چای های معروف جهان و منشا آنها

0
درست در کنار آب، چای به عنوان پرمصرف ترین نوشیدنی در جهان است. آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا چای از همان گیاه چای،تنوع بیشتری دارد؟
پاسخ ساده است: نحوه کاشت، رشد و دم کردن چای  در مزه آن تاثیر می گذارد. 

تأثیر فرهنگی و تاریخچه چای

در هر کشوری، چای با طعمی متفاوت و به روشی متفاوت سرو می شود. به این معنی است که بهترین چای جهان در هر کشوری، فرق دارد.
چای حدود 30 قرن قبل از میلاد در چین کشف شد- و در قرن 21 قبل از میلاد، چای بخشی از آداب و رسوم روزانه چین شده بود. داستانهای متفاوتی در مورد چگونگی کشف چای وجود دارد. اما محبوب ترین آنها مربوط به امپراطور شن نونگ و سربازانش است.
گفته می شود که آنها در حالی که مقداری آب در حال جوشیدن بود، زیر درختی استراحت می کردند. پس از مدتی، باد می وزد و مقداری برگ در آب جوش می ریزد.
از آن زمان، چای نه تنها در چین بلکه در سایر نقاط جهان به یکی از نوشیدنی های محبوب تبدیل شده است.
در هر کشور، چای به روشی متفاوت سرو می شود. به عنوان مثال، در ژاپن، چای فقط یک نوشیدنی ساده نیست.
در این کشور “مراسم چای ژاپنی” برگزار می شود که در آن بانویی که کیمونو پوشیده، چای را با آیینی که قدمت آن به بیش از صد سال قبل می رسد، سرو می کند.
البته روش چینی ها کاملا شبیه ژاپنی ها است، اما نوشیدن چای بیش از هر نوع نوشیدنی دیگری در چین رواج دارد زیرا این روش به عنوان راهی برای برقراری ارتباط با سایر افراد در نظر گرفته می شود.
در کشورهای غربی، به ویژه در انگلستان، روش “چای بریتانیایی” برای نوشیدن چای است.
آیا تاکنون نام “چای بعد از ظهر” را شنیده اید؟ در سال 1840 توسط آنا دوشس از اهالی بدفورد رواج یافت، سنتی برای نوشیدن چای در ساعت 4 ، البته در آن زمان فقط برای مسافران بوده، ولی به مرور این سنت رواج بیشتری یافت بطوریکه حتی کسانی هم که مسافر نیستند، از این سنت پیروی می کنند.
فواید چای برای سلامتی
چای عالی برابر است با  سلامتی. چای فقط یک نوشیدنی با سابقه طولانی و زنده نیست. در واقع ، نوشیدن چای فراتر از رفع تشنگی شماست.  برخی از مزایای چای:
• این ماده حاوی انبوهی از آنتی اکسیدان ها است که باعث جوانتر شدن و محافظت در برابر آسیب های اضافی در فعالیت های روزمره می شود.
• خطر سکته مغزی و حمله قلبی را کاهش می دهد.
• سیستم ایمنی بدن ما را تقویت می کند.
• حاوی کافئین کمتری نسبت به نوشیدنی مورد علاقه جهان- قهوه- است.
• برای سیستم گوارش مفید است.

چند نوع چای مختلف

حدود 1500 نوع چای در سراسر جهان وجود دارد. اما فقط 4 تنوع اصلی دارد: چای سیاه، چای سبز، چای سفید و چای اولانگ. انواع دیگرچای، که مخلوطی از گیاهان غیر از Camellia sinensis  است. که یک چای واقعی محسوب نمی شود.

انواع چای معروف جهان و منشا آنها

1- چای ترکی- منشاء: کشور ترکیه

 

فرهنگ چای ترکی یکی از بزرگترین فرهنگ ها در سراسر جهان است. با تنوع واریته های،  و البته بهترین چای های جهان احتمالا در اینجا یافت می شوند که یکی از آنها چای ترکی است.
بهترین چای سیاه جهان که در ساحل دریای سیاه رشد می کند، همان چای ترکی است. این چای مرغوب، عطر و طعم زیادی دارد و به همین دلیل معمولا در لیوان های کوچکی که به شکل لاله هستند، سرو می شود. با این حال، تصمیم گیری در مورد اینکه چای قوی یا ضعیف باشد به شما بستگی دارد. معمولا در چای ترکی به جای شیر از شکر برای ایجاد قدرت مطلوب چای ترکی اضافه می شود.
2- چای نعنا مغربی- منشاء: کشور مراکش

 

چای نعناع مغربی که به آن چای نعناع مراکشی نیز می گویند، به دلیل طعم و مزه و روش سنتی سرو، یکی از مشهورترین چای ها در سراسر جهان است. بهترین چای نعناع در جهان توسط مردان دم می شود و از ارتفاع مشخصی ریخته می شود تا فرم هایی در لیوان ایجاد کند.
به طور سنتی، چای نعنا مغربی، سه بار سرو می شود، زیرا با رسیدن به آخرین دفعه، قدرت طعم آن افزایش می یابد.
3- چای سبز- منشاء: کشور چین

 

با کیفیت ترین چای جهان را کجا می توانید پیدا کنید؟  فقط چین!
چای سبز در بین انواع چای کمترین فرآوری را دارد و آن را تبدل بهترین چای کرده است. در این محصول برگها فرایند تخمیر اعمال نمی شود معمولا رنگ آن کم رنگ و طعم تلخی جزئی دارد. این نوشیدنی سالم ترین نوشیدنی در جهان است.
با وجود اینکه تولید چای سبز در سراسر جهان گسترش یافته است،  اما چین به دلیل چایخانه های مجلل، طیف گسترده ای از چای ها و مراسم ویژه چای، به عنوان یک مکان محبوب گردشگری در میان کشورهای دیگر باقی مانده است.
4- چای ماتچا- منشاء: کشور ژاپن

 

Healthy green matcha tea in bowl
هیچ چیز نمی تواند طعم جذاب چای ماتچا را از بین ببرد، به همین دلیل یکی از پرطرفدارترین چای های جهان است. هنگامی که یک جرعه چای ماتچا نوشیدید، طعم  این گیاهان در زبان شما ماندگار می شود و پس از آن طعم شیرین ایجاد می شود.
در ژاپن ارزش چای بسیار زیاد است و حتی یک مراسم چای ماتچا نیز برگزار می کنند. اما هدف از مراسم چای ژاپنی چیست؟ مراسم چای سبز ماتچا بخاطر زیبایی آن است- ریختن چای از قلب میزبان به عنوان نمادی از احترام، خلوص، هماهنگی و آرامش در ژاپن است.
همچنین این مراسم به عنوان “راه چای” نیز شناخته می شود، زیرا در آن چای سبز پودر شده، که همان ماتچا است، با مراسم خاصی تهیه می گردد.
چرا چای ماتچا اینقدر گران است؟ زیرا ماتچا با چای سبز معمولی بسیار فرق دارد. ماتچا در مقایسه با سایر چای های سبز با دقت، مهارت و پیگیری فراوانی پرورش می یابد. علاوه بر این، فقط در مکان های خاص جغرافیایی نیز رشد می کند.
5- چای سیلان- منشاء: کشور سری لانکا

 

اگر با تاریخ و جغرافیا آشنایی دارید، احتمالا متوجه شده اید که چای سیلان نامش را از نام قبلی سریلانکا! گرفته است.
چای سیلان، که مانیکر”چای سریلانکا” شناخته می شود، که به دلیل طعم پررنگ آن یکی از خوش طعم ترین چای در جهان است.
البته تنوع چای سیلان بسته به مکان خاصی که در آن کشت می شود، و در سراسر آن کشور متفاوت است.
اما آنچه چای سیلان را به بهترین چای در جهان تبدیل می کند این واقعیت است که آنها آن را “چای ارتدکس” می نامند.که به معنای ساده این است یعنی چای با دست تولید می شود و همین باعث می شود که چای تند و روشن باشد.
6- چای صبحانه انگلیسی- منشاء: کنیا

 

بهترین چای برای نوشیدن صبحانه چیست؟ مطمئنا، چای صبحانه انگلیسی  و بی دلیل هم “صبحانه” را در نام خود نیاورده است.
چای صبحانه انگلیسی به  این دلیل اینگونه نامگذاری شده است: چای سیاه که کاملا طعم دار، غنی، قوی و  خوب با شیر و شکر مخلوط شده باشد. در واقع، به طور سنتی در انگلیس با یک صبحانه انگلیسی (به همین دلیل این نام!) نیز سرو می شود.ضمنا، کنیا سومین تولید کننده بزرگ چای در جهان است بنابراین هرگز نمی توانید یک چای صبحانه انگلیسی را اشتباه بگیرید.
حتی در کنیا تورهای برگ چای چینی وجود دارد که مسافران و گردشگران می توانند، برای دیدن و اشنا شدن با برگ چای چینی، این تورها را انتخاب می کنند.
7- چای چای(Chai Tea)_ منشاء: کشور هند

 

چای چای ، که به معنای واقعی کلمه “چای با ادویه مخلوط” ترجمه می شود، بهترین چای برتر هند است. چیزی که چای چای را از سایر چای ها متمایز می کند این واقعیت است که برای دم کشیدن چای سیاه آن را چندین گیاه و ادویه جاتی مانند دارچین، زنجبیل، دانه های فلفل دلمه ای و هل  برای زیاد کردن عطر و طعم آن مخلوط می کنند.
شیر و سایر شیرین کننده ها نیز به چای Chai اضافه می شود. اگر تنوع سالم تری می خواهید انتخاب کنید، شیر سویا یا شیر بدون چربی  را می توان با عسل به عنوان شیرین کننده استفاده کرد.
8- چای اولانگ- منشاء: کشور تایوان

 

لیست بهترین چای جهان بدون چای اولانگ همیشه محبوب کامل نخواهد بود.
تایوان که میزبان بهترین مارک های چای لوکس در جهان است، با چای معروف اولونگ معروف شده است. اگر بدنبال چیزی در بین چای سبز و سیاه هستید، چای اولونگ بهترین گزینه چای برای شماست.
9- چای رویبوس- منشاء: آفریقای جنوبی

 

چای روبیوس که به طعم شیرین و مغزدار خود معروف است، احساس آرامش کمی در دهان شما پدید می آورد. طعم ظریف آن برای شما  طعم های وانیل، کارامل و برخی از عطرهای دودی مانند عطرهای دخانیات را زنده می کند.
به دلایلی، چای رویبوس از نظر فنی چای نیست. در قسمت اول این مقاله اشاره کردیم که چای باید از گیاه Camellia sinensis باشد. البته چای روبیوس هم  در واقع چای گیاهی است اما از برگ گیاه دیگری به نام Aspalathus linearis تهیه می شود.
 با این حال، نباید این چای قرمز آفریقای جنوبی را به راحتی رد کرد. انواع چای گیاهی آفریقایی، به شما امکان می دهد نوع، طعم و فواید سلامتی دلخواه خود را انتخاب کنید.
10- چای ارلگری- منشاء: کشورهای انگلستان و چین

این چای معروف به نام چارلز گری ارسکرات انگلیسی  نامگذاری شده است، ترکیبی از روغن پوست ترنج و چای سیاه است.
این عطر و طعم منحصر به فرد و در عین حال ملایم و متعادل یکی از دلایلی است که چای ارل گری را دوست دارند و مورد علاقه مردم از سراسر جهان است.

 

منبع: اوریتینگ زانی

مترجم: معصومه صالحی وزیری

مقاله قبلی10 نژاد سگ تنبل مناسب برای زندگی در آپارتمان
مقاله بعدیآلودگی منابع آب توسط علف‌کش‌ها

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید