آخرین خبرها:
شناسه خبر: 11849

تولید ۱۰۰ هزار تن زیتون در سال جاری

مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی گفت: در سال جاری بالغ بر ۱۰۰ هزار تن میوه زیتون در کشور تولید شده است.

تولید ۱۰۰ هزار تن زیتون در سال جاری
مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی گفت: در سال جاری بالغ بر ۱۰۰ هزار تن میوه زیتون در کشور تولید شده است.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از ایانا، جواد میرعرب رضی، مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی، درباره وضعیت تولید زیتون و مشتقات آن، گفت: در سال جاری بالغ بر 100هزار تن میوه زیتون در 26 استان کشور تولید شده است.
وی افزود: بالغ بر 5 هزار تن روغن زیتون و در حدود 65 هزار تن کنسرو در کشور تولید شده است.
میرعرب رضی با اشاره به اینکه استان زنجان بیشترین تولید میوه زیتون را داشته است، گفت: استان های زنجان با تولیدی بالغ بر 30هزار تن، قزوین 18 هزار تن، فارس 15 هزار تن و گیلان با تولیدی بالغ بر 11 هزار تن میوه زیتون بیشترین تولیدکنندگان این محصول بوده اند.
وی با اشاره به اینکه تولید روغن زیتون از اهمیت بالایی برخوردار است، تصریح کرد: استان های زنجان، قزوین، فارس و گیلان بیشترین تولید روغن زیتون را داشته اند.
به گفته مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی؛ استان های زنجان، فارس، قزوین و گیلان بیشترین تولیدکننده های کنسرو زیتون در کشور نیز بوده اند.
وی درباره تاثیر تغییرات شرایط آب و هوایی بر تولید باغات زیتون، گفت: عوامل جوی مانند عدم تامین نیاز سرمایی و خشکسالی بر روی برخی از ارقام بومی موجب کاهش سطح بازدهی درختان زیتون شده است.
به گفته وی، باید با استفاده از ارقام مقاوم به خشکی مورد تایید مراکز تحقیقات به ویژه ارقام خارجی مقاوم برای باغات زیتون اقدام کرد.
وی استفاده از روش های کاربردی مقابله با خشکسالی در باغات زیتون شامل تغییر و اصلاح سیستم های آبیاری تحت فشار را از برنامه های دفتر زیتون برای افزایش بهره وری باغات برشمرد.
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای