سود 8 هزار تومانی وزارتخانه از هر کیلو مرغ یخ زده

0
مزرعه سبز: دولت رویه ای مقرر کرده که تولیدکننده گوشت مرغ پس از یک دوره پرورش و دوندگی برای تامین نهاده هایی که بعضاً به موقع تامین نمی شود و در مواردی باید به نرخ آزاد تهیه و مصرف خوراک طیور برسد و نهایتاً 12 درصد سود قایل می شود و همین 12 درصد هم برای شرکت های تولیدکننده گوشت مرغ با گرید +A  که مرغ را در آب نمی‌خوابانند معمولاً ضررهای تا 15 درصدی به همراه دارد.
در همین حال دولت ها (شرکت پشتیبانی امور دام و…) با وارد کردن مرغ منجمد که با تمام هزینه های جانبی حداکثر 12 هزار تومان تمام می شود این محصول را به قیمت هر کیلو 20 هزار تومان و آن هم با منت به مصرف کننده تحویل می دهد؛ یعنی سود خالص 8 هزار تومانی (40 درصد) در هر کیلو گوشت مرغ، اما چناچه مرغدار طلب سود بیشتر کند دلال قلمداد می گردد.
متاسفانه در حرکت ابداعی دیگری مرغ یخ زده توسط بعضی مغازه‌ها (دی فرایز) می‌شود و مثلا ران مرغ هر کیلو 22 هزار تومان عرضه می‌گردد؛ در حالی که قیمت تمام شده ران مرغ تازه هر کیلو حداقل 32 هزار تومان است.
در این شرایط البته برخی معتقدند چون دولت مرغ یخ زده را با ارز 4200 تومانی وارد کرده به قیمت دلخواه می‌فروشد یا اینکه رویه دولت این است که گران فروشی مرغ یخ زده به دلیل حمایت از تولید گوشت مرغ و مرغدار صورت گیرد که قیمت آن از میزان فعلی پایین تر نیاید؛ اما بحث این است که چنانچه این سود توسط مرغدار حاصل شود، به آن دلالی می‌گویند. دلالی که برای دولت مشروع است اما برای فعال اقتصادی تخلف!

انتهای پیام/

مقاله قبلیحمل و ذخیره سازی ۵میلیون و ۳۰۰هزار تن کالاهای اساسی
مقاله بعدیحذف گاز متان در گاوداری‌ها

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید