آخرین خبرها:
شناسه خبر: 26553

راهی جز اجرای الگوی کشت برای استمرار کشاورزی نداریم

وزیر جهاد کشاورزی گفت: هیچ راهی به غیر از الگوی کشت برای استمرار کشاورزی بر اساس اقلیم ایران نداریم، این کشت فرا قوه‌ای و فرادستگاهی است و با همکاری هم

راهی جز اجرای الگوی کشت برای استمرار کشاورزی نداریم
وزیر جهاد کشاورزی گفت: هیچ راهی به غیر از الگوی کشت برای استمرار کشاورزی بر اساس اقلیم ایران نداریم، این کشت فرا قوه‌ای و فرادستگاهی است و با همکاری هم می‌توانیم از عهده آن برآییم.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از وزارت جهاد کشاورزی ، «سید جواد ساداتی‌نژاد» در نشست پیگیری اجرای الگوی کشت و کشت قراردادی افزود: تنظیم بازار محصولات کشاورزی سال گذشته به عهده وزارت جهاد کشاورزی گذاشته شد و پس از آن مردمی‌سازی یارانه‌ها را داشتیم، وزارت جهاد کشاورزی توانست به خوبی کشور را از این مراحل عبور دهد.
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: از هفتم اسفندماه ۱۴۰۰ و شروع بحران غذایی در دنیا، کشورها دچار ضعف، صف و کمبود شدند و ما به غیر از بحران جهانی، مردمی‌سازی یارانه‌ها را هم داشتیم که یک اصلاح بزرگ اقتصادی بود، اما هیچ صف و کمبودی در کشور رخ نداد که به خاطر زحمات کشاورزان و تلاش‌های همکاران ما در سراسر کشور بوده است.
بیشتر بخوانیم: زیان کشاورزان در نبود الگوی کشت
ساداتی نژاد گفت: دست تمام کشاورزان و دامداران را می‌بوسم که با وجود مشکلات بسیار پای تامین سفره مردم ایستادند.
وی با بیان اینکه هیچ راهی به غیر از الگوی کشت برای استمرار کشاورزی بر اساس اقلیم ایران نداریم، گفت: الگوی کشت در دنیا اجرا می‌شود و باید در ایران هم اجرایی شود که کار سخت و پیچیده‌ای است، این کشت فرا قوه‌ای و فرادستگاهی است و با همکاری هم می‌توانیم از عهده آن بربیاییم.
وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: در سال ۱۴۰۲ برای اولین بار یارانه الگوی کشت خواهیم داشت و به این منظور یک ردیف بودجه مستقل در نظر خواهیم گرفت که عوارض بر محصولات کشاورزی در ردیف یارانه الگوی کشت لحاظ خواهد شد.

اجرای الگوی کشت در ۶۰ درصد اراضی زراعی طی امسال اجرای الگوی کشت در ۶۰ درصد اراضی زراعی طی امسال

کشاورزی قراردادی و الگوی کشت در کنار هم هستند

وی با اشاره به این که کشاورزی قراردادی و الگوی کشت در کنار هم هستند، افزود: برای تامین مالی راهی به جز کشاورزی قراردادی نداریم، کشاورزی قراردادی باید توسط بخش خصوصی انجام شود، اما حرکت ابتدای آن توسط بخش دولتی انجام شد تا موانع آن برطرف شود؛ بانک کشاورزی باید از بخش خصوصی و صنایع تبدیلی حمایت کند تا آنها بتوانند با کشاورزان قرارداد منعقد کنند.
ساداتی نژاد با تاکید بر این که بدون کشاورزی قراردادی الگوی کشت در کشور اجرایی نمی‌شود، تصریح کرد: ۸۳ هزار میلیارد تومان خرید تضمینی گندم انجام داده‌ایم و برای اجرای کشاورزی قراردادی گندم به ۴۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم که در ابتدای امر با کوشش معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی ۱۵ هزار میلیارد تومان آن را آماده کرده‌ایم.
وی افزود: فرماندهی واحد تولید و بازار باعث رونق تولید در کشور شده است، به گفته رئیس جمهور «بزرگ‌ترین حمایت از مصرف‌کننده حمایت از تولیدکننده است» و در حال حاضر وزارت جهاد کشاورزی فرمانده هر دو بخش است که نتیجه آن را در پایداری تولید خواهیم دید.

باید خرید تضمینی گوشت مرغ و گوشت قرمز مازاد را به اتحادیه‌ها محول کنیم

مقام عالی وزارت با بیان اینکه تنظیم بازار به هوشمندی نیاز دارد و باید از اتحادیه‌ها در این امر کمک گرفته شود، گفت: باید خرید تضمینی گوشت مرغ و گوشت قرمز مازاد را به اتحادیه‌ها محول کنیم تا در زمان نیاز گوشت و مرغ را به بازار عرضه کنند و در صورت زیان ما به تفاوت آن توسط وزارت جهاد کشاورزی به اتحادیه‌ها پرداخت خواهد شد؛ همچنین تامین نقدینگی برای خرید گوشت و مرغ مازاد از طریق بانک کشاورزی و صندوق حمایت از بخش کشاورزی انجام خواهد شد.
وی افزود: زنجیره‌های تولید باید هوشمند شود تا بتوانیم بازار را رصد کنیم که در بحث مرغ در ۶ استان کار را شروع کرده‌ایم و بر اساس آن باید تمام استان‌ها زنجیره تولید خود را هوشمند کنند.
ساداتی نژاد در رابطه با صادرات و ارتباط با همسایگان در استان‌های مرزی گفت: باید صادرات به همسایگان در استان‌های مرزی انجام شود که در این رابطه از مراکز تحقیقاتی، دانشکده‌های کشاورزی و شرکت‌های دانش‌بنیان در استان‌ها کمک گرفته شود.
مقام عالی وزارت با بیان این که سنددار شدن اراضی از پارامترهای ارزیابی استان‌ها و شهرستان‌ها خواهد بود، باید به این امر سرعت دهیم، اظهار داشت: تا پایان سال ۱۴۰۲ رفع تداخلات اراضی باید به اتمام برسد و تا پایان دولت تمام اراضی کشاورزی صاحب سند شوند.
وی ادامه داد: ما دارای اتاق اصناف کشاورزی ایران هستیم و باید به آن توجه بیشتری شود، باید در استان‌ها از اتاق اصناف کشاورزی کمک گرفته شود، این بخش ابزار دست مدیر در حوزه بازار است؛ همچنین حضور اتحادیه‌ها در کنار روسای سازمان‌ها باعث اعتماد مردم به این بخش می‌شود.

الگوی کشت چه ثاتیری بر کشاورزی کشور خواهد داشت؟ الگوی کشت چه ثاتیری بر کشاورزی کشور خواهد داشت؟

اقدام مردمی برای تنظیم بازار مرغ قابل تقدیر بود

ساداتی نژاد تصریح کرد: اقدام مردمی برای تنظیم بازار مرغ قابل تقدیر بود، اولین بار بود که مردم برای حمایت از تولید صف تشکیل دادند که نشان از اعتماد مصرف‌کننده به تولیدکننده است؛ باید با این نگاه به بخش اتحادیه‌ها و اتاق اصناف توجه ویژه داشته باشیم.
وی با اشاره به این که باید اطلاعات بخش را به‌روز کنیم، گفت: رصدخانه کشاورزی باید بتواند به‌روز و دقیق از هر نقطه ایران اطلاعات و داده داشته باشد، تا اطلاعات ما کامل نباشد در حمایت از کشاورز دچار نقص خواهیم بود.
وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: برای ارزان‌سازی غذا راهی به جز بهره‌وری نداریم که توسط دانش و فناوری امکان‌پذیر است، به دستور رئیس جمهور باید سبزی و صیفی را از فضای باز به گلخانه ببریم که به این منظور ما به ۱۵۰ هزار هکتار گلخانه در کشور نیاز داریم که تولید را ۹۰ میلیون تن افزایش می‌دهد، در این زمینه به تسهیلات بیشتری نیازمند هستیم و باید بتوانیم آن را از طریق بخش خصوصی تامین کنیم.
ساداتی نژاد با تقدیر از عملکرد بانک کشاورزی عنوان کرد: بانک کشاورزی در سال ۱۴۰۱ برای تامین مالی خرید تضمینی گندم در ۲۴ ساعت ۱۵ هزار میلیارد تومان برای کشاورزان واریز کرد که یک انقلاب بزرگ در سال‌های اخیر بود.
وی ادامه داد: تولید علوفه را هم از فضای باز باید به مراتع کم‌بازده ببریم که ماموریت رئیس جمهور به وزارت جهاد کشاورزی است.
مقام عالی وزارت با بیان این که یکی دیگر از ماموریت‌های ما تولید سالنی گوشت قرمز است، گفت: باید تولید گوشت از سنتی به صنعتی تبدیل شود، باید پرواربندی دام سبک ۹۰ روزه را پیش بگیریم که به اصلاح نژاد دام و تغذیه مناسب برای تولید ۹۰ روزه دام نیازمند هستیم.
وی افزود: در مدیریت با خلاقیت و نوآوری اقدام کنید و اهداف را با کمک اتحادیه‌ها و تشکل‌ها پیش ببرید.
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای