آخرین خبرها:
شناسه خبر: 16123

کشاورزی با کمک ربات‌های هوشمند

کشاورزی اگر چه امنیت غذایی جمعیت جهان را تامین می‌کند اما در گرمایش جهانی و تغییر اقلیم نیز نقش دارد.

کشاورزی با کمک ربات‌های هوشمند
مزرعه سبز : کشاورزی اگر چه امنیت غذایی جمعیت جهان را تامین می‌کند اما در گرمایش جهانی و تغییر اقلیم نیز نقش دارد. در حال حاضر تولیدات گیاهی حدود 70درصد آب‌ شیرین کره زمین را مصرف می‌کنند و باعث انتشار یک‌سوم گازهای گلخانه‌ای می‌شوند.
این درحالی است که روش‌های کشاورزی طی سال‌های اخیر دچار تحول شده و در حال حرکت به ‌سمت کشاورزی در فضاهای بسته و محیط‌های کنترل شده است. اکنون دیگر کشاورزان به روش‌های سنتی کشت نمی‌کنند و اشکال جدیدی از فناوری وارد این عرضه شده و شرکت‌های جدیدی در حال ابداع و انجام روش‌های نوین کشاورزی هستند.

ربات‌های هوشمند و خودکنترل

به عنوان مثال گروور (Grower) و فیل (phil) را در نظر بگیرید؛ آنها دو ربات خودکنترل یا بهتر است بگوییم کشاورزان نسل آینده هستند که در iron ox که یک شرکت استارتاپ کشاورزی و مبتنی بر فناوری دره سیلیکون 6 می‌باشد، طراحی و ساخته شده‌اند.
آنها محصولات را در محیط‌های گلخانه‌ای، با نور طبیعی و با هدف تمرکززدایی کشاورزی و پرورش گیاهان در نزدیک محل سکونت مصرف‌کنندگان و در شرایط کشاورزی پایدار پرورش می‌دهند. [یعنی شرایطی ایجاد می‌کنند که در هر مکانی امکان پرورش محصولات وجود داشته باشد. شرایطی مانند «گراس چمبر» (growth chamber)، اتاقک‎های رشد و …]

متفاوت با روش های سنتی

براندون الکساندر، مدیرعامل iron ox، در این باره می‌گوید: ربات‌های مختلفی در اختیار داریم که از گیاهان مراقبت می‌کنند؛ مثلا آنها را کنترل، بررسی و مسائل و مشکلات آنها را مانیتور و رصد می‌کنند و همچنین مقدار آب و مواد غذایی را که در اختیار آنها قرار می‌گیرد، تنظیم می‌کنند.
روش iron ox در تضاد با روشی است که الکساندر آن را «اسپری و دعا خواندن» می‌نامد (منظور او روش‌های سنتی کشاورزی است). روش اسپری و دعا خواندن روشی است که در تگزاس و در مزارع محل زندگی الکساندر انجام می‌شود و در این روش مواد شیمیایی بیشتر، برای برداشت محصول بیشتر استفاده می‌شود اما به قیمت از دست دادن کیفیت محصولات.

کشاورزی با کمک ربات‌های هوشمند کشاورزی با کمک ربات‌های هوشمند

مزیت محیط های کنترل شده

کشاورزی و پرورش گیاهان در محیط‌های کنترل شده به کشاورزان اجازه می‌دهد تا هر گیاهی را در هر زمان و مکان و در هر شرایط آب و هوایی پرورش دهند و حتی تغییرات آب و هوایی روی آن بی‌اثر است.
در این روش، همچنین از کشت هیدروپونیک استفاده می‌شود که مبتنی‌ بر پرورش گیاه بدون استفاده از خاک است و در آن مواد غذایی و آب مستقیم به ریشه‌ها می‌رسد؛ اما در مزرعه «اسپری و دعا کردن» مقدار زیادی از آب کشاورزی هدر می‌رود؛ به طوری که اگر 70درصد آب‌های شیرین برای کشاورزی استفاده شود، فقط 10درصد آن واقعا به گیاه می‌رسد و بقیه هرز می‌رود.
Iron ox روش کشاورزی خود را با «کشت عمودی» که یکی از انواع دیگر تکنولوژی کشاورزی برای محدود کردن گازهای گلخانه‌ای در یک فضای کوچک است، متفاوت می‌داند؛ در حالی که قطعا برای کشاورزی در یک فضای پاک بین روش‌های مختلف رقابت وجود دارد و الکساندر نیز از آن استقبال می‌کند.
او می افزاید: رک و پوست کنده بگویم که با وجود همه سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در کشاورزی گلخانه‌ای و محیط‌های کنترل شده؛ اما اقدامات انجام شده مانند یک قطره در سطل آب است؛ در حالی که پتاسیل توسعه در این زمینه بسیار بالاست.
Iron ox در ایالت تگزاش در حال گسترش است و به خرده‌فروشی‌هایی مانند «Whole Food» و همچنین به رستوران‌های محلی فروخته می‌شود و الکساندر می‌گوید که تولیدات این شرکت در 18ماه آینده حدود 100برابر خواهد شد.
این شرکت (استارتاپی) توسط بیل گیتس و شرکت‌های
Breakthrough Energy Ventures, Crosslink Ventures, R7 Partners, Eniac Ventures, Pathbreaker and i/o Ventures and Amplify Ventures.
حمایت می‌شوند که تاکنون 98 میلیون دلار در این بخش سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
ترجمه: حسین کاظمی، روزنامه نگار و کارشناس کشاورزی
منبع: CNBC
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای