مصرف روغن در کشور باید مدیریت شود

0

۹۰ درصد دانه‌های روغنی را وارد می‌کنیم

دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران گفت: نمی‌خواهم به بحث کمبود روغن در کشور دامن بزنم اما باید بگویم مصرف روغن در کشور باید مدیریت شده و هدفمند صورت بگیرد.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از ایلنا، امیرهوشنگ بیرشک با اشاره به افزایش نرخ روغن خام و دانه‌های روغنی در بازارهای جهانی، گفت: جنگ روسیه و اوکراین، فرآیند صادرات روغن خام و دانه‌های روغنی از اوکراین به دیگر کشورها را مختل کرده است.

روسیه و اوکراین سهم قابل توجهی در تامین مواد اولیه روغن خام در جهان دارند

وی با بیان اینکه روسیه و اوکراین سهم قابل توجهی در تامین مواد اولیه روغن خام در جهان دارند، افزود: در حال حاضر چالش تامین دانه‌های روغنی مختص ما نیست و جهان با آن درگیر است اما وزارت کشاورزی در این زمینه در حال انجام اقداماتی است که امیدواریم نتیجه‌بخش باشد.

ثابت ماندن قیمت انواع روغن نباتی در سال جدید

این فعال اقتصادی با اشاره به ثابت ماندن قیمت انواع روغن نباتی در سال جدید، خاطر نشان کرد: در سال جدید هنوز سیاست‌ها در زمینه تخصیص یا عدم تخصیص ارز 4200 تومانی مشخص نشده است. دولت هنوز برای بخش خصوصی روشن نکرده است که این ارز به واردکنندگان کالای اساسی داده می‌شود یا آن را متوقف می‌کند؛ تا این مولفه‌ها روشن نشود بخش خصوصی سردرگم است چراکه نمی‌توان پایه‌های تولید را بر اساس شنیده‌ها استوار کرد.

ابلاغیه حذف ارز 4200 تومانی به تولیدکنندگان ابلاغ نشده است

به گفته بیرشک؛ رئیس‌جمهور در سخنرانی‌هایی خود به این نکته اشاره می‌کنند که ارز 4200 تومانی در سال جاری حذف خواهد شد اما سازوکار آن را مشخص نمی‌کنند و هنوز ابلاغیه مکتوب در زمینه حذف ارز 4200 تومانی به تولیدکنندگان ابلاغ نشده است.
دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران در پاسخ به این پرسش که بسیاری از واحدهای تولیدکننده کنسروهای گوشتی و غیرگوشتی از کمبود روغن در فرآیند تولید شکایت و گله دارند آیا می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که کشور با چالش کمبود روغن مواجه است؟ گفت: تامین روغن بعد از جنگ روسیه و اوکراین به یک چالش بزرگ در دنیا تبدیل شده است ما نیز از این اصل مستثنی نیستیم. تامین روغن خام برای کارخانجات تولید روغن و روغن تسویه شده برای سایر کارخانجاتی که روغن به عنوان مواد اولیه تولید آنها محسوب می‌شود موضوعی است که ما نیز در کشور با مواجه هستیم.

خودکفایی دانه‌هایی روغنی

بیرشک با اشاره به تلاش‌ها در زمینه خودکفایی دانه‌هایی روغنی، تصریح کرد: بخش‌خصوصی با دولت همکاری‌های لازم را برای کاهش ضریب وابستگی به واردات روغن انجام می‌دهم. 85 تا 90 درصد روغن خام و دانه‌‌های روغنی وارد کشور می‌شود که از آنها انواع روغن‌استحصال می‌شود؛ سال گذشته بالغ بر 2 میلیون و 200 هزار تن انواع روغن در کشور تولید و مصرف شد.

مقاله قبلیبی‌رغبتی دلالان برای خرید گندم
مقاله بعدیقیمت ماهی در ماه رمضان کاهش یافت

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید