آخرین خبرها:
شناسه خبر: 11956

دپوی ۸۰ درصد برنج توسط دلالان و فروشگاه‌های زنجیره‌ای

رییس اتحادیه شالیکوبی‌داران مازندران گفت: صاحبان فروشگاه‌های زنجیره‌ای و دلال‌ها 80 درصد برنج تولیدی را از کشاورزان خریداری و در انبارها دپو کردند

دپوی ۸۰ درصد برنج توسط دلالان و فروشگاه‌های زنجیره‌ای
رییس اتحادیه شالیکوبی داران مازندران گفت: صاحبان فروشگاه های زنجیره ای و دلال ها 80 درصد برنج تولیدی را از کشاورزان خریداری و در انبارها دپو کردند و برای اینکه آنها نرخ را تعیین کنند این محصول را به صورت قطره چگانی در بازار عرضه می کنند.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از ایلنا، تقی جعفریان با اشاره به افزایش 10 درصدی قیمت برنج ایرانی نسبت به هفته پیش گفت: افزایش نرخ برنج داخلی همچنان ادامه دارد و روند صعودی نرخ این محصول در هفتهای که گذشت متوقف نشد.
وی با اشاره به قیمت انواع برنج ایرانی، تصریح کرد: طارم و هاشمی کیلویی 72هزار تومان، کشت دوم کیلویی 75 هزار تومان، کشت اول کیلویی 70 هزار تومان، فجر کیلویی 55 هزار تومان، شیرودی کیلویی 45 هزار تومان و برنج ندا کیلویی 40 هزار تومان استباید این نکته را در نظر داشته باشید که این نرخها در بنکداری مازندران به این شرح است و سود واحدهای صنفی در نظر گرفته نشده است.

آیا ترمز افزایش قیمت برنج کشیده خواهد شد

این فعال اقتصادی در پاسخ به این پرسش که آیا ترمز افزایش قیمت برنج کشیده خواهد شد و یا با نزدیک شدن به ماه های پایان سال باز هم شاهد افزایش نرخ برنج خواهیم بود؟ افزود: به نظر من قیمت برنج دیگر کشش افزایش بیش از این را ندارد. در حال حاضر بالای 80 درصد از محصول از دست تولیدکنندگان و کشاورزان خارج شده است و در انبارها دپو شده است.
به گفته این فعال اقتصادی، دلال ها و صاحبان فروشگاه های زنجیره ای بعد از پایان فصل برداشت برنج و اول محصول آن را از کشاورزان خریداری و در انبارهای خود دپو کردند هم اکنون کنترل بازار در دست این افراد است و آنها به صورت قطره چگانی برنج را در بازار عرضه می کنند به همین دلیل روزانه قیمت برنج ایرانی بالا می رود.

کشاورزان از این افزایش نرخ منتفع نمی شوند

جعفریان حباب قیمت برنج را 20 درصد عنوان کرد و افزود: این نکته را در نظر داشته باشید که کشاورزان از این افزایش نرخ منتفع نمی شوند بسیاری از کشاورزان راضی بودند که محصول خود را 30 درصد کمتر از نرخ تعیین شده بفروش برساند، پس دوباره بر این نکته تاکید میکنم که این واسطه ها و صاحبان فروشگاه های زنجیره ای معلول این شرایط هستند نه کشاورزان.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا ورود دولت به بازار برنج می تواند قیمت ها را در بازار کنترل کند؟ افزود: ورود دولت به بازار برنج تشویش این بازار را بیشتر خواهد کرد در سال های گذشته زمانی که نرخ برنج داخلی افزایش پیدا می کرد دولت برنج خارجی را در بازار عرضه میکرد و همین مسئله باعث شکسته شدن نرخ برنج داخلی میشد. این سیاست نیز امسال اعمال شد اما نتیجه عکس گرفت و همچنان شاهد افزایش نرخ برنج ایرانی در بازار هستیم.
وی با بیان اینکه رغبت مردم برای خرید برنج خارجی کاهش پیدا کرده است، گفت: اعتماد مردم به سلامت برنج خارجی کاهش پیدا کرده است چراکه وجود سم آرسنیک دراین برنجها در سالهای گذشته تایید شد. این مسئله تا آنجا پیش رفته است که رستوران ها نیز غذای خود را با برنج ایرانی بفروش می رسانند.
رییس اتحادیه شالیکوبی داران مازندران با اشاره به قیمت انواع برنجهای خارجی، گفت: تایلندی کیلویی 12 هزار و 500 تومان، پاکستانی 30 هزار تومان و هندی 25 تا 26 هزار تومان است.
وی در پایان با اشاره به حذف معافیت مالیاتی برای واردات برنج خارجی، گفت: از 13 دی واردات برنج مشمول اخذ مالیات بر ارزش افزوده شد و همین مسئله افزایش قیمت برنج خارجی را تشدید کرد.
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای