چالش نهاده‌های دامی همچنان ادامه دارد

0
به باور بسیاری از کارشناسان در حال حاضر شرایط تامین نهاده‌های دامی در کشور نامطلوب است و دولت باید برای این مساله تدبیر جدی بیندیشد. سیداحمد مقدسی، رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران ایران، هم درباره آخرین وضعیت تأمین نهاده‌های دامی مورد نیاز تولیدکنندگان گفت: سهمیه نهاده دامداری‌های صنعتی تا ۱۵ مهرماه تسویه شده است.
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران ایران اضافه کرد: سهمیه کنجاله سویای ۱۵ تا ۳۰ مهر ماه نیز در سامانه بازارگاه بارگذاری شده و دامداران نیز آن را خریداری کرده‌اند اما بارگیری نشده و به دست آنان نرسیده است همچنین جو و ذرت نیز اصلاً بارگذاری نشده است.
مقدسی مشکل را تأمین ارز از سوی بانک مرکزی عنوان کرد و گفت: هم اکنون در ماه آبان قرار داریم اما هنوز دامداران مطالبات نهاده‌ای مهرماه خود را دریافت نکرده‌اند و باتوجه به اینکه ما با موجود زنده سر و کار داریم، نمی‌توانیم به دام‌ها بگوییم که منتظر تأمین ارز باشید. به همین دلیل دامداران مجبور به تأمین نهاده‌های دامی از بازار آزاد با ۲ تا ۳ برابر قیمت مصوب آن هستند.
وی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی باید هر چه سریع‌تر اقدام به تأمین ارز مورد نیاز نهاده‌های دامی کند، گفت: اگر دولت تدبیری برای این مساله نیندیشد تولید ملی آسیب جدی خواهد دید. وضعیت دامداری‌های سنتی و روستایی و پروار بندی ها بسیار نامطلوب‌تر از دامداری‌های صنعتی است و آنان در تنگنای بیشتری قرار دارند.
مقدسی در ادامه درباره صادرات دام زنده از کشور نیز گفت: شرکت پشتیبانی امور دام مکلف شده که هر کیلوگرم گوساله نر را به قیمت ۵۹ هزار تومان و گوسفند را نیز به قیمت ۶۲ هزار تومان خریداری کند. وی درباره اینکه آیا قرار است از این دام‌ها برای تأمین ذخایر استراتژیک گوشت کشور استفاده شود، افزود: برای تأمین ذخایر استراتژیک و مازاد آن نیز صادر می‌شود ضمن اینکه خرید این دام‌ها قرار است از هفته جاری آغاز شود.
گفتنی است، در تاریخ ۱۸ مهر ۱۴۰۰ حسین دماوندی‌نژاد، سرپرست معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به واردات ٩ میلیون تن نهاده دامی در شش ماهه امسال گفته بود: تا آخر مهر تمام مطالبات دامداران و مرغداران در حوزه نهاده تحویل می‌شود.
مقاله قبلیعباس عسکرزاده، معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی شد
مقاله بعدیشکر و برنج در صدر گرانی‌ها

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید