با «رومینگ» فیلترینگ را دور بزنید

0
با «رومینگ» فیلترینگ را دور بزنید
ابتدای مهر بود که معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از تصویب طرح ارائه سیم‌کارت بدون فیلتر برای گردشگران خارجی خبر داد تا بدون مشکل بتوانند از اینترنت استفاده کنند. «علی اصغر شالبافیان» اعلام کرد طرح سیم‌کارت بدون فیلتر برای گردشگرهای خارجی در کارگروه رفع مصادیق مجرمانه دادستانی کل کشور تصویب شده است.
اخبار سبز کشاورزی؛ به گفته او آژانس‌های مورد تأیید این وزارتخانه به منظور بهره‌برداری از سیم کارت بدون فیلتر معرفی شده‌اند. «در مرحله دیگری از این مصوبه، امکان بهره‌برداری گردشگران خارجی از این سیم‌کارت‌ها وجود دارد و با آن موافقت، جلسه‌ای با وزارت ارتباطات، دادستانی و نیروی انتظامی برگزار و به نحوه اجرای طرح پرداخته شده است.»
ایده ارائه سیم‌کارت بدون فیلتر به گردشگرهای خارجی پیش از این بارها مطرح شده بود؛ وزارت ارتباطات اولین بار در اسفند ۱۴۰۱ اعلام کرد میزان نصب و استفاده پیام‌رسان‌ها و شبکه اجتماعی داخلی در میان کاربران ایرانی همچنان روبه گسترش است، اما برای گردشگران خارجی که مدت کوتاهی به ایران سفر می‌کنند و دایره ارتباطات‌شان با هموطنان خودشان در سکوهایی است که مطابق مقررات داخلی، آن سکوها دچار محدودیت‌هایی است، درخواست‌هایی مطرح شده اما در حد پیشنهاد بوده و درباره آن تصمیم‌گیری نشده است.
نماینده مجلس: تا الان اقدام عملی و جدی‌ای در زمینه ارائه سیم‌کارت یا اینترنت بدون فیلتر به گردشگران خارجی صورت نگرفته و همه چیز در حد صحبت است که بگوییم چرا نمایندگان مجلس به این موضوع ورود نکرده‌اند
پس از آن «عزت‌الله ضرغامی» وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درباره این موضوع گفت که طرح ارائه سیم کارت بدون فیلتر به گردشگران پیشنهاد او بوده و معتقد است گردشگران باید حداقل خدمات را دریافت کنند.
حالا اما وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یک تغییر موضوع، اعلام کرد چیزی به اسم سیم‌کارت گردشگری نداریم، اما پیگیری برای اینکه که هر کسی که وارد کشور می‌شود، از ظرفیت رومینگ استفاده کند و مشکلش حل شود، در جریان است.
به گفته «عیسی زارع‌پور»، اپراتورهای ایران با بیش از ۲۵۰ و ۲۶۰ اپراتور قرارداد رومینگ دارند یعنی هر کسی که وارد کشور می‌شود می‌تواند اینترنت کشور خود را فعال کند و با همان کیفیت به اینترنت دسترسی دارد و هر محدودیتی که در آنجا وجود دارد اینجا هم هست و اگر عدم محدودیتی هم وجود داشته باشد، در ایران هم همانگونه است.

بعیض در ارائه اینترنت به هر شکلی کاپیتولاسیون است

با این حال، گرچه می‌توان موضع وزیر ارتباطات را یک عقب‌نشینی از سوی دولت بعد از انتقادها به طبقه‌بندی شدن اینترنت دانست، اما «غلامرضا نوری قزلجه»، رئیس فراکسیون مستقلین مجلس یازدهم که پیش از این، ارائه سیم‌کارت بدون فیلتر گردشگری را احیای کاپیتولاسیون دانسته بود  گفت که تبعیض در ارائه اینترنت به هر شکلی کاپیتولاسیون است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی تاییدها و تکذیب‌ها را بیشتر برای بررسی واکنش مردم می‌داند و می‌گوید: «این اتفاق به هر شکلی رخ دهد، موجب آزرده‌خاطری ملت خواهد شد. هرچند که همین حالا هم عده‌ای اما به صورت محدود در داخل کشور اینترنت بدون فیلتر دارند و با اینکه این موضوع خیلی علنی و گسترده نیست موجب آزردگی شده است.»
او توضیح می‌دهد: «تا الان اقدام عملی و جدی‌ای در زمینه ارائه سیم‌کارت یا اینترنت بدون فیلتر به گردشگران خارجی صورت نگرفته و همه چیز در حد صحبت است که بگوییم چرا نمایندگان مجلس به این موضوع ورود نکرده‌اند. اما این کار با هر شکلی اتفاق بیفتد، یک تبعیض خواهد بود. البته ما نمی‌گوییم اینترنت گردشگران هم فیلتر شود، بلکه حرف اصلی این است که اینترنت داخلی هم فیلتر نشود و برای ایرانی، خارجی و بومی و گردشگر یکسان و متعارف باشد.»
نوری قزلجه با اظهار امیدواری برای فیلتر تاکید می‌کند که فیلتر اینترنت به هر شکلی بر خلاف حقوق شهروندی و قانون اساسی است: «فیلترینگ هزینه و زمان زیادی را از مردم می‌گیرد و مشخص نیست نفع این فیلترینگ به جیب چه کسانی می‌رود. فیلترینگ در این شرایط اقتصادی هزینه قابل توجهی را به مردم تحمیل می‌کند.»/پیام ما
مطلب قبلیخرید بیش از ۱۰ میلیون تن گندم در سال جاری
مطلب بعدی«روز تهران» مبارک باد! اما…

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید