ایجاد فرصت‌های بی‌‎بدیل موافقت‌‎نامه اوراسیا برای کشورهای عضو

0
بهمن عشقی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در همایش معرفی ظرفیت های سرمایه گذاری و اقتصادی جمهوری باشقیرستان روسیه در جمهوری اسلامی ضمن تشکر از همه کسانی که برای تحکیم ارتباطات دو کشور ایران و باشقیرستان تلاش می‌کنند، گفت: منطقه قفقاز به دلیل موقعیت منحصر به فردش که محل اتصال دو قاره آسیا و اروپاست نیاز به همگرایی با رویکردهایی مانند یک راه، یک پهنه و مدل مناسب همکاری‌ها با کشورهای منطقه است تا نه تنها آسایش برای همه، بلکه صلح منطقه‌ای را ارتقا دهد.
اخبار سبز کشاورزی؛ حسین کاظمی| وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران ضمن برخورداری از جایگاه منطقه‌ای، جهانی و جایگاه نخست تمدن، سرزمینی است که در تاریخ تمدن خود سند نیک اندیشی و همزیستی مسالمت‌آمیز و همراه با تعامل را با تمدن‌های حاشیه و متن خود به اثبات رسانده و اکنون نیز در توافق تجاری با اتحادیه اورآسیا و با سابقه روشن از تعهدات اندیشه محور، بر آن است تا نقش خود را در احیا و بازسازی توسعه اقتصادی و اجتماعی منطقه انجام دهد و ظرفیت‌های خود را در این زمینه به نمایش بگذارد.
عشقی افزود: بدون شک با امضای موافقت‌نامه تجارت آزاد و امضای آن در مجالس هشت کشور، مرزهای اتحادیه اورآسیا تا خلیج فارس گسترش می‌یابد و با تثبیت مناسبات، فرصت‌های بی‌بدیلی برای فعالان همه اعضا را به ارمغان خواهد آورد.

اهتمام جدی برای رفع حداکثری موانع

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران ادامه داد: اکنون که با اعمال تحریم‌های غرب علیه ایران و روسیه، یک همگرایی بین دو کشور برای خنثی‌سازی این تحریم‌ها به وجود آمده است، اهتمام جدی دولتین برای رفع حداکثری موانع، نظیر بهبود وضعیت روش‌های مختلف حمل و نقل، وضع کانال‌های عملیات پولی و مالی، توافقات تعرفه‌ای و غیر تعرفه‌ای، تعیین مقررات یکپارچه در حوزه قرنطینه‌ای و غیرقرنطینه‌ای و… مورد درخواست جامعه تجاری و بخش خصوصی ایران است.
عشقی گفت: نگاهی گذار به تجارت ایران و فدراسیون روسیه نشان دهنده آن است که مجموع تجارت فی مابین در سال 2022 میلادی بیش از 4 میلیارد دلار بوده که رشد قابل توجهی نسبت به سال‌های قبل از آن داشته و با وجود تمام محدودیت‌ها افق روشنی پیش روی ما قرار می‌دهد.
وی در ادامه اعلام کرد: بدین وسیله اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، به عنوان اولین نهاد غیردولتی بخش خصوصی با قدمتی برابر با 138 سال و با بیش  30 هزار عضو در همه عرضه‌های تجاری و اقتصادی که سهمی حدود 40 درصد از تولید ناخالص داخلی ایران را دارد، همت و عزم راسخ خود را در توسعه تعاملات بین دو کشور اعلام می‌نماید. همچنین امیدواریم اهداف از پیش تعیین شده مقامات جمهوری جمهوری باشقیرستان و اعضای هیات تجاری همراه در این سفر محقق شود و آرزوی اقامت خوبی در تهران و جمهوری اسلامی ایران برای آنها داریم.
مقاله قبلیادامه واردات گوشت گرم گوسفند از استرالیا
مقاله بعدیوادع با یک چهره نامی در کشاورزی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید