آخرین خبرها:
شناسه خبر: 12452

صادرکنندگان محصولات کشاورزی باید شناسنامه‌دار شوند

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران خاطر نشان کرد: در چند دهه گذشته سم و کود شیمیایی با پرداخت یارانه‌های بالا به تولیدکنندگان عرضه شد

صادرکنندگان محصولات کشاورزی باید شناسنامه‌دار شوند
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران خاطر نشان کرد: در چند دهه گذشته سم و کود شیمیایی با پرداخت یارانه های بالا به تولیدکنندگان عرضه شد این در حالیست که دولت حمایتی برای تولید محصولات ارگانیک نکرده است. از اینرو قیمت تولید این محصولات در کشور افزایش پیدا میکند و قدرت خرید این محصولات از سوی طیف وسیعی از مردم کاهش پیدا کرده است.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از ایمنا، سید رضا نورانی با اشاره به توان بالای ایران در تولید محصولات کشاورزی، گفت: از 13 اقلیم شناخته شده در جهان 11 اقلیم آن در ایران وجود دارد و همین مسئله باعث شده که مرغوبیت و کیفیت محصولات کشاورزی ما زبانزد کشورهای دور و نزدیک شود.
عضو کمیسیون کشاورزی اتاق ایران با اشاره به کشورهای هدف صادراتی محصولات کشاورزی، افزود: کشورهای حوزه خلیج فارس، پاکستان، افغانستان، عراق، هند، روسیه و کشورهای اوراسیا خریداران محصول ما هستند.
وی با بیان اینکه باقیمانده سموم و فلزات سنگین در محصولات کشاورزی مرجوع شده دیده نشده است، تصریح کرد: روسیه درخواستی از سازمان حفظ نباتات داشته است که 4 نوع سم در این کشور ثبت نشده است از اینرو تولیدکنندگان گلخانه ای در ایران نیز نباید از این سموم استفاده نکنند، همچنین تولیدکنندگان و صادرکنندگان باید شناسنامه دار شوند و همه محصولات صادراتی گواهی سلامت ضمیمه اسناد باشد.
نورانی در پاسخ به این پرسش که کشورهای هدف صادراتی برای ما مشخص کردند که با توجه به شرایطی خریدار محصولات ما هستند آیا بهره برداران و تولیدکنندگان داخلی برنامه ای برای تولید محصولات با توجه به نیازهای این کشورها در دستور کار خود قرار داده ایم تا بازارهای صادراتی خود را حفظ کنیم؟ گفت: محصولات گلخانه در وسط کارزار قرار گفته اند؛ ما در ابتدای کار نیستم و محصولات آنها تولید شده است و آنها درگیر تولید هستند. اما در ابتدای فصل تولید به این نکات را به تولیدکنندگان ابلاغ خواهیم کرد که دیگر شاهد چنین مشکلاتی نباشیم.
وی در ادامه بیان کرد: جایگزین سموم شیمیایی امروز تولید محصولات ارگانیک است که هیچگونه سموم و کودهای شیمیایی استفاده نمی کند. 15 سال از عمر انجمن ارگانیک می گذرد و سلامت جامعه را با مصرف این محصولات می توان پیش برد اما سیاست های وزارت جهاد کشاورزی چندان به این مسئله توجه نکرده است. اما اگر می خواهیم در بازارهای جهانی حضور داشته باشیم باید از این سموم استفاده کنیم.
نورانی با اشاره قانون سازمان حفظ نباتات مصوب سال 1346، گفت: بنا به این ماده قانونی تولیدکنندگانی که از سموم شیمیایی استفاده میکنند باید محصول را پیش از اینکه در بازار مصرف عرضه کنند در گیاهپزشکیها و سازمانهای زیرمجموعه وزارت بهداشت بررسی شود و در صورتی که باقیمانده سموم نداشتند می توان محصولات آنها را برای مصرف در بازار عرضه کرد.
وی با بیان اینکه سال هاست این قانون مسکوت مانده است، گفت: اگر این قانون اجرایی میشد ما شاهد چنین اتفاقاتی در کشور نبودیم و مردم با خاطری آسوده تر محصولات را مصرف کنند.
به گفته عضو کمیسیون کشاورزی اتاق ایران، تولیدکنندگان چاره ای ندارند جز اینکه به سمت تولید محصولات سالم و ارگانیک برویم که در حد استانداردهای جهانی از سموم شیمیایی استفاده می کنند.
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با اشاره به بالا بودن پتانسیل تولید محصولات کشاورزی سالم، گفت: با تولید محصولات ارگانیک مصرفکننده داخلی بدون دغدغه این محصولات را مصرف می کند و از سوی دیگر نیز می توان به تصاحب بازارهای صادراتی بیشتر فکر کنیم؛ چارهای نداریم جز اینکه از تولید سنتی عبور و به سمت وسوی تولیدات ارگانیک برویم.
وی در پایان خاطر نشان کرد: در چند دهه گذشته سم و کود شیمیایی با پرداخت یارانه های بالا به تولیدکنندگان عرضه شد این در حالی است که دولت حمایتی برای تولید محصولات ارگانیک نکرده است از اینرو قیمت تولید این محصولات در کشور افزایش پیدا میکند و این چنین قدرت خرید این محصولات از سوی طیف وسیعی از مردم کاهش پیدا کرده است. به همین دلیل لازم است که دولت در این بخش ورود کند و از کشاورزان برای خرید این نوع سموم حمایت کند.
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای