سنگینی مشکلات بر دوش تولیدکنندگان صنعت آبمیوه

0
سنگینی مشکلات بر دوش تولیدکنندگان صنعت آبمیوه

از تجربیات مدیران صنعت آبمیوه و کنسانتره استفاده شود

اخبار سبز کشاورزی؛ صنعت تولید آبمیوه در ایران پیشرفت‌های بسیار خوبی در سال‌های اخیر داشته و کیفیت بالای محصولات تولیدی، امکان صادرات را برای این صنعت فراهم کرده است؛ اما امروز از همه توان و ظرفیت این صنعت استفاده نمی‌شود و این صنعت با مشکلاتی دست‌وپنجه نرم می‌کند. در این راستا با دکتر مهرداد شمس مولوی، عضو انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبمیوه و کنسانتره ایران گفتگویی داشتیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

در حال حاضر میزان مصرف آبمیوه در ایران چقدر است؟ و این میزان چه تفاوتی با سایر کشورها دارد؟

در حال حاضر سرانه مصرف آبمیوه کشور حدود ۱۰ لیتر تخمین زده می‌شود که البته این میزان به‌عنوان مثال در کشور آلمان حدود ۴۰ لیتر است.

صنعت آبمیوه در شمار صنایعی است که بخش خصوصی در آن بسیار فعال است. پیشنهاد شما برای افزایش جذب سرمایه بخش خصوصی در این صنعت چیست؟

پیشنهادات برای افزایش جذب سرمایه‌گذاری در صنعت آبمیوه و کنسانتره و به‌طور کل صنایع غذایی بسیار است، ولی اهم پیشنهادات ما برای افزایش جذب سرمایه بخش خصوصی عبارت است از: حمایت بیشتر دولت در زمینه اختصاص یارانه برای تهیه مواد اولیه، حقوق و دستمزدها، هزینه‌های تامین اجتماعی، هزینه‌های سوخت، آب و برق واحدها، افزایش مشوق‌های صادراتی و مشوق‌های واحدهای نمونه کشور و همچنین حذف بخشنامه‌های ناگهانی و رایزنی با انجمن آبمیوه و کنسانتره کشور و مدیران واحدها در خصوص سیاست‌گذاری‌های این صنعت.

صنعت آبمیوه در افزایش صادرات و کمک به صنعت کشاورزی چه میزان تاثیرگذار است؟

صنعت آبمیوه و کنسانتره از جمله صنایع تبدیلی است که با ایجاد ارزش افزوده باعث جلوگیری از هدر رفتن میوه و ایجاد اشتغال و صادرات و ارزآوری می‌گردد، به‌عنوان مثال یک بشکه کنسانتره انار در حدود ۱۲ بشکه نفت ارزآوری دارد و همچنین نیاز جامعه به انواع ویتامین‌ها را در شرایط گرانی میوه فراهم می‌آورد.

اکنون شاهدیم تحریم‌‌های اقتصادی بسیاری از صنایع کشور را با مشکل مواجه کرده است. آیا صنعت آبمیوه هم از تحریم‌ها تاثیر گرفته؟

این‌ صنعت هم همانند بسیاری از صنایع تحت تاثیر تحریم ها قرار گرفت، از جمله شرایط سخت نقل و انتقال ارز و عدم همکاری بانک‌های خارجی در گشایش اعتبار اسنادی و همچنین تامین قطعات ماشین‌آلات که همه این مشکلات بر دوش تولیدکننده سنگینی می‌کند.

اگر بخواهید دورنمایی از وضعیت صنعت آبمیوه و کنساتره ترسیم کنید، وضعیت این صنعت را در کشور چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در مورد دورنمای این صنعت می‌توان گفت که در حال حاضر متاسفانه بسیاری از واحدها به ناچار تعطیل شده‌اند و انتظار می‌رود نهادهای دست‌اندرکار در سیاست‌گذاری‌های خود حتما رایزنی و ارتباط مستحکم‌تری با انجمن آبمیوه و کنسانتره کشور و مدیران واحدها داشته باشند تا از تجربیات گرانقدر این مدیران استفاده شود و صنعت دچار موازی‌کاری و سردرگمی نشود.
به عنوان نمونه اینکه یک سازمان یک بخشنامه صادر و نهاد و سازمانی دیگر درمورد همان موضوع بخشنامه‌ای متفاوت ابلاغ می‌نماید که این امر نه تنها موجب سردرگمی و اتلاف وقت و فصل تولید می‌شود، بلکه واحد تولیدی متحمل ضرر زیان بسیار و نهایتا منجر به تعطیلی و بیکاری کارمندان می‌شود.
نمونه دیگر اینکه، تمامی واحدهای تولیدی تمایل دارند از مواد اولیه تولید شده درون کشور استفاده نمایند؛ اما این مورد به‌شرطی قابل انجام و مفید واقع می‌شود که کیفیت مواد اولیه داخلی قایل رقابت با نمونه خارجی در بازار رقابتی خارج باشد که در غیر این‌صورت نه تنها کمکی به واحدهای تولیدی نشده، بلکه منجر به ضرر و زیان و نهایتا آسیب به صادرات کشور می‌گردد.
مطلب قبلیدامپزشکان امنیت شغلی ندارند
مطلب بعدیاجرای ۳۴ هزار طرح عمرانی در روستاها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید