تولید برنج به ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تن می‌رسد

0
دبیر انجمن تولید برنج گفت: برآوردها حاکی از آن است که تولید برنج با احتساب رتون و دوباره کشت به ۲ میلیون و ۲۵۰ هزارتن برسد.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از مهر؛ جمیل علی‌زاده شایق گفت: با توجه به شرایط مساعد بارش در استان های شمالی، خشکسالی در جنوب، غرب و شرق کشور اثری بر میزان تولید نداشته اس
ت.به گفته او، امسال کشاورزان اشتباه یا درست از دوباره کشت استقبال کردند به طوریکه کشت اول در اسفند انجام دادند، هر چند زمان مناسبی برای کشت نیست. اما برخی کشاورزان بدلیل شرایط مساعد جوی و نبود بارندگی اقدام به این کار کردند.
علی‌زاده شایق می گوید: برآوردها حاکی از آن است که تولید برنج با احتساب کشت رتون و دوباره کشت به ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تن برسد. اما سوال اینجاست که چرا طی سال های اخیر جهشی در تولید برنج نداشتیم؟ درحالیکه وزارت جهاد شعار خودکفایی برنج را می دهد.
دبیرانجمن تولید برنج ادامه داد: بنابر آمار نیاز سالانه برنج در کشور ۳ میلیون تن است که با درنظرگرفتن شرایط خشکسالی و کم آبی هیچ گاه نمی توانیم ۱۰۰ درصد نیاز کشور را در داخل تامین کنیم. کمااینکه با نگاه به آمار ۱۰ ساله گذشته می بینیم که تولید برنج تفاوت چندانی نداشته است.
او درباره بازار برنج در استان های شمالی گفت: در مهر و آبان کشاورزان تصمیم‌گرفتند که با تاخیر در توزیع شالی، قیمت را افزایش دهند، به همین خاطر عده ای شالی ها را نگهداری کردند تا به بازار دیرتر عرضه کنند، اما دلالان با هوشیاری تمام نگذاشتند قیمت در بازار افزایش یابد. همچنین وزارت جهاد با قانون ممنوعیت واردات در فصل برداشت را دور زد که در نهایت به سبب واردات در طول سال، کسری در بازار ایجاد نشد.
مقاله قبلیرکود در بخش اقتصادی تعاون
مقاله بعدیبرای توسعه آبزی‌پروری ملاحظات آن را در نظر داشته باشیم

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید