آخرین خبرها:
شناسه خبر: 12191

ایران دومین واردکننده غلات از روسیه

عضو هیئت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه اظهار داشت: ما نیاز به واردات داریم و باید از روسیه هم واردات داشته باشیم

ایران دومین واردکننده غلات از روسیه
عضو هیئت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه اظهار داشت: ما نیاز به واردات داریم و باید از روسیه هم واردات داشته باشیم. بنابراین باید در بررسی‌ها در مورد غلات حساس بود؛ اگر ما غلات از روسیه وارد نکنیم به خصوص امسال کشورهای زیادی هستند که تقاضای خرید غلات روسیه را دارند. در سال 2021 ما رتبه دوم واردکنندگان غلات روسیه را داشتیم و اگر هم گندم مشکلی داشته، خریدار آن دستگاه دولتی بوده است.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از ایلنا، سید جلیل جلالی‌فر در مورد اینکه گفته شد گندم وارداتی از روسیه دارای سرب بالایی بوده اظهار کرد: روسیه 31 میلیون تن غلات را به چندین کشور از جمله ترکیه با 9.5 میلیون تن و ایران با 6.6 میلیون تن صادر کرده است و اولین بار است که این موضوع مطرح می‌شود. اگر این بار سازمان غذا و دارو تایید کرده که گندم‌ها دارای سرب بالا بوده حتما آزمایش کردند و باید مستندات آن مورد بررسی دستگاه ناظر قرار گیرد.
وی ادامه داد: مطابق رسالت سازمان غذا و دارو باید بر تولید و یا واردات محصولات غذایی که سلامت انسانی و حیوانی را مورد تهدید قرار می‌دهد نظارتی جدی داشته باشد. همچنین این سازمان باید بر تولید محصولات کشاورزی و غذایی صادراتی نیز نظارت و کنترل داشته تا از سرزمین ایران محصولات دارای گواهی سلامت و به عنوان محصول برتر صادرات شود ولی متاسفانه قصور قبلی، صادرات محصولات کشاورزی کشورمان را با تهدید جدی مواجه کرد.
جلالی‌فر گفت: این سازمان‌ها باید مراقب رفتار و اقدامات خود باشند. سازمان‌های تخصصی همچون غذا و دارو، قرنطینه و حفظ نباتات و استاندارد براحتی می‌توانند با تبادل اطلاعات فنی با سازمان‌های همتا در کشورهای هدف، متدهای آنالیز و آزمایشگاهی مورد نظر را همسان‌سازی کرده و روند تجارت و صادرات را تسهیل کند. سازمان‌های ذکر شده در همه کشورهای جهان دارای رسالت واحدی مبنی بر صیانت از سلامت جان انسان‌ها و حیوانات هستند. لذا ایجاد تعامل بین سازمانی این نهادهای کنترلی و نظارت فنی و انطباق کیفیت، سلامت محصول با کشورهای هدف کار سختی نیست.
عضو هیئت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه بیان کرد: با فرض صحت خبر باید متاسف بود که چرا شرکت مادر تخصصی دولتی ( GTC) که تنها واردکننده انحصاری گندم به کشورمان است و باید طبق وظایف و ماموریت سازمانی خود قبل از خرید قطعی و حمل هر قسمت محصول مورد معامله را از کشور مبدا مورد بررسی فنی و آزمایشگاهی قرارداده و پس از اطمینان کامل از سلامت محصول خریداری شده، عملیات واردات به کشور را انجام دهد در این مورد کوتاهی کرده است. مسئولان و مدیران شرکت مادر تخصصی دولتی ( GTC ) باید به اتهام ترک فعل و به خطر انداختن سلامت جامعه محاکمه و مجازات شوند.
جلالی‌فر بیان کرد: نه ما و نه هیچ کشوری حق ندارد برای انسان‌ها غذای مسموم تولید کند. چرا وزارت‌خانه‌های جهاد کشاورزی و بهداشت کشورمان با داشتن معاونت‌های بین‌الملل در تشکیل کارگروه‌ها یا کمیته‌های تخصصی مشترک با کشورهای هدف تعلل کرده‌اند؟ مهمترین اقدامات و وظایف دولت، تسهیل همین امور فنی و انطباق محصول در تجارت است و این اقدامات فنی موجب شتاب در صادرات کشور می‌شود.
وی ادامه داد: سازمان‌های غذا و دارو، قرنطینه، حفظ نباتات و استاندارد کشور باید با تشکیل و سازماندهی شرکت‌های همکار و به کارگیری فعالان دانش بنیانی و متخصصان جوان داخلی و متعهد، سیستم‌های کنترل و نظارت انطباق محصولات کشاورزی و غذایی را در کشور فعال کرده و فرآیند تولیدات آن را از تولید تا مصرف رصد و پایش و نظارت کند. این سازمان‌ها باید به این واگرایی موجود خاتمه داده تا امنیت و سلامت بهداشتی انسان‌ها و حیوانات را تامین کنند.
عضو هیئت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه تصریح کرد: سوال من این است که آقای خاوازی، وزیر وقت جهاد کشاورزی و هیئت همراه برای چه در تابستان گذشته به روسیه رفتند؟ برای گردش بود یا مذاکره؟ در همان دیدار قرار بود کارگروه کشاورزی تشکیل شود.
وی افزود: این کارگروه برای بررسی همین موضوعات فنی لازم است اما این کار انجام نشده و کشاورز هم نمی‌دانسته باید چه کود یا سمی که مورد تائید و ثبت شده و متناسب با مقررات کشور و بازار هدف استفاده کند. وزیر قبلی باید پاسخگو باشد و وزیر فعلی نیز باید با تلاش بیشتر قصور گذشته را جبران کند. باید درک کرد شرکت‌های تولیدکننده فلفل رنگی شرایط خوبی ندارند، چرا باید امروز شاهد زمین خوردن این زحمتکشان اقتصادی کشورمان باشیم؟
جلالی‌فر گفت: ما باید به دنبال منافع ملی کشور باشیم. در شرایط فعلی که بسیار حساس است و به دلیل خشکسالی نیاز ما به واردات غلات نه تنها کمتر نشده بلکه بیشتر هم شده است. روسیه هم برای سال 2022 پیش‌بینی افت محصول دارد. در سال گذشته هم افت محصول داشتند و روسیه برای تامین امنیت غذایی داخلی خود و مبارزه با کمبود و تورم همچنان سیاست وضع عوارض و سهمیه‌بندی در سال 2022 را اعمال خواهند کرد.
وی خاطرنشان ساخت: ما نیاز به واردات داریم و باید از روسیه هم واردات داشته باشیم. بنابراین باید در بررسی‌ها در مورد غلات حساس بود. اگر ما غلات از روسیه وارد نکنیم به خصوص امسال کشورهای زیادی هستند که تقاضای خرید غلات روسیه را دارند. در سال 2021 ما رتبه دوم واردکنندگان غلات روسیه را داشتیم و اگر هم گندم مشکلی داشته، خریدار آن دستگاه دولتی بوده است. باید مراقبت می‌کردند و وظیفه داشتند. اگر ماجرای سرب درست است باید این شرکت مسئولیت آن را بپذیرد. اگر هم می‌خواهند مقابله کنند، نباید به امنیت غذایی کشور آسیب رساند. در اردیبهشت ماه روسیه پیشنهاد داده بود که جلسات فنی باهم داشته باشیم و شاخص‌های مهم در نهاده‌های دامی و غلات را مبادله کنیم. ولی ما در این مورد جدی عمل نکردیم.
این فعال اقتصادی گفت: نمایندگان شرکت‌های بازرسی که توسط سازمان استاندارد کشورمان تائید و مجوز فعالیت دریافت می‌کنند قبل از حمل محصول اقدامات نظارتی و کنترل آزمایشگاهی را در کشور مبدا انجام و سپس بارگیری می‌شود. اما با توجه به دانش و تخصص موجود و حساسیت ماموریت و شرح وظایف این شرکت مادر تخصصی و اشراف مدیران و مسئولان آن از عواقب سخت تخطی و تخلف از انجام وظایف و ماموریت آنها، صحت این خبر محل تردید است.
وی افزود: به منظور تامین نهاده‌های دامی و گندم مورد نیاز کشورمان و ایجاد امنیت غذایی اقدام به سرمایه گذاری در کشت فراسرزمینی در کشورهای همسایه خصوصا کشوری همچون روسیه یکی از مهمترین اقدامی است که باید مورد توجه دولت سیزدهم قرار بگیرد. با اقدام به کشت فراسرزمینی ضمن مقابله با افزایش قیمت تامین این محصولات غلاتی تضمین می‌شود.
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای