آخرین خبرها:
شناسه خبر: 43814

کاشت یک میلیارد درخت در گرو مدیریت آب

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: برای اجرای طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت، سالانه به ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب نیاز است

کاشت یک میلیارد درخت در گرو مدیریت آب
رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: برای اجرای طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت، سالانه به ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب نیاز است که با وجود کاهش بارندگی در کشور، نیازمند مدیریت و حکمرانی آب حاصل از بارش‌ها هستیم.
اخبار سبز کشاورزی ؛ عباسعلی نوبخت، معاون وزیر جهاد کشاورزی در دیدار و گفت و گو با امام جمعه قم، با اشاره به طرح نهضت مردمی کاشت یک میلیارد درخت در بازه زمانی ۴ ساله گفت: برای کاشت و نگهداری از یک میلیارد درخت سالانه به ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب نیاز داریم.
وی اظهار کرد: اگرچه کشور با کاهش باران مواجه است ولی آب حاصل از بارندگی ۱۲۰ میلیارد مترمکعب است که نیازمند مدیریت و حکمرانی است و با این طرح می‌توان کاشت یک میلیارد درخت در ۴ سال را محقق کرد.
نوبخت با اشاره به این که یک میلیارد درخت، ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب نیاز دارد، افزود: کاشت یک میلیارد درخت می‌تواند بسیاری از مشکلات زیست محیطی را رفع کند.
وی تاکید کرد که علما، مراجع و حوزه‌های علمیه در عرصه فرهنگ‌سازی برای غرس نهال نقش موثری خواهند داشت.
رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با اشاره به این که در منابع طبیعی بیش از ۲۵۰ میلیون نهال تولید کرده‌ایم، بیان کرد: امیدواریم طبق فرمایشات مقام معظم رهبری بتوانیم سالانه ۲۵۰ میلیون نهال کشت کنیم تا در بازه زمانی ۴ ساله نهضت مردمی کاشت یک میلیارد درخت محقق شود.
وی با بیان این که در ادیان مختلف به درختکاری بسیار سفارش شده، اظهار داشت: در دین اسلام نیز علاوه بر آیاتی که در قرآن کریم آمده، احادیث و روایات متعددی پیرامون درخت و کاشت درخت وجود دارد.
نوبخت، حفظ، نگهداری و توسعه پوشش گیاهی در هر کشور را تامین کننده امنیت زیستی و غذایی یک کشور برشمرد و با اشاره به این که درخت به عنوان چتر سبز مهربانی خداوند می‌تواند وحدت آفرین باشد، بیان کرد: امنیت زیستی می‌تواند حلقه واسطه امنیت غذایی و نظامی در کشور باشد.
معاون وزیر جهادکشاورزی با بیان این که ریزگردها در برخی از شهرها مردم را آزار می‌دهد، عنوان کرد: اگر با کمک مردم نهال‌هایی برای مقابله با بیابان‌زایی کشت شود، گام موثری در کاهش ریزگردها برداشته‌ایم.
وی با اشاره به اینکه ایران از ساختار نیروی انسانی قوی برای تولید نهال برخوردار است، یادآور شد: در دهه‌های گذشته برخی به دنبال ایجاد ناامیدی در مردم بودند.

برخورد شدید با تخریب کنندگان طبیعت

امام جمعه شهر قم نیز در این دیدار اظهار کرد: آنچه که به عنوان صنعت درحال رشد است نباید به طبیعتی که خداوند در اختیار ما قرار داده است، آسیبی وارد کند.
آیت‌الله سیدمحمد سعیدی تولیت حرم مطهر بانوی کرامت حضرت فاطمه معصومه (س) با اشاره به این که زندگی ما به طبیعت گره خورده است، مطرح کرد: خداوند از درون تنگناهایی که برای بشر قرار داده است به مردم تذکر و پیام می‌دهد.
امام جمعه قم با بیان این که یکی از این پیام‌ها این است که راه برون‌رفت برای تمام مشکلات وجود دارد، عنوان کرد: علاوه‌ بر زمینه‌سازی برای کاشت درخت، باید برخورد شدیدی با افرادی که به طبیعت آسیب می‌زنند، صورت گیرد. / پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای