تقدیر از مهندسان کشاورزی به بهانه روز مهندس

0
مزرعه سبز: با حرکت پرشتاب زمان به واپسین ماه سال گراز رسیدیم. با وجود شرایط نامناسب کار و وضعیت اقتصادی به‌دلیل تعطیلی‌های رکودآور پیاپی که در ماه‌های فروردین و خرداد سال آینده نیز مشاهده می‌شود، تعیین روز پنجم اسفندماه به‌عنوان روز مهندس به مناسبت زادروز خواجه نصیرالدین طوسی، دانشمند و ریاضی‌دان شهیر ایرانی، اتفاق خجسته‌ای است.
خواجه نصیر شخصی بود که حق مهندسی را به‌درستی ادا کرد. او با انجام ابتکار عمل‌هایی در دوره حضور مغولان در کشور توانست رصدخانه و کتابخانه‌ای کم‌نظیر را در مراغه تأسیس کند. کتابخانه‌عظیمی که تا قرن‌ها سرآمد بود. با وجود این‌که تنها چند سالی است که در کشور از این دانشمند بزرگ سخن به میان می‌آید؛ لیکن او از ده‌ها سال قبل در دیگر کشورها از جمله کشورهای عربی و شوروی سابق شناخته شده بود و حتی تمبرهای از او در آن کشورها به چاپ رسیده است. در کشور از یک یا دو دهه قبل مقارن با توسعه فعالیت سازمان نظام مهندسی کشاورزی توجه به نقش بی‌بدیل مهندسان در افزایش بهره‌وری و مهندسی‌سازی کشاورزی پر رنگ شد و البته این ارتباط مستقیمی با احساس نیاز کشور به امنیت غذایی پایدار داشت.
مدتی است که وضعیت اشتغال مهندسان این گروه اندکی نسبت به سایر تحصیلکردگان مهندسی بهبود پیدا کرده، اما پرواضح است که در این‌خصوص راه‌درازی باقی‌مانده است و جا برای ابتکارات و ظرفیت‌سازی‌های بیش‌تر وجود دارد.
در سال‌های اخیر پس از مدت‌ها تأخیر شاهد برگزاری مراسم مناسب و شایسته‌ای برای تجلیل از زحمات کارشناسان در روز مهندسی توسط سازمان‌های نظام مهندسب استان‌ها بوده‌ایم که با تغییرات مثبت سال قبل مدیریت نظام مهندسی کشاورزی کشور آیین با شکوهی در برج میلاد برگزار شد که شاید در بین رشته‌های مختلف مهندسی متمایز بود. اینک در آستانه زادروز خواجه نصیر شایسته است مهندسین گروه کشاورزی با تلاش و خردجمعی راه آن رادمرد و مهندس بزرگ ایران باستان را ادامه دهند.

مجید ذوالفقاری – کارشناس کشاورزی

مقاله قبلیتبعات اقتصادی، ارتباطی، اجتماعی و فرهنگی طرح صیانت
مقاله بعدیکشت قراردادی سیب‌زمینی و برنج از سال آینده

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید