دام مازاد چالش بزرگ مراتع کشور

0
رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران گفت: در حال حاضر 30 درصد دام سبک کشور توسط عشایر کشور تولید می‌شود و اگر دام مازاد از مرتع خارج نشود، سال آینده وضعیت مراتع وخیم‌تر می‌شود.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از فارس، ارسلان قاسمی اظهار کرد: با توجه به خشکسالی‌های پیش‌آمده و وجود دام مازاد در مراتع، براساس بند «س» تبصره 6 قانون بودجه 1401 صادرات دام زنده و غیرمولد با اخذ عوارض آزاد اعلام شده است و تنها شرط در این تبصره، غیرمولد بودن دام است.
وی گفت: امروز به خاطر خشکسالی و کمبود علوفه و گرانی آن حدود 2 میلیون رأس دام سبک آماده عرضه به بازار و 300 هزار رأس دام سنگین آماده به بازار روی دست دامداران مانده است.

9 استان کشور درگیر خشکسالی هستند

به گفته رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران در حالی که وزارت جهاد کشاورزی می‌گوید سرانه مصرف گوشت قرمز 10 کیلوگرم است، اما مرکز آمار می‌‌گوید این رقم کمتر از 6 کیلوگرم است و درحال حاضر 9 استان کشور درگیر خشکسالی هستند و دام‌ها در معرض تلف شدن قرار دارند.

افزایش هزینه تولید دام

قاسمی اضافه کرد: افزایش هزینه تولید دام از قبیل افزایش 57 درصدی دستمزد، 35 درصدی حمل و نقل و حدود 5 برابری قیمت نهاده‌ها موجب شده است بسیاری از دامداران دام‌های غیرمولد خود را برای فروش عرضه کنند، بهترین راه، اجازه صادرات برای دام زنده است که هم برای دولت درآمد دارد و هم جلوی قاچاق دام به کشورهای منطقه را می‌گیرد.

دامدار مجبور به عرضه دام خود به کشتارگاه است

وی در مورد اینکه اگر اجازه صادرات دام داده شود آیا مشکلی برای ذخایر ژنتیکی ایجاد نمی‌شود؟ گفت: قانون گفته است دام زنده غیرمولد می‌تواند صادر شود، بنابراین ذخایر ژنتیک مشکلی پیدا نمی‌‌کند. از طرفی در حال حاضر در برخی فروشگاه ها گوشت میش به جای گوشت بره عرضه می‌شود چون دامدار به خاطر گرانی علوفه و خشکسالی مجبور به عرضه دام خود به کشتارگاه است.
رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران اظهار داشت: سال قبل حدود 40 هزار رأس دام زنده صادر شد و برخی از مسئولان گفتند این صادرات عامل افزایش قیمت گوشت در داخل کشور شده است، در حالی که طبق برخی آمارها در همان سال یک‌میلیون رأس به صورت قاچاق به کشورهای همسایه صادر شد و وقتی خبر رسید که یک لنج حامل دام‌های قاچاق غرق شده است، همه متوجه مسئله قاچاق شدند. حال سؤال ما این است که چرا اجازه صادرات رسمی داده نمی‌شود تا تعادل بازار حفظ شود؟
قاسمی افزود:‌طبق قانون عوارض صادرات هر رأس گوسفند 53 هزار و 700 تومان و عوارض صادرات دام سنگین به ازای هر کیلوگرم، 15 هزار تومان است.
رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران بیان کرد: به دلیل بروز خشکسالی، علوفه در مراتع کمیاب است. در حال حاضر 30 درصد دام سبک توسط عشایر کشور تولید می‌شود و اگر دام مازاد از مرتع خارج نشود، سال آینده وضعیت مراتع وخیم‌تر می‌شود.
مقاله قبلیرد پای منفی کربن در کشت حفاظتی پنبه
مقاله بعدیباز هم بدقولی طالبان؟!

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید