افزایش تجارت ایران و چین در بخش کشاورزی

0
معاونت دفتر توسعه بازرگانی وزارت‌ جهاد کشاورزی گفت: پس از آماده سازی و فراهم شدن زیرساخت های صادراتی، تجارت ایران و چین در بخش کشاورزی افزایش می یابد.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ با وجود تنوع اقلیم و پتانسیل بالای تولیدمحصولات کشاورزی، اما با موانع متعددی در صادرات محصولات روبرو هستیم که ایجاد زیرساخت های لازم در رونق صادرات، افزایش ارزآوری و جلوگیری از فسادپذیری تاثیر بسزایی دارد.

بیشتر بخوانید: صادرات مرکبات به چین به کجا رسید؟

وزارت جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم پنج محور اصلی از جمله دیپلماسی غذایی را در دستور کار خود قرار داده است و در این راستا ضمن حمایت از تولید و تقویت آن، بازارهای صادراتی را برای تولیدات انجام شده در بخش کشاورزی مهیا کرده و سعی در رفع موانع و مشکلات آن دارد.
با وجود جمعیت بالای چین و واردات قابل توجهی محصولات کشاورزی در سال، رفع ممنوعیت های صادراتی، ساماندهی واردات و رفع مشکلات گمرکی و حمل و نقل موجود در بخش کشاورزی از اهداف اصلی قرارگاه دیپلماسی غذایی است.

حضور محصولات ایرانی در سبد غذای همسایگان کشور

سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی به حضور محصولات ایرانی در سبد غذای همسایگان کشور اشاره کرد و گفت: این مهم امنیت‌آور بوده و باید صادرات به کشور همسایه در محصولات کشاورزی تسهیل شود.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در بیانیه مشترک روسای جمهور دو کشور به بخش کشاورزی اهمیت داده شده است، گفت: در این زمینه طرف چینی ایجاد یک کانال سبز برای صادرات محصولات کشاورزی و غذایی ایران را در بیانیه مشترک درج کرده است و این مهم سبب کاهش بروکراسی‌های اداری خواهد شد.

زیرساخت های لازم فراهم شود

بسیاری از دست اندرکاران بخش کشاورزی براین باورند که محدودیتی در صادرات محصولات کشاورزی به چین وجود ندارد و همواره انتظار می رود زیرساخت های لازم فراهم شود تا سهم ما از بازار صادراتی چین افزایش یابد.
آمارها نشان می دهد که در ۱۰ ماهه گذشته صادرات به چین به ۳۵۰ میلیون دلار رسیده که این میزان صادرات نسبت به چهار سال قبل ناشی از رفع مسایل، مشکلات قرنطینه‌ای و انعقاد توافقنامه‌ها پنج برابر شده است.

ریل گذاری صادرات به چین برای سال آینده در حال انجام است

محرم سلطانی معاونت دفتر توسعه صادرات معاونت بازرگانی گفت: هم اکنون در حال آماده سازی زیرساخت های لازم برای صادرات محصولات شیلاتی، مرکبات، لبنیات و … به چین هستیم که با فراهم شدن زیرساخت ها، تجارت این ۲ کشور در بخش کشاورزی افزایش می یابد.

آماده سازی زیرساخت ها از لحاظ قوانین و مقررات

به گفته او، اظهارات وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر صادرات محصولات کشاورزی به چین بدان معنا نیست که فردا صادرات انجام می شود، بلکه درحال آماده سازی زیرساخت ها از لحاظ قوانین و مقررات، بحث های تعرفه و … هستیم.
سلطانی با بیان اینکه ریل گذاری صادرات به چین برای سال آینده است، گفت: گرچه از ماه ها پیش بحث صادرات مرکبات به چین مطرح است، اما در شرایط کنونی بدلیل تنظیم بازار شب عید،بازار داخل اولویت است، به همین خاطر صادرات را محدود کرده ایم.

بیشتر بخوانید: رفع مشکلات صادرات مرکبات به چین

این مقام مسئول ادامه داد: برای صادرات محصولات شیلاتی به چین، تجار باید برنامه ریزی کنند تا این قرارداد پا بگیرد و ما برنامه صادراتی را به دفتر بین الملل می دهیم تا وزارت خارجه رایزنی لازم را داشته باشد.
کشور چین بازار بزرگی است که در یک سال اخیر تلاش‌های زیادی برای دستیابی به صادرات محصولات ایرانی به این کشور شده است.

ایران از پتانسیل مناسبی در بحث صادرات محصولات کشاورزی برخوردار است

علیرضا نظری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به شرایط اقلیمی و پتانسیل تولید داخل، ظرفیت های خوبی در حوزه صادرات محصولات کشاورزی داریم که دستیابی به بازار هدف مستمر که بتوان براساس آن برنامه ریزی کرد، بسیار حائز اهمیت است.
به گفته او، در سفر رئیس جمهور و وزیر جهاد به چین، آماده سازی فضای لازم برای رونق و افزایش صادرات محصولات کشاورزی مورد توافق قرار گرفت که در محصولات تازه خوری می تواند نقش جدی داشته باشد.
نظری ادامه داد: با استفاده حداکثری از ظرفیت ها و افزایش سرمایه گذاری  در بخش می توان ارزآوری را افزایش داد.
عضو کمیسیون کشاورزی گفت: با افزایش سرمایه گذاری در بخش و ارتقای کیفیت محصولات صادراتی می توان ارز آوری حاصل از صادرات را بالابرد، اما نمی توان عدد و رقم خاصی را اعلام کرد.

جهش ۳ برابری صادرات محصولات کشاورزی با فراهم شدن زیرساخت ها

رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: تجارت جاده ۲ طرفه است که ابتدا صادرات انجام می شود تا با ارز حاصل از صادرات، واردات صورت گیرد و این موضوع در تمام دنیا اتفاق می افتد.
او افزود: بنابر اعلام فائو، ایران از توانمندی بالایی در تولید محصولات کشاورزی برخوردار است که مسئله خشکسالی و کم آبی از جمله مباحثی است که باید مورد بررسی قرار گیرد چراکه افزایش صادرات در بخش کشاورزی حائز اهمیت است‌.
نورانی ادامه داد: در سفر اخیر رئیس جمهور به چین، وزیر جهاد کشاورزی با دولت همراه بوده و همواره تفاهمنامه هایی در بخش کشاورزی از جمله صادرات سیب، پرتقال، سیب درختی و لبنیات صورت گرفته است که در این راستا باید برنامه ریزی مدونی توسط دستگاه های ذی ربط همچون وزارت صمت وزارت جهاد، وزارت راه، سازمان توسعه تجارت و سازمان حفظ نباتات صورت گیرد تا با رفع چالش ها، صادرات رونق گیرد.
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: با وجود پتانسیل بالا در تولید محصولات کشاورزی، برنامه ریزی لازم برای زیرساخت های صادراتی در بخش جاده ای، نوسازی ناوگان یخچالی و واگن های سردخانه دار داشته باشیم تا روند روبه رشد در توسعه صادرات محصولات کشاورزی داشته باشیم.

به دنبال جهش صادرات هستیم

او با بیان اینکه به دنبال جهش صادرات هستیم، گفت: بنابر آمار سهم صادرات غیرنفتی ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار در سال است که با ایجاد زیرساخت های لازم می‌ توان صادرات را ۲ تا ۳ برابر افزایش داد.

اظهار نظر دقیقی در خصوص صادرات به چین نمی توان داشت

آقای سید محمد رضا بنی طبا سخنگوی انجمن صنایع لبنی گفت: تا زمانیکه پروتکل ها ابلاغ نشود، نمی توان اظهار نظری در خصوص میزان صادرات محصولات لبنی به چین داشت.
به گفته او، سازمان دامپزشکی و غذا و دارو باید پروتکل های لازم را اعلام کنند تا بر مبنای ظرفیت بتوانیم برآوردی در خصوص صادرات داشته باشیم.
بنی طبا ادامه داد؛ اگر سرانه مصرف لبنیات داخل طبق استاندارد ۱۵۰ تا ۱۶۰ کیلو باشد، صادرات چندانی نخواهیم داشت، اما در شرایط کنونی به سبب مازاد تولید و رقابت پذیری با قیمت های جهانی باید برآورد مناسبی صورت گیرد.
سخنگوی انجمن صنایع لبنی گفت: هم کنون ۱۰ تا ۲۰ درصد کل محصولات تولیدی لبنیات صادر می شود که با ایجاد زیرساخت های لازم‌ می توان صادرات را رونق بخشید.
با توجه به فساد پذیری محصولات کشاورزی، تمهیدات لازم در خصوص کانتینرهای یخچال دار، تسهیل در امر صادرات و رفع قوانین و مقررات سختگیرانه باید در دستور کار قرار گیرد تا بتوانیم از ظرفیت خدادادی در بحث اقلیم حداکثر استفاده را داشت.
مقاله قبلیدلیل گران‌فروشی سبوس به دامداران چیست؟!
مقاله بعدی18 یوزپلنگ آسیایی در سال ۱۴۰۱ مشاهده شد

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید