5 اشتباه رایج در باغبانی

0

هر باغبانی که می شناسم به راحتی اعتراف می کند که اشتباهات زیادی انجام داده است. وقتی به باغبانی فکر می کنید، آن را سرگرمی بی خطر برای جلوگیری از اشفتگی می یابید. درمقایسه با صدماتی که در اسکی یا در سافت بال ممکن است ببینید، هرس کردن یک باغ کار چندان دشواری نیست.

البته در باغ اشتباهات مرتب تکرار می شود و خود من هم اشتبادهات زیادی داشته ام. من گیاهان تهاجمی کاشته ام و سالها بعد پشیمان شدم. همه ما حتی در کاشت سبزیجات، دچار کاستی هایی هستیم. معمول ترین اشتباهات باغبانی را به امید اینکه  باغبان را از تحمل  بعضی عواقب  نجات دهم، مرور می کنیم.

اشتباه  باغبانی شماره 1: رها کردن علفهای هرز تا زمانیکه به بذر بنشینند

مطمئن هستم که بیشتر باغبانان کمترین تمایل را به وجین کردن علفهای هرز از خود نشان می دهند. فکر نمی کنم که وجین کردن علفهای هرز چند ساعت بیشتر وقت شما را بگیرد.

در نبرد بی پایان ما با علفهای هرز، یک اشتباه وجود دارد که هرگز مرتکب نشوید: هرگز اجازه ندهید که علفهای هرز به بذر برسند. با این کار بجای وجین یک علف هرز، خود را باید برای وجین هزار علف هرز آماده کنید. علفهای هرز به هر حال علف هرز هستند. بیشتر آنها بذرهایی دارند که جوانه زنی بالایی دارد و دانه های زیادی تولید می کنند، بنابراین اگر حتی یک بذر کوچک پراکنده شود، می تواند مشکلات بزرگی ایجاد کند. وقتی علفهای هرز به گل می روند، اگر وقت کافی برای بیرون کشیدن آنها ندارید،  حداقل قبل از اینکه بذر تولید کنید،  آنها را بریده و دور بریزید. درست است که از علفهای هرز موجود خلاص نمی شوید، حداقل در اینده علفهای هرز کمتری خواهید داشت.

اشتباه باغبانی شماره 2: کود بیش از حد

کود دهی یکی از آن کارهایی است که به راحتی انجام می شود. وقتی کود اضافی به گیاه داده شود، چه ارگانیک باشند و چه نباشند، کار درستی نیست. بسیاری از باغداران تصور می کنند، کود اضافه کردن بیش از حد  اشکالی ندارد. ولی واقعا این طور نیست. زیاده روی مواد مغذی می تواند به همراه مواد مغذی  داخل خاک، سبب مشکلات بزرگی  در باغ شود، مانند سوختگی کودها،  کمک به آلودگی رواناب و ایجاد هزینه های کلانی برای شما. بدون اینکه خاک خود را در آزمایشگاه خاک، بررسی کنید، هرگز خاک باغ را بارور نسازید. امروزه آزمایشگاههای خاک در بیشتر دانشگاههایی که رشته های مربوط به زمین در آنها تدریس می شود، وجود دارد.

همچنین کود دهی بیش از حد سبب بوجود آمدن افات خاصی می شود. سبب افزایش حشرات مکنده ای مانند کنه ها می شود، رشد گیاهانی که برای بارور شدن نیاز به نیتروژن بسیار دارند را افزایش می دهد. از کود دادن به باغ صرف نظر کنید، مگر اینکه آزمایش خاک شما نشان دهنده این نیاز باشد.

اشتباه باغبانی شماره 3: گیاه اشتباه، مکان اشتباه

یکی از ساده ترین راهها برای تضمین موفقیت شما در گاشت گیاه، قرار دادن آن در مکانی است که سبب رشد و شکوفایی بیشتر ان می شود. اگر گیاهی افتاب دوست است، دقت کنید که آن را در محلی که نور خورشید به اندازه کافی است، بکارید. به نظر نکته بدیهی است، اما حقیقت این است که اکثر گیاهانی که به این شکل کاشته می شوند، میمیرند، زیرا در شرایط کمتر ایده الی کاشته شده اند، که سبب تضعیف گیاه می شود و آن را در برابر آفات و بیماری ها آسیب پذیر تر می کند.

اجتناب از این مورد خاص در لیست رایج ترین اشتباهات در باغداری آسان است. حتما گیاهان را در شرایطی بکارید که می دانید به طور حتم برای گیاه مناسب است.

اشتباه باغبانی شماره 4: عدم استفاده از مالچ

یکی از مواردی که با علفهای هرز در این لیست مرتبط است و از رایج ترین اشتباهات باغبانی نیز می باشد، عدم استفاده از مالچ می باشد. البته این را هم باید به این لیست اضافه کنیم که استفاده از “مالچ نامناسب” نیر یکی دیگر از این اشتباهات است. چه اضافه کردن برگ های خرد شده یا کاه به باغچه سبزیجات و یا پوسته های درخت و یا چوب های خرد شده برای درختچه ها، بهترین راه برای صرفه جویی در وقت و انرژی در تمام طول فصل می باشد. البته بهترین زمان برای مالچ دادن فصل بهار می باشد. مالچ نیاز شما به آب را کاهش می دهد،  به کنترل علفهای هرز و تثبیت دمای خاک کمک می کند. این کار فقط برای زیبایی باغ شما نیست.

از مالچ بیش از حد استفاده نکنید. استفاده از 1 تا 3 اینچ ( 3 تا 8 سانت) مالچ، کفایت می کند. همیشه سعی کنید، پایه گیاه را که باعث پوسیدگی و با جذب جوندگان می شود، مالچ کنید.

اشتباه باغبانی شماره 5: غفلت از برداشت منظم

ایا می دانید که بیشتر سبزیجات گلدار و میوه ای، اگر بطور منظم برداشت شوند، تولید بیشتری خواهند داشت؟ درست است که نمی توانید از یک بذر هویج، بیش از یک هویج برداشت کنید، اما می توانید با برداشت به موقع و منظم از گیاهانی مثل لوبیا، فلفل، گوجه فرنگی، خیار و کدو سبز، چند بار برداشت داشته باشید.

بسیاری از گیاهان از لحاظ ژنتیکی طوری برنامه ریزی شده اند تا حد امکان دانه تولید و پخش کنند. هنگامیکه فلفل برداشت می کنیم، دانه های داخل ان را نیز بر می داریم، هنگامیکه این اتفاق می افتد، گیاه انرژی خود را در ساخت فلفل های بیشتر( و همینطور دانه بیشتر) تغییر می دهد.

اگر میوه ها و سبزیجات بیش از حد رسیده روی گیاهان باقی بگذارید، گیاهان اغلب تولید میوه های جدید را متوقف یا کند می کنند. هفته ای چند بار سبدتان را بردارید و به باغ بروید، و هر آنچه برای آشپزخانه تان آماده است را انتخاب و برداشت کنید.

از این پنج اشتباه رایج در باغداری خودداری کنید و شاهد شکوفایی باغ خود باشید.

منبع: هابی فارمز

نویسنده: جسیکا والیسر

مترجم: معصومه صالحی وزیری

مقاله قبلیتوسعه کسب و کارهای دیجیتال حوزه کشاورزی
مقاله بعدیشش علف کش خانگی، بدون آسیب رسانی به خاک

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید