آخرین خبرها:
شناسه خبر: 15637

صنعت لبنیات فارس با 40 کارخانه تعطیل

اکنون از ۵۱ کارخانه صنعت لبنیات در فارس، فقط ۱۱ کارخانه سرپا هستند و مابقی به طور کامل تعطیل شده اند.

صنعت لبنیات فارس با 40 کارخانه تعطیل

تعطیلی کارخانه‌ها و کاهش خرید لبنیات در بین مردم

استخوان مردم زیر بار کاهش درآمدها و گرانی سرسام آور قیمت لبنیات در حال شکستن است و همزمان با آن صدای خرد شدن استخوان صنعت لبنیات فارس با 40 کارخانه تعطیل هم به گوش می رسد، اکنون از ۵۱ کارخانه لبنی در فارس، فقط ۱۱ کارخانه سرپا هستند و مابقی به طور کامل تعطیل شده اند .

مزرعه سبز : بررسی ها نشان می دهد از ۵۱ کارخانه لبنی فعال فارس تنها ۱۱ کارخانه سرپا هستند که البته آنها هم لرزان، افتان و خیزان به فعالیت خود ادامه می دهند، هیچ یک از کارخانجات به زعم ما فعال و به زعم آمار و ارقام نیمه باز و نیمه تعطیل با تمام ظرفیت خود کار نمی کنند.

این وضعیت نشان می دهد حدود ۲۰ درصد از کارخانه های لبنی استان کشاورز خیز فارس سرپا هستند، کارخانجاتی که هم چرخ تزریق کلسیم به بدن مردم آن استان را می چرخاندند و هم چرخ زندگی صدها کارگر را! این درحالیست که با تعطیلی این کارخانه ها از یک سو کارگران از کار بیکار شده اند و از سوی دیگر نشاندهنده کاهش خرید لبنیات در بین اقشار جامعه است و این وضعیت وقتی اسفناک تر می شود که به گواه آمار و اعداد بخش عمده ای از هزینه مردم صرف دوا و درمانشان می شود.

این خرد شدن استخوان مردم نه تنها هزینه های مردم را زیاد می کند بلکه در آینده با جمعیتی روبه رو هستیم که به دلیل فقر کلسیم با بیماری دست و پنجه نرم می کنند.

صنایع لبنی فارس در کما

مدیرعامل شرکت تعاونی شیر و فرآورده‌های لبنی فارس گفت: از ۵۱ کارخانه لبنی در فارس، فقط ۱۱ کارخانه سرپا هستند و مابقی به طور کامل تعطیل شده اند.

ابراهیم معتمدی با تاکید بر اینکه حمایت از مصرف کنندگان و اقشار ضعیف جامعه است، افزود: انتظار می رود دولت به وضعیت اسفبار کارخانجات لبنی به دلیل کاهش شدید مصرف فرآورده های لبنی رسیدگی کند و اجازه ندهد از یک طرف بیش از این کارخانجات به خاک سیاه نشسته و از طرف دیگر سلامت مردم هر روز بیشتر از قبل تحلیل برود.

وی اظهار کرد: از ۵۱ کارخانه لبنی در فارس، فقط ۱۱ کارخانه سرپا هستند و مابقی به طور کامل تعطیل شده اند.

مدیرعامل شرکت تعاونی شیر و فرآورده‌های لبنی فارس این امر را ناشی از نبود بازار فروش محصولات لبنی دانست و بیان کرد: تورم شدید حاکم بر جامعه باعث شده مردم توان خرید لبنیات نداشته باشند در حالیکه معضل مذکور سلامت آنها را شدیدا تحت تاثیر قرار می دهد.

معتمدی گفت: آنقدر مصرف لبنیات پایین آمده که همین چند کارخانه باقیمانده هم با تمام توان خود فعال نیستند و بخشی از شیر خام تحویلی به کارخانجات در سه واحد لبنی استان تبدیل به شیر خشک شده و صادر می شود.

مدیرعامل شرکت تعاونی شیر و فرآورده‌های لبنی فارس اظهار کرد: بارها و بارها از دولت های مختلف درخواست تخصیص یارانه به فرآورده های لبنی همچون گذشته کردیم اما متاسفانه نتیجه ای نگرفتیم که امیدوارم دولت سیزدهم در این خصوص تصمیم گیری عاجلی کند و به حمایت از تولید کننده و مصرف کننده توام با یکدیگر بپردازد./ بازار

دیدگاه تان را بنویسید

 • ماندانا پاسخ به نظر

  خودشون که از این صنایع فقط می خوان که قسط وام ها رو بدن وگرنه ورشکستگی صنایع به هیچ … مربوط نمیشه مهم این که کسی به … و … چپ نگاه نکنه

  • صدف

   با سلام ماندای عزیز
   همواره صنعت پایه های توسعه به ویژه توسعه پایدار را تشکیل می دهد، اما زمانی که کارآفرینان و افرادی که ارزش افزوده تولید می کنند صرفا همچون گاو شیرده برای دولت تصور شوند و منافع ملی، امنیت غذایی، اشتغال پایدار و تولید ثروت ملی در رتبه های بعدی قرار گیرد ورشکسگی کمترین ضرری است که دامن صنایع تبدیلی را می گیرد.
   خواهشمند است در این زمینه با نظر و تجربیات خود مقاله، گزارش و تحلیلی بنویسید تا در این خبرگزاری منعکس شود. خاطرنشان می شود در صورت صلاح دید با نام خودتان یا اینکه با نام مستعار و امضای محفوظ منتشر خواهد شد

چندرسانه‌ای