تأثیر گل و گیاه بر کاهش استرس کرونا

0
از دو سال پیش که ویروس کرونا وارد کشور شد، علاوه بر آسیب‌های جسمی و تلفات بسیار آحاد مردم، لطمات روحی، اجتماعی و اقتصادی فراوانی را بر جامعه وارد کرد که بعضاً جبران آن سخت یا حتی غیرقابل جبران است و شاید تا سال‌های آینده اثرات آن باقی بماند.
به گزارش مزرعه سبز، این بیماری به دلیل ایجاد استرس، اضطراب و ترس، تأثیر بسیاری بر رفتارهای انسان و به‌تبع عملکرد، شغل و کلیه فعالیت‌های اجتماعی می‌گذارد. امروزه می‌بینیم که صدمات اقتصادی چندین میلیارد دلاری شرکت‌های بزرگ جهان ناشی از همین موضوع است.

تاثیر گل و گیاه در مقابله با کرونا

در همین رابطه سمیناری از متخصصان و پزشکان برگزار شد که طی آن راهکارهای متفاوتی برای کنترل کردن استرس ناشی از بیماری مطرح گردید که البته در کنار استفاده از واکسن و دارو و همچنین رعایت مسائل بهداشتی می‌توان به شیوه‌های جنبی و عملی نیز اشاره کرد. یکی از این راه‌ها ارتباط با گل و گیاه است که در شرایط عادی نیز در بهبود وضع روحی افراد آثار مثبتی دارد. حتی این عملکرد را می‌توان در رابطه با کسانی که به طور دائم در ارتباط با گیاهان هستند مثل باغبان‌ها، گلخانه‌داران و تمامی کسانی که مستقیم و غیرمستقیم با این موجودات زنده و باطراوت سر و کار دارند، مشاهده و لمس کرد.
به افرادی که دارای افسردگی هستند توصیه می‌شود در خانه یا محل کار خود حداقل یک گلدان را نگهداری کرده و یا با نگاه به آن به صورت مستمر به کاهش افسردگی و اضطراب خود کمک کنند. بنابراین این زیرمجموعه کشاورزی، یعنی تولید گل و گیاه تاثیری بی‌بدیل و موثر دارد. فرهنگ‌سازی در زمینه ایجاد فضای سبز توام با انواع گل وگیاه در سطح شهر فضاهای آپارتمانی و غیره علاوه بر مسائل زیست محیطی به عرصه تنفس فضای شهری نیز منجر می‌گردد و از طرف دیگر باعث کاهش انواع استرس‌ها و بیماری‌های روحی از جمله کاهش استرس ناشی از ویروس کرونا نیز می‌گردد.
در همین رابطه، نظر یکی از تولیدکنندگان گل و گیاه آپارتمانی و زینتی را جویا شدیم که در ادامه ماحصل این گفت‌وگو را می خوانید:
شیرین گلی، تولیدکننده گل و گیاهان آپارتمانی، به مزرعه سبز گفت: گل و گیاه آپارتمانی علاوه بر تصفیه هوای خانه و محیط کار یک فیلتر طبیعی نیز محسوب می‌شوند و از طرفی نگاه کردن به این گل و گیاهان و لذت بردن از سرسبزی، عطر و رنگ‌های آن حس شادی و شعف در انسان ایجاد می‌شود.
وی ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد نگهداری از گل و گیاه در خانه و محیط کار علائمی مانند استرس، خواب‌آلودگی و سرماخوردگی را کاهش می‌دهد. در مورد بیماری کووید19 نیز که استرس و اضطراب را افزایش می‌دهد با استفاده از روش‌های فوق می‌توان به کاهش آن کمک کرد.
این تولیدکننده گل و گیاه در ادامه افزود: تحقیقات نشان داده با دو بار نگاه کردن به گل و گیاه انتقال‌های عصبی مثبتی در مغز افراد ایجاد می‌شود. همچنین گیاهان آلودگی شیمیایی موجود در هوا را از بین برده و به طراوت هوای محیط خود کمک می‌کنند.
توصیه وی، در روزهای کرونایی این است که حداقل یک گلدان گل در محیط کار یا خانه داشته باشیم و حتی به عنوان کادو گلدان گلی به یکدیگر هدیه دهیم.
به هر صورت شاید برای نابود کردن کرونا در جهان انواع واکسن از طرف شرکت‌های معتبر تولید توزیع و تزریق شده باشد؛ اما تبعات روحی و روانی این بیماری تا سال‌ها باقی خواهد ماند و بهترین راه برای کاهش آثار و تبعات این بیماری استفاده از همین گل و گیاهان موجود برای کنترل استرس و انواع بیمارهای روحی است. البته در سطح کلان مدیریت شهری نیز می‌بایست از دو سال پیش تا به حال به این موضع بیشتر اهمیت داده می‌شد که متاسفانه مغفول ماند. امیدواریم این نکته در سال‌های آتی نیز باعث سرسبزی شهرهایمان و از طرفی شادی روح و روان جامعه گردد.

امیرهوشنگ سمنانی ـ کارشناس بخش کشاورزی

انتهای پیام/

مقاله قبلیحفاظت از تالاب‌های کشور وظیفه تک تک مردم است
مقاله بعدیخراسان جنوبی ایستاده در غبار

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید