مرگ پرندگان میانکاله امسال تکرار نمی‌شود

0
با توجه به پایش‌های محیطی و نزدیک شدن به زمان بازگشت پرندگان مهاجر احتمالا امسال تلفات دسته جمعی در میانکاله اتفاق نخواهد افتاد.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سیدمحمود هادیان، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهشهر گفت: محیط بانان از ۱۰ روز گذشته پایش‌ها را در دو حوزه تالابی و ساحلی افزایش داده اند و خوشبختانه لاشه هیچ پرنده‌ای در تالاب میانکاله پیدا نشده.
او گفت: بازگشت پرندگان مهاجر از میانکاله به نیمکره شمالی و سیبری از دو هفته دیگر آغاز می‌شود و با توجه به رصد روزانه محیطی احتمال تکرار مرگ دسته جمعی پرندگان امسال تقریبا صفر است.
تلفات دسته جمعی پرندگان در تالاب میانکاله نخستین بار اواخر دی ۹۸ گزارش و علت این اتفاق نیز فعال شدن باکتری کلاستریدیوم بوتولینوم در محیط آبی این تالاب اعلام شد، باکتری که در محیط بی هوازی رشد می‌کند و تغذیه پرندگان از موادی که به این باکتری آلوده شده باشند سبب مرگ آن‌ها می‌شود.
فعال شدن این باکتری در تالاب میانکاله تا پایان فروردین ۹۹ که زمان بازگشت پرندگان بود جان ۳۸ هزار و ۵۰۰ قطعه پرنده مهاجر را گرفت و بهمن ۹۹ هم این تراژدی با مرگ ۵۳ هزار قطعه پرنده مهاجر از ۲۰ گونه متفاوت دوباره تکرار شد تا علاقه‌مندان به محیط زیست و محیط بانان با رسیدن به اواخر دی و اوایل بهمن امسال نگران تکرار این حادثه برای سومین بار باشند، اما این اتفاق خوشبختانه امسال نیفتاد.
به گفته رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهشهر احتمالا ریزفاکتور‌هایی که سال‌های گذشته سبب تلف شدن پرندگان در تالاب میانکاله شده بودند امسال فعال نشده اند تا پرندگان به سلامت به زادگاهشان برگردند.
مقاله قبلیچرا گوشت قرمز گران شد؟
مقاله بعدیسوگند نامه‌ای برای حفظ طبیعت ایرانی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید