعد از تهیه یک فنجان قهوه براي خود، تفاله آن را دور نریزید و درون یک ظرف جمع کنید.‌درواقع تفاله قهوه یک کود طبیعی فوق‌العاده به‌شمار می‌رود و برای گیاهانی که به خاک اسیدی نیاز دارند، مناسب است.
براي تهیه اين كود ابتدا یک پیمانه تفاله قهوه را به‌همراه سه‌لیتر آب درون یک ظرف بریزید. سپس به مدت دو تا سه روز صبر کنید. در نهایت می‌توانید از این ترکیب را روی خاک گلدان بريزيد. همچنین می‌توانید مقدار کمی از تفاله قهوه را مستقيم به گلدان اضافه کنید، اما باید مراقب باشید که حجم زیادی را اضافه نکنید، زیرا زیاده‌روی در این امر، سبب اسیدی‌شدن خاک می‌شود كه ممکن است برای گیاه مضر باشد.
مقاله قبلینوشابه‌های چربی‌سوز
مقاله بعدیایران توان تولید مواد غذایی برای ۳۰۰ میلیون نفر را دارد

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید