آخرین خبرها:
شناسه خبر: 45186

رودخانه‌های سرخ به کجا جریان دارند؟!

فرآوری خون حاصل از کشتارگاه‌ها

یکی از محصولات جانبی کشتارگاه فاضلاب‌ها (مواد زائد مایع) است. در کشور استرالیا مانند بسیاری از دیگر کشورها، کشتارگاه‌ها از مقدار زیادی آب شیرین و مواد شیمیایی برای تمیز کردن گوشت و تأسیسات استفاده می‌کنند اما این فاضلاب‌های صنعتی قبل از دفع ایمن، مورد تصفیه قرار می‌گیرند.

فرآوری خون حاصل از کشتارگاه‌ها

به گزارش اخبار سبز کشاورزی؛ خون حتی بعد از خارج شدن از کشتارگاه‎ها، همچنان ماده‌ای حیات‌بخش است. بعد از اینکه خون از زهکشی‌های کف کشتارگاه روان شد، در مخازن غول‌پیکری جمع می‌شود. این محصول زرشکی‌رنگ فقط برای مدت کوتاهی به این صورت نگهداری می‌شود؛ زیرا خیلی زود بوی نامطبوعی از خود تولید می‌کند.

این خون به تأسیسات و تصفیه‌خانه‌های ویژه‌ای برده شده و از آن برای تولید محصولات متنوع و بعضی مواد مغذی استفاده می‌شود.

تولید سوسیس و ... از فرآورده‌های خونی

برخی تولیدکنندگان مواد غذایی از آن برای تهیه سوسیس خون یا “پودینگ سیاه” که مصارف انسانی دارد، استفاده می‎کنند.

از مواد شیمیایی موجود در خون نیز برای تهیه “کوکی” استفاده می‌شود که برای غنی‎سازی مواد غذایی با «عنصر آهن» است. گاهی نیز در کیک جایگزین سفیده تخم‌مرغ می‎شود.

نقش فرآورده‌های خونی در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی

مواد حاصل از تصفیه فاضلاب‌های کشتارگاهی، مصارف زیادی نیز در کشاورزی و دامپروری دارند و برای خوراک دام‌ها و همچنین تهیه کودهای گیاهی از آن‌ها استفاده می‌گردد.

خون حیوانات کشتار شده در کشتارگاه‌ها، استفاده‎های زیادی در پزشکی نیز دارد. خون گاو سرشار از “ترومبین” است که به درمان زخم کمک می‌کند. همچنین به‌عنوان یک ماده منعقدکننده، پیوندهای پوستی را حفظ می‌نماید.

خون، ماده زندگی است که در رگ‌های حیوانات و انسان‌ها جریان دارد. به‌خاطر نوآوری‌هایی که در علم شیمی و مهندسی صورت گرفته است، خون‌های کشتارگاهی دیگر وارد زباله و محیط‌زیست نمی‌شوند تا آن را آلوده کنند. در عوض، یک بار دیگر در زندگی جریان می‌یابند و باعث تولید بیشتر در هر سطح از زنجیره غذایی، از گیاهان گرفته تا حیوانات و انسان می‌شود و به همین دلیل است که می‌توان آن را مهم‌ترین محصول جانبی کشتارگاه‌ها نامید.

منبع : The Earth Awards

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای