خنده یک نیاز اجتماعی

0
خنده یک امر اجتماعی است و همانند عواطف اجتماعی باید علتی و مقصودی داشته باشد، ما کم و بیش با واژگانی مانند مزاح،‌ مطالبه،‌ مضحکه،‌ بذله،‌ لطیفه، جوک‌، کمدی‌، کاریکاتور، کمیک، هجو و… آشنا هستیم.
اخبار سبز کشاورزی؛ قربانعلی تنگ شیر، استاد دانشگاه| تمامی این موارد به نوعی خاص از تجربه و رابطه ما با رویدادها واقعیت یا به‌طور کلی به چیزهایی اطلاق می‌شود که سرشتی عمیقاً انسانی و عاطفی داشته و حاصل کنش ذوقی ما در رفتارها و کردارهای ماست که به جامعه و اجتماع باز می‌گردد.

خنده یک نیاز اجتماعی

این‌ها به حالت انسانی و روحیات ذوقی هر فرد نیز بستگی دارد که در چه جریانی و در چه متنی قرار دارد و چگونه رویدادها واقعیت‌ها را برملا می‌کند.

چرامی‌خندیم؟ به چه می‌خندیم؟

ما به دلایل زیادی می‌خندیم و اغلب دلیل قانع‌کننده برای خودمان داریم، اما اینکه چرا می‌خندیم و به چه می‌خندیم خود دلیل جدی نمی‌خواهد ما به جوک‌های مختلف اعم از قومیتی و جنسیتی می‌خندیم از خواندن طنزها و فکاهی‌ها خنده سر می‌دهیم، با دیدن کمیک استریپ‌ها خنده‌مان می‌گیرد.
حتی اگه کسی روی برف زمین بخورد می‌خندیم، خنده یک فرایند و کنش اجتماعی است؛ اگرچه گاهی خنده هم سر نمی‌دهیم، اما لبخندی بر لب داریم.
اما به‌راستی خنده در برابر غم و افسردگی است؟ ما خنده را به‌مثابه سودمندی می‌دانیم، در حالی‌که غم نشانه ضرر و خسران است؛ پس خنده نیز مانند بسیاری از چیزهای دیگر در دنیای ما امری دوگانه است هم مانند جنگ و صلح بهار و زمستان جوانی و پیری مرگ و حیات.
خنده جز در عالم انسانی وجود ندارد، یعنی نه فقط تنها انسان است که می‌خندد بلکه تنها انسان است که می‌خنداند و انسان حیوانی مضحک شناخته می‌شود.
خنده انسانی حرکت نمایش‌گونه و به‌عبارتی کمیک است؛ در حالی که عده‌ای خنده را عمل انسانی می‌دانند، چراکه زندگی آدمی با تکرار ناسازگار است حرکت اگر مکرر و خودکار باشد دیگر حرکت زندگی انسان نیست، بلکه حرکت ماشین است‌ و ماشینی خندیدن مطلوب جامعه نیست.

لطیفه‌ها براساس واقعیت اجتماعی بنا می‌شوند

خندیدن به افراد ناسازگار جامعه مفید نخواهد بود و جواب نمی‌دهد‌ شاید بتوان گفت در جواب رفتارهای اخلاقی نامربوط وحتی عیبی خنده‌آور،‌ خندیدن یک تنبیه ضعیف است؛ اما لطیفه‌ها براساس واقعیت اجتماعی بنا می‌شوند و دارای اهمیت فرهنگی نیز هستند، شوخی یعنی عبور از خط خنده، لطیفه‌گویی رفتاری جهانی است.
سبک و محتوای لطیفه با توجه به فرهنگ ملل متفاوت و طرز بیان آن نیز خود یک هنر ارتباطی در خنداندن مردم است که باید به این پنج امر مهم توجه کرد.
جامعیت، سلسله مراتب،‌ پرخاشگری، غیریت و نیاز به خوشی و… بیانگر آن است که با شوخی تغییر فرهنگ عوض می‌شود. خنداندن مردم به مراتب سخت‌تر از گریاندن آنهاست و خندیدن راهی است برای کاهش و تحمل دشواری‌های فرهنگی و اجتماعی جامعه که ریشه در ناخودآگاه جمعی ما دارد.
پس بیاییم همدیگر را بخندانیم
مطلب قبلیسهم 14 درصدی کالاهای ایرانی از بازار عراق
مطلب بعدیسالانه به ۵۲ هزار دستگاه تراکتور جدید نیاز داریم

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید